اسباب‌بازی برای کودکان خلاق

اگر شما کودک خلاقی دارید، بهتر است مهارت‌هایش را پرورش دهید. چراکه ممکن است روزی کودک‌تان نوازنده‌ی مشهوری شده یا برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شود. برای این‌که کودک‌تان را به استفاده از خلاقیتش تشویق کنید، اسباب‌بازی‌های خلاقانه برایش تهیه کنید. به این ترتیب علاوه بر رشد مهارتش، او از این اسباب‌بازی‌ها لذت هم خواهد برد.
بازی‌های خلاقانه به رشد کودکان در همه‌ی ابعاد کمک می‌کند. مهارت‌های حرکتی، رشد فکری و زبانی‌اش را تقویت می‌کند و اگر با دوستانش بازی می‌کند به پیشرفت و توسعه‌ی مهارت‌های اجتماعی‌اش کمک می‌کند.
نقاشی، کاردستی، برش و چسباندن شکل‌های مختلف بر روی کاغذ و آشپزی از جمله بازی‌های خلاقانه‌ای هستند که شما می‌توانید با کود‌ک‌تان انجام دهید.

طراحی و نقاشی برای کودکان خلاق
همه‌ی کودکان خلاق دوست دارند با رنگ‌ها بازی کنند. کودکان از دو سالگی به بعد می‌توانند با رنگ‌های خوراکی، رنگ‌انگشتی‌ها و کیت‌های مخصوص رنگ‌آمیزی بازی و نقاشی کنند. اما نقاشی را در این‌جا تمام نکنید. بعدها که کودک‌تان بزرگ‌تر شد، مجموعه رنگ‌آمیزی‌های جدید مثل آب‌رنگ، گواش و رنگ روغن را به بقیه‌ی وسایل‌شان اضافه کنید و اجازه دهید در این کار پیشرفت کنند. اگر این‌ها کافی نبود، می‌توانید از مجموعه‌ مداد رنگی‌های غیرسمی استفاده کنید که برای کودکان لذت‌بخش و کم‌خطرند. کودکان در سنین بالاتر، از مجموعه‌های مدادرنگی با طیف وسیع رنگ، لذت خواهند برد. آب‌رنگ‌ها سرگرم‌کننده و انعطاف‌پذیرند، کودکان خلاق می‌توانند از آن‌ها به جای مدادرنگی استفاده کنند تا جلوه‌های بیشتر و متنوع‌تری در نقاشی‌شان ایجاد کنند. اگر کودک‌تان رنگ‌‌‌آمیزی را دوست دارد اما خیلی از نقاشی کردن لذت نمی‌برد، می‌توانید از کتاب‌های رنگ‌آمیزی استفاده کنید که باعث هماهنگی بین چشم و دست‌شان می‌شود.

اسباب‌بازی‌ برای کودکان خلاقی که چیزی خلق می‌کنند
کودکان معمولا دوست دارند چیزی را له کنند یا از چیزی قالب درست کنند. اسباب‌بازی‌هایی مثل خمیربازی این کار را برای کودک‌تان میسر می‌کند. مجموعه‌های نجاری برای پسران جذاب است، آن‌ها می‌توانند با کیت‌های ساخت‌وساز و نجاری، وسیله‌ای درست کنند، این کار برایشان بسیار لذت‌بخش و سرگرم‌کننده است. دختران نیز از سروکله زدن با کیت‌های جواهرسازی لذت می‌برند. اگر کودک خلاق‌تان با این سری ساخت‌وسازها مشکل دارد، می‌توانید آن‌ها را با وسایل بافندگی و خیاطی آشنا کنید. اسباب‌بازی‌های زیادی در این زمینه وجود دارد که باعث می‌شود کودک‌تان از ساخت چیزی لذت ببرد. دستاوردی که بعد از ساعت‌ها تلاش به‌دست می‌آورد برای او بسیار لذت‌بخش خواهد بود، در این بین ممکن است او انتظار این را داشته باشد که از کلاه بافتنی و یا روسری که  برایتان دوخته است، استفاده کنید.

اسباب‌بازی برای کودکان خلاقی که قدرت تصور بالایی دارند
لازم نیست کودک‌ خلاق‌تان حتما چیزی را با دست‌هایش خلق کند. آن‌ها می‌توانند با مجموعه‌ای از عروسک‌ها، برایتان نمایش اجرا کنند. بعضی بچه‌ها حتی دوست دارند عروسک‌های نمایش را هم خودشان بسازند و بعد نمایش اجرا کنند.

اسباب‌بازی موزیکال برای کودکان خلاق
از همان دوران کودکی، او را با موسیقی آشنا کنید. ممکن است کودک خلاق شما، در موسیقی و نواختن یک ساز، نابغه باشد. شما می‌توانید ابتدا با بلز و گیتارهای اسباب‌بازی شروع کنید. به آن‌ها موسیقی‌های مختلفی برای شنیدن پیشنهاد داده و اجازه دهید صدای نواختن سازشان را با دستگاه‌های ضبط‌کننده‌ی صدا، ضبط کنند و بعدا به آن گوش دهند. اگر کودک‌تان به یک ساز خاص علاقه نشان داد، او را برای یادگیری بیشتر تشویق کنید.

منبع: www.toysadvice.co.uk
مترجم: میترا امجدی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *