انتخاب اسباب‌بازی مناسب برای کودکان

یکی از دغدغه‌های مهم والدین، انتخاب اسباب‌بازی مناسب برای فرزندشان است. کودک با بازی کردن رشد سازنده و متعادلی خواهد داشت. کودکان با اسباب‌بازی‌های خود زندگی می‌کنند و حتی با آن‌ها دوست می‌شوند. هیچ‌وقت نباید به نقش وسایل بازی کودکان در رشد و روان آن‌ها بی‌توجه بود.

چند نکته در انتخاب اسباب‌بازی مناسب کودک
بازی‌های دراماتیک
اسباب‌بازی‌هایی که به کودکان کمک می‌کنند درباره‌ی جهان ایده‌پردازی کنند. مانند: خانه‌سازی‌ها، ماشین‌های بازی، کامیون‌ها، هواپیماها، قایق‌ها، لباس‌های قابل تعویض برای عروسک‌ها، شناخت اقیانوس‌ها، مزرعه‌ها و حیوانات، حشرات، عروسک‌های پارچه‌ای، مجموعه ابزارآلات، کیت‌های پزشکی، خانه‌های عروسکی، ماکت‌های رستوران، فروشگاه، اداره‌ی پست، و غیره.
اسباب‌بازی‌هایی با قطعات کوچک (برای کودکان سه سال به بالا) مانند: سرهم کردن اعضای بدن، جورچین‌ها، پازل‌ها، خانه‌سازی‌های پلاستیکی با قطعات جزیی. (بازی با قطعات کوچک به کودکان در یادگیری حساب و دانش کمک می‌کند.)
بازی‌های هنری
بازی‌هایی که کودکان نحوه‌ی بازی را انتخاب می‌کنند. مانند: نقاشی کردن با انواع رنگ‌ها و کاغذهایی در سایزهای مختلف، مدادشمعی‌ها، ماژیک‌ها، قیچی‌های ایمن مخصوص کودکان، چسب و شن‌های بازی.
بازی‌های فیزیکی
در این بازی‌ها کودکان با اعضای بدن و توانایی‌های خود بیشتر آشنا می‌شوند. مانند: دوچرخه و دیگر اسباب‌بازی‌های سواری، توپ‌ها، آجرهای پلاستیکی، طناب‌بازی‌های ایمن، صخره‌های صعود، تونل‌های بازی.
بازی‌های آموزشی درباره‌ی رفتارهای مناسب، مانند: ایستادن درصف و رعایت نوبت، احتیاط و رعایت قوانین و یافتن راه‌حل برای مشکلات که شامل بازی‌های صفحه‌ای و کارت‌های اموزشی می‌شوند.
اهمیت ایمنی در بازی کودکان
ایمنی هر اسباب‌بازی با رده‌ی سنی کودک در نظر گرفته می‌شود. به طور مثال برای کودکان زیر سه سال از انتخاب اسباب‌بازی با سایز بزرگ، داشتن قطعات کوچک (ممکن است کودک آن را قورت دهد) خودداری کنید. هنگام انتخاب اسباب‌بازی مناسب سن کودکتان، به این نکته توجه داشته باشید که ایمنی و استاندارد وسایل بازی، یکی از مهم‌ترین فاکتورها در خرید وسایل سرگرمی کودکان است.

منبع: extension

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *