انواع اسباب‌بازی‌های نامناسب برای کودکان

هر ساله انواع اسباب‌بازی‌ها با کارکردهای مختلف در سراسر جهان تولید و به فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند. سوال این‌جاست که آیا انواع اسباب‌بازی‌ها و وسایل بازی کودک  که در بازار موجودند، برای کودک‌مان مناسب هستند؟

اسباب بازی های تک بعدی
اسباب‌بازی‌هایی که به صورت خودکار عمل می‌کنند، برای کودکان مناسب نیستند. عروسک‌های تک‌بعدی مانند عروسک‌های سخن‌گو، کتاب‌های موزیکال که تنها با فشار دادن یک دکمه، موسیقی یا صدا پخش می‌کنند، وسایل الکترونیکی مانند تبلت و تلفن همراه که کودک مدت زمان طولانی را صرف تنها بازی کردن می‌کند، انواع وسایل بازی که صدای حیوانات را تقلید می‌کنند و یا حروف الفبا و رنگ‌ها را به صورت صوتی معرفی می‌کنند، برای کودکان مناسب نیستند.
اسباب‌بازی‌های خشن
اسباب‌بازی‌هایی که خشونت را به کودکان آموزش می‌دهند؛ مانند: اسلحه، شمشیر، آدمک‌های شخصیت‌های منفی و خشن کارتون‌ها و فیلم‌های تلویزیونی، توپ‌های شبیه‌سازی شده به بمب و … برای روان کودکان نامناسب هستند.
اسباب‌بازی‌های غیر خلاقانه
دسته‌ی دیگر انواع اسباب‌بازی‌هایی هستند که کودکان نمی‌توانند تصمیم بگیرند چگونه با آن‌ها بازی کنند. مانند: قالب‌های خمیر بازی که تنها به یک شکل در می‌آیند و یا اسباب‌بازی‌های ساخت‌وساز که تنها به یک روش ساخته می‌شوند.
اسباب‌بازی‌های شخصیت‌های معروف بزرگسالان
اسباب‌بازی‌هایی که به برنامه‌های تلویزیونی، فیلم‌ها، موسیقی و بازی‌های ویدیویی نوجوانان و بزرگسالان مربوط می‌شوند برای کودکان نامناسب هستند؛ مانند: عروسک‌هایی که به ستارگان نوجوان و ستارگان موسیقی پاپ مربوط می‌شوند، عروسک‌هایی که روی تنشان خالکوبی و پیرسینگ دارند، عروسک‌های نمادین از شخصیت‌ها و اسباب‌بازی‌های مرتبط با فیلم‌های خشن، جنسی و جنایی هالیوودی.
اسباب‌بازی‌های تبلیغاتی
اسباب‌بازی‌های مربوط به تبلیغات غذاهای ناسالم مانند: اسباب‌بازی‌های دارای برچسب یا لوگو رستوران‌های فست‌فودی، بازی یا کتاب‌های تبلیغاتی برای برندها و غذاهای ناسالم مانند شیرینی‌ها و نوشابه‌ها کودک را تشویق به خوردن غذای ناسالم می‌کنند و به همین دلیل برای سرگرمی مناسب نیستند.
منبع: extension
مترجم: میترا امجدی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *