اسباب‌بازی‌هایی که به چشم کودکان آسیب می‌زنند

هیچ بچه‌ای وجود ندارد که اسباب‌بازی‌ها را دوست نداشته باشد. تمامی اطرافیان کودک، از خرید یک هدیه‌ی اسباب‌بازی برای او لذت می‌برند. اما بعضی از اسباب‌بازی‌هایی که خیلی سرگرم‌کننده هم هستند، می‌توانند خطرات جدی ناشی از صدمات چشمی را به همراه داشته باشند. از جمله صدماتی که منجر به از دست رفتن کامل بینایی شود.
صدمات چشمی مربوط به اسباب‌بازی‌ها

طبق یک آمار کلی، حدود یک‌چهارم از یک میلیون کودکی که در بخش‌های اورژانس بیمارستان‌ها بستری می‌شوند، برای صدمات ناشی از اسباب‌بازی‌هاست. تقریبا نیمی از این آسیب‌ها به سر و صورت و بسیاری دیگر آسیب جدی به چشم بوده است. از تمامی این صدمات ناشی از اسباب‌بازی‌ها، تقریبا ۶۹ درصد آن‌ها مربوط به کودکان ۱۲ سال یا کمتر بوده و ۳۶ درصد مربوط به کودکان زیر ۵سال است. (این آمار مربوط به سال۲۰۱۷ است)
اما ایمنی چشم تقریبا آخرین چیزی است که به ذهن والدین برای خرید یک اسباب‌بازی می‌رسد. طبق یک نظرسنجی آنلاین که توسط All About Vision انجام شده، ۴۱ درصد والدین به ندرت یا تقریبا هرگز، هنگام انتخاب یک اسباب‌بازی برای فرزندان خود، ایمنی چشم را در نظر نگرفته‌اند. وقتی از آن‌ها سوال شد که آیا یکی از اسباب‌بازی‌های کودک‌شان بین اسباب‌بازی‌های دیگر، می‌تواند به چشم آن‌ها آسیب بزند؟ ۵۴ درصد از والدین جواب «بلی» قطعی و ۲۲ درصد نیز جواب «احتمالا»، داده‌اند. صدمات چشمی ناشی از اسباب‌بازی‌ها می‌تواند از یک خراش جزئی در چشم ( سایش قرنیه) شروع شود و به صدمات جدی و خطرناک‌تری از جمله: زخم‌های قرنیه، آب‌مروارید آسیب‌زا، خونریزی داخلی چشم و جداشدگی شبکه ختم شود. بنابراین قبل از خرید هر اسباب‌بازی حتما صدمات ناشی از آن اسباب‌بازی را در نظر بگیرید.

شش نمونه از اسباب‌بازی‌هایی که صدمات چشمی به همراه دارند
هرکدام از این شش نمونه اسباب‌بازی در معرض خطر بالای آسیب به چشم کودک قرار دارند، به‌خصوص اگر بدون نظارت و راهنمایی والدین استفاده شوند.

۱-تفنگ‌های اسباب‌بازی که هر پرتابه‌ای درون خود دارند. ممکن است فکر کنید پرتابه‌های نرم خطرات کم‌تری ایجاد می‌کنند یا اصلا خطری ندارند، اما باید بدانید که تفنگ‌های اسباب‌بازی می‌توانند تا فاصله‌ی ۷۵ فوت را شلیک کنند و دارت درون آن با سرعت زیادی حرکت می‌کند که باعث صدمه‌ی جدی به چشم می‌شود، به‌خصوص هنگامی که در فاصله‌ی نزدیک از آن‌ها استفاده شود.
۲- پرتاب‌گرهای توپ و تفنگ‌های آب‌پاش. می‌توانند باعث ایجاد صدمات جدی در سطح چشم شوند که باعث جداشدگی شبکیه شده و منجر به از بین رفتن دائمی بینایی شود. حتی تفنگ‌های اسباب‌بازی که با شلیک جریان آب همراه است می‌تواند آسیب جدی به چشم وارد کند، به‌خصوص هنگامی که از فاصله‌ی نزدیک استفاده شود.
۳- اسباب‌بازی‌های ماهی‌گیری. قلاب اسباب‌بازی به راحتی می‌تواند وارد چشم کودک شود و به چشم او آسیب بزند.
۴- اسباب‌بازی‌های نوک‌تیز مانند شمشیر
۵-  اسپری‌های رنگ، اسپری‌هایی با محتوی رشته‌های رنگی. مواد شیمیایی موجود در این محصولات باعث سوزش چشم می‌شود. در صورت استفاده از فواصل نزدیک می‌تواند منجر به عفونت‌های جدی چشمی شود.
۶- چراغ‌قوه‌ها و نشان‌گرهای لیزری.اگرچه از لحاظ فنی اسباب‌بازی نیستند اما بسیاری از کودکان دوست دارند با این لوازم بازی کنند. نشان‌گرهای لیزری قابل حمل، مانند آن‌ها که برای ارائه‌های تجاری استفاده می‌شوند، هرگز نباید در دست‌رس کودکان قرار گیرند. زیرا شدت نور این لوازم  بینایی کودک را از بین می‌برد. حتی چراغ‌قوه‌های ال‌ای‌دی با قدرت بالا نیز خطرناکند. زیرا باعث نابینایی در کودک شده و آن‌ها را در معرض خطر سقوط قرار می‌دهند.

نکاتی در مورد انتخاب اسباب‌بازی‌هایی که به چشم کودک آسیب نمی‌زند
اگر شما برای نوه یا فرزندان دیگر فامیل و دوستان خود اسباب‌بازی می‌خرید، حتمن با والدینش مشورت کنید. بهتر است اسباب‌بازی‌های کودکان را از فروشگاه تهیه کنید و به صورت آنلاین خرید نکنید. در این صورت شما می‌توانید ویژگی‌های اسباب‌بازی را از نزدیک مشاهده کنید تا در مورد ایمنی اسباب‌بازی مطمئن شوید. اگرچه بسته‌بندی اسباب‌بازی معمولا شامل طیف سنی کودکانی‌ست که اسباب‌بازی برای آن‌ها طراحی شده، اما این‌ها فقط دستورالعمل‌هایی کلی هستند. ممکن است اسباب‌بازی برای یک کودک مناسب باشد اما همان اسباب‌بازی برای کوددکی دیگر با توجه به شخصیت و بلوغ، در همان سن، مناسب نباشد. در حقیقت گاهی برچسب‌های سنی روی اسباب‌بازی‌ها با توجه به تولیدکننده‌ی آن درست نیست. مثل این‌که گاهی روی شمشیر اسباب‌بازی می‌زنند: بالای سه سال.
هم‌چنین برای خریدن اسباب‌بازی‌ برای کودکان بزرگ‌تری که خواهر و برادر کوچک‌تر از خود دارند، دقت کنید. چون آن‌ها ممکن است به راحتی به آن دست‌رسی داشته باشند و این برایشان خطرناک باشد.

منبع: www.allaboutvision.com
مترجم: میترا امجدی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *