اسباب‌بازی‌های بادی چقدر ایمن هستند؟

اسبا‌ب‌بازی‌های بادی سرگرم‌کننده هستند و معمولا برای کودکان خردسال بسیار لذت‌بخش‌ترند. آن‌ها ساعات زیادی از وقت‌شان را با این اسباب‌بازی‌ها بازی می‌کنند. اما در هر صورت مواردی وجود دارد که هنگام خرید اسباب‌بازی‌های بادی باید به آن‌ها توجه کنید.

فتالات چیست و چرا اهمیت دارد؟
فتالات گروهی از مواد شیمیایی‌ست که به عنوان نرم‌کننده‌های پلاستیک از آن‌ها استفاده می‌شود. آن‌ها می‌توانند از طریق پوست جذب شوند، به عنوان بخار استنشاق شوند یا حتی از طریق جویدن و به دهان بردن اسباب‌بازی‌ها توسط کودکان وارد بدن‌شان شود. توجه به این مسئله هنگام خرید اسباب‌بازی‌های بادی بسیار مهم است.
اغلب اسباب‌بازی‌های بادی، اسباب‌بازی‌هایی که در استخر و حمام استفاده می‌شود و یا اسباب‌بازی‌های پلاستیکی، توسط کودکان خردسال جویده می‌شود یا آن‌ها را در دهان‌شان می‌گذارند. از لحاظ ایمنی، فتالات نباید در اسباب‌بازی‌ها وجود داشته باشد چراکه اسباب‌بازی‌های پلاستیکی و بادی به راحتی قابل جویدن توسط کودکان هستند. بنابراین قبل از خرید این اسباب‌بازی‌ها، حتما بررسی کنید که اسباب‌بازی عاری از فتالات باشد. به خصوص اگر اسباب‌بازی را به کودکان زیر سه سال می‌دهید.

اسباب‌بازی‌های بادی و نظارت والدین
بسیاری از اسباب‌بازی‌ها و حتی اسباب‌بازی‌های بادی، طوری طراحی شده‌اند که تحت نظارت والدین و بزرگ‌ترها مورد استفاده قرار بگیرند. اسباب‌بازی‌های بادی معمولا برچسب هشدار تحت نظارت را دارند. میزان نظارت شما بر بازی کودک‌تان به سن او و مدل بازی کردنش بستگی دارد. اسباب‌بازی‌هایی مثل استخرهای بادی که با آب پر می‌شوند، ممکن است از لحاظ بهداشتی خطرناک محسوب شوند. بنابراین شما باید روی این‌ها نظارت کافی داشته باشید تا مطمئن شوید که آب درون آن کثیف نباشد.

نکات ایمنی مربوط به اسباب‌بازی‌ها و استخرهای  بادی
این موارد را باید رعایت کنید:
-برچسب‌های هشداردهنده در مورد دستورالعمل‌های ایمنی باد استخر را بررسی کنید.
-همیشه اسباب‌بازی‌هایی انتخاب کنید که با سن و توانایی کودک‌تان متناسب باشد.
-از خرید اسباب‌بازی‌هایی که اجزا و قطعات کوچک دارند، خودداری کنید.به‌خصوص اگر کودک‌تان زیر سه سال باشد.
-قبل از خرید اسباب‌بازی حتما آن را بررسی کنید. اگر قطعاتی دارد که به آن وصل شده است، باید محکم باشند و یا درزهای اسباب‌بازی بسته باشد.
-اسباب‌بازی‌هایی که درون‌شان شن و ماسه و… دارند را بررسی کنید که نشتی نداشته باشند.

بردن اسباب‌بازی بادی بعد از زمستان به فضای باز
قبل از این‌که اسباب‌بازی بادی را در یک روز گرم بیرون ببرید، از همه لحاظ وضعیت اسباب‌بازی را بررسی کنید. تمام درزها و مُهروموم‌های اسباب‌بازی را بررسی کنید که نشتی نداشته باشد، این‌که سوراخ نباشد. اسباب‌بازی بادی ممکن است کودک‌تان را دچار خفگی کند. لبه‌های اسباب‌بازی را بررسی کنید که به اشیا تیز برخورد نکرده باشند. اگر از اسباب‌بازی به مدت طولانی استفاده نکرده‌اید، مطمئن شوید که کپک نزده باشد. کپک می‌تواند در کودکان باعث آلرژی و آسم شود.

وقتی بچه‌ها با اسباب‌بازی بادی بازی می‌کنند
بدیهی است که وقتی کودک‌تان بازی ‌می‌کند، شما باید حتما او را تحت نظارت قرار دهید. اسباب‌بازی‌ها را بررسی کنید و مطمئن شوید بازی کردن کودک‌تان با آن، خطرناک نباشد. اسباب‌بازی کهنه نباشد. به آن‌ها هشدار دهید که با اسباب‌بازی که خراب، سوراخ و شکسته باشد، بازی نکنند.
بعد از بازی کردن کودک‌تان در استخرهای بادی، حتما آب آن را خالی کنید، استخر را در معرض نور خورشید قرار دهید و مطمئن شوید که خشک می‌شود.

منبع: www.toysadvice.co.uk
مترجم: میترا امجدی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *