اسباب‌بازی خوب

خرید اسباب‌بازی یکی از دغدغه‌های مهم پدرومادرهاست که آن‌ها را در میان اسباب‌بازی‌های رنگارنگ و تکنولوژی‌زده سرگردان می‌کند. اما یک اسباب‌بازی خوب از نظر پدرومادرها چه شکلی است؟
بر اساس یک مطالعه که در روزنامه ایندیپندنت منتشر شد میکروسکوپ، خاک رس، کیت‌‌های آهن‌ربایی جزو برترین اسباب‌بازی‌هایی بودند که بزرگسالان معتقد بودند کودکان در حین بزرگ شدن باید با آن‌ها بازی کنند. یک نظرسنجی از ۲۰۰۰پدر و مادر نشان‌داد خیلی‌هایشان آرزو دارند بچه‌هایشان از شر گجت‌های تکنولوژی و بازی‌های کامپیوتری خلاص شوند و اسباب‌بازی‌های سنتی مثل مجموعه‌های شیمی، یویو و طناب‌بازی را امتحان کنند. دوربین، مجموعه‌های علمی، تلسکوب هم جزو ۳۰اسباب‌بازی‌ برتری هستند که شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند تاثیری مثبت روی دوران بچگی آنان داشته است و حالا دوست دارند که بچه‌هایشان نیز با آن‌ها سرگرم شوند.

اسباب‌بازی خوب موجب یک جرقه برای مسیر شغلی آینده می‌شود.
در این نظرسنجی از هر۴ بزرگسال یک نفر معتفد است اسباب‌بازی‌هایی که موجب خلاقیت و تقویت روحیه خلاقانه و هنری آن‌ها می‌شود مانند سه پایه‌های نقاشی و مجموعه‌های هنری برای آن‌ها بسیار مفید است.
اندرو روسکو، پژوه‌شگردانشگاه وِری که این مطالعه را انجام داده می‌گوید: اسباب‌بازی در رشد و آموزش کودک بسیار مهم است؛ آن‌ها می‌توانند کودک را به اکتشافات جدید هدایت کنند، و با تشویق به یادگیری، خلاقیت و همدردی به آنان کمک کنند پتانسیل‌ها و احساسات‌شان را شکوفا کنند. اسباب‌بازی می‌تواند به آنان‌ برای آماده شدن برای آینده کمک کند و حتی علاقه‌ای را جرقه بزند که منجر به یک مسیر شغلی در آینده شود. این مهم است که با همه نوع اسباب‌بازی بازی کنند، از عروسک و ماشین‌ اسباب‌بازی تا کیت‌های ساخت‌وساز و تلسکوپ.
با اسباب‌بازی‌های زمان من بازی کن!
این پژوهش‌گر اضافه می‌کند بزرگسالان اعتراف می‌کنند که در دوران کودکی‌شان اسباب بازی‌های مشخصی وجود داشته که روی رشد و پیشرفت آنان تاثیر واقعا مثبت داشته‌ است، به طوری‌که آن‌ها را به یک مسیر درست کشانده است و این نشان می‌دهد که اسباب‌بازی‌ها چگونه می‌توانند باعث به وجود آمدن کنجکاوی، تمرین‌های فیزیکی و خلاقیت شوند. همان‌گونه که زمان بازی کردن با هم‌بازی‌ها، باعث رشد مهارت‌های اجتماعی می‌شوند.
بیش از دو سوم والدین شرکت‌کننده در نظرسنجی گفتند بچه‌هایشان با همان اسباب‌بازی‌هایی بازی می‌کنند که آن‌ها در دوران کودکی با آن بازی می‌کردند که این نشان می‌دهد اسباب‌بازی‌های کلاسیکی که به رشد بچه‌ها کمک می‌کند، بیشتر از اسباب‌بازی‌های تکنولوژیک امروز دوام می‌آورد.
بهترین اسباب‌بازی چیزی است که با خانواده آن را بازی کنی
این تحقیق هم‌چنین نشان داد اکثر بزرگسالان معتقدند کودکان کم سن‌وسال‌تر باید با اسباب‌بازی‌هایی مثل عروسک، تدی خرسه و ماشین‌های اسباب‌بازی کار کنند و کودکان کمی بزرگ‌تر با دوچرخه، مجموعه‌های ترن و قطار، تسلکوپ و ست‌های شیمی سرگرم شوند.
از هر ۱۰ بزرگسال یک نفر، نقش بازی کردن را به عنوان یک فاکتور مهم در زمان بازی تعیین کرد و لباس‌های مبدل و خانه‌های بازی در لیست ۳۰ اسباب‌بازی برتری بود که کودکان باید داشته باشند.
بر اساس نظر شرکت‌کنندگان، یک اسباب‌بازی ایده‌آل باید اول از همه جالب و سرگرم‌کننده باشد. بعد از آن از هر ۱۰نفر ۴ نفر معتقد بودند که مهم است اسباب‌بازی آموزنده نیز باشد و ۴۴درصد هم گفته‌اند اسباب‌بازی باید موجب خلاقیت کودک شوند.
یک نفر از هر ۴ بزرگسال معتقد بودند اسباب‌بازی یا خود بازی باید دوست‌دار خانواده باشد و ۴۰درصد گفته بودند باید به رشد و پیشرفت کمک کند.
آنیتا کلیر، متخصص رشد کودک و سخن‌گوی دانشگاه وِری می‌گوید بازی برای رشد و پیشرفت کودک بسیار اساسی است و بازی کردن باعث شکل دادن مغز می‌شود تا درباره جهان بیاموزند و خلاقیت، حل مسئله و مهارت‌های اجتماعی‌شان را رشد و توسعه دهند.
از بهترین اسباب‌بازی‌ها آن‎‌هایی هستند که کودکان را تشویق می‌کنند با یک‌دیگر یا با اعضای خانواده‌شان بازی کنند چون به رشد اجتماعی و عاطفی فرزندان کمک می‌کنند و به آن‌ها مهارت‎هایی مانند ارتباطات، همکاری و مذاکره را می‌آموزند.
به عنوان مثال لگو بچه‌ها را تشویق می‌کند از قوه تخیل‎شان استفاده کنند بازی‌های روی تخته مثل منچ (Board Games) به آن‌ها این فرصت را می‌دهد که مهارت‌های تفکر پیچیده مانند برنامه‌ریزی و پیش‌بینی را رشد دهند و پازل‌ها برای تمرین ذهنی عالی هستند
او اضافه می کند : اگر شما از کودکتان بخواهید با اسباب‌بازی‌هایش بیشتر از یک روز بازی کند، مطمئن شوید که آن‌هایی را بخرید که قدرت تخیل را در آن‌ها ایجاد کند. چه کسی می‌داند؟ ممکن است کیت‌های علمی یا اسباب‌بازی‌های ساخت‌وساز یک علاقه و باور طولانی مدت را در کودک ایجاد کنند.

https://hawzah.net/fa/LifeStyle/View/55873/-%D8%A7%D8%B3%D8%A8%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A8-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D9%BE%D8%AF%D8%B1-%D9%88-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D9%87%D8%A7/?SearchText=%D8%A7%D8%B3%D8%A8%D8%A7%D8%A8%20%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *