اسپلندور مناسب برای سنین ده سال به بالا

پیشرفت تکنولوژی درکنارمزایای فراوانش موجب کم‌رونق و سرد شدن جمع‌های خانوادگی و ایجاد فاصله میان اعضای خانواده شده است. قطعا برای شما هم پیش آمده که آرزو کنید ای کاش چیزی بود که می‌توانست گاهی اعضای خانواده را دور هم جمع کند تا اوقات خوشی کنار هم داشته باشند. ای کاش می‌شد بعد از صرف شام یا در یک غروب دلگیر آخر هفته، زن و شوهر و فرزندان به جای سر فرو بردن در تلفن‌های همراه کنار هم می‌نشستند و ساعتی به بازی و خنده و رقابت باهم مشغول می‌شدند. اگر شما نیز در جستجوی یک چنین سرگرمی خانوادگی هستید، لازم است که با اِسپلِندور آشنا شوید.
اسپلندور یک بازی رومیزی‌ست که در سال ۲۰۰۴ توسط Marc Andre طراحی شد و در حال حاضر نسخه‌های ایرانی متعددی از آن با نام‌های مختلف همانند “گوهرنشان” و “کهربا” توسط گروه‌های بازی‌سازی متفاوت عرضه شده‌اند. در اسپلندور بازیکنان در نقش تاجران دوره رنسانس بوده و سعی در خرید معادن جواهرات و کسب ثروت و اعتبار بیشتر و دیدار با  اشراف‌زادگان دارند (البته در نسخه ایرانی گوهرنشان، تم و داستان بازی تغییر داده شده و بازیکنان در صدد خرید تابلوهای نقاشی مختلف برای تاسیس موزه و گالری و جلب اسپانسر هستند)
اسپلندور شامل چهل توکن جواهرات، نود کارت پیشرفت در سه سطح و ده کارت اشراف‌زاده است. (گوهرنشان شامل چهل گوهر شیشه‌ای در پنج رنگ، نود کارت تابلوی نقاشی و کارت‌های اسپانسر موزه است و البته حاوی کارت‌های مربوط به افزونه‌های بازی نیز می‌باشد). بازیکنان در هر نوبت می‌تواند توکن جواهرات برداشته یا با توکن‌هایی که دارند کارت‌های پیشرفت بخرند. یادگیری بازی بسیار آسان است و نیاز به حفظ کردن و یادگیری قوانین خاصی ندارد. نوبت‌ها به سرعت در پی هم می‌آیند و بازی تا جایی ادامه پیدا می‌کند که یکی از بازیکنان به امتیاز پانزده برسد (کارت‌های اشراف‌زاده و بعضی از کارت‌های پیشرفت امتیاز دارند)
اسپلندور دو تا چهار نفره است و حتی در حالت دونفره جذاب است. مدت زمان بازی کمتر از یک ساعت بوده و هر دست بازی معمولا حدود سی به طول می‌انجامد، هرچند بنا به تجربیات خودم اغلب بازیکنان بعد از پایان یک دست، برای نوبت بعدی بازی مشتاقانه لحظه‌شماری می‌کنند و همین موجب می‌شود گاهی اوقات در طول یک روز، دو یا حتی چند دست پیاپی سرگرم بازی شوند.این بازی رومیزی استراتژیک مناسب سنین بالای ده سال طراحی شده، هرچند به نظر من هرکس توانایی خواندن و جمع کردن اعداد را داشته باشد می‌تواند از عهده انجام آن برآید.علاوه بر کودکان، این بازی برای نوجوان و بزرگسال نیز مناسب بوده و به‌راحتی می‌تواند نظر تمام اعضای خانواده را جلب کند و حقیقتا سزاوار رتبه بیست جهان در میان بازی‌های رومیزی خانوادگی است.

جمع‌بندی
اسپلندور یک بازی رومیزی جذاب خانوادگی است با توکن‌ها و کارت‌های خوش رنگ و لعاب و چشم‌نواز که در عین حال که آموزش ساده‌ای دارد برای بُرد در آن نیاز به استراتژی‌ست و برای کسانی که بوردگیم‌باز حرفه‌ای نیستند و قصد ورود به این عرصه را دارند، گزینه بسیار مناسبی‌ست. این بازی رومیزی، به خانواده‌های دو،سه و چهارنفره که فرزندان ده سال به بالا دارند (به‌نظرم هشت سال به بالا) و به دنبال یک سرگرمی و رقابت خانوادگی هستند، توصیه می‌شود.  کهربا و گوهرنشان که نسخه‌های ایرانی اسپلندور هستند هر دو کیفیت ساخت مناسبی دارند و با توجه به قیمت، ارزش خرید داشته، قابل توصیه به علاقه‌مندان می‌باشند.

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *