ایمنی اسباب‌بازی – اشتعال‌پذیری – قسمت سوم

شعله‌ی آزمایش
شعله‌ی لازم برای آزمایش را به کمک مشعلی که در استاندارد شرح داده شده و با استفاده از گاز بوتان/ پروپان با هر نسبت مناسب، به دست آورید. طول شعله را با قرار دادن مشعل به طور عمودی از انتهای فوقانی لوله‌ی مشعل تا بالای شعله اندازه‌گیری کنید.
عملیات مقدماتی آزمایش برای پوشاک نمایشی و اسباب‌بازی‌هایی که کودک وارد آن می‌شود:
تمام آزمون‌ها باید در مورد هر اسباب‌بازی جدید یا نمونه‌هایی از آن‌که برای اولین بار معرفی می‌شود، انجام گیرد. اگر سازنده :
– تاکید کند که اسباب‌بازی شسته نشود، نمونه را نباید قبل از آزمایش شست یا در آب خیس کرد.
– برای تمیز کردن و یا شستن اسباب‌بازی روش خاصی پیشنهاد کند، باید طبق توصیه‌ی سازنده عمل شود.
– درباره‌ی تمیز کردن و شستن وسیله‌ی بازی شیوه‌ی خاصی ذکر نکند، نمونه باید قبل از انجام آزمایش مطابق روش زیر شسته شود.
اسباب‌بازی را در ظرف پرازآبی که حجم آن حداقل ۲۰ برابر جرم اسباب‌بازی و دمای آن C°۲۰ است، قرار دهید. بگذارید ده دقیقه بماند. آن را از آب خارج کنید و بگذارید آب آن بچکد. دوبار این کار را تکرار کنید، سپس به مدت ۲ دقیقه با آب مقطر آبکشی کنید. اسباب‌بازی را از آب مقطر خارج کرده و با روش مناسب و یا طبق دستور کار ارائه شده با اسباب‌بازی آن را خشک کنید. اگر سطح اسباب‌بازی پرز دارد تا حد امکان، ظاهر آن را به صورت اولیه درآورید. آزمایش‌های مربوط به ریش، سبیل، ماسک و سایر اسباب‌بازی‌هایی که روی سر صورت می‌گذارند و دارای مو و یا سایر موادی هستند که به آن متصل شده‌اند و از سطح اسباب‌بازی بیش از ۵۰ میلی‌متر جلو آمده‌اند:
طول مو، پرز و دیگر مواد چسبیده به اسباب‌بازی را اندازه‌گیری کنید. تا آن‌جا که امکان دارد اسباب‌بازی را طوری قرار دهید که قسمت اعظم پرز، مو و ضمائم دیگر به صورت عمودی و یا تقریبا عمودی آویزان شود. مشعلی را که ارتفاع شعله‌ی آن ۲۰±۲میلی‌متر است، مدت ۲ ثانیه به پایین‌ترین لبه پرز، مو و یا مواد دیگری که با اسباب‌بازی چسبیده است نزدیک کنید، طوری‌که شعله‌ی ۱۰ میلی متر در مو یا پرز نفوذ کند. اگر مو یا پرز آتش گرفت، مدت سوختن با شعله را اندازه‌گیری کنید و حداقل طول پرز، مو و ضمائم باقی مانده را اندازه‌گیری نمایید. آزمایش مربوط به ریش، سبیل، کلاه گیس، ماسک و سایر اسباب‌بازی‌هایی که روی سر و صورت می‌گذارند و مو یا سایر ضمائم آن‌ها کمتر از ۵۰ میلی متر از سطح کالا جلو آمده است.
اسباب‌بازی را به حالت عمودی قرار دهید. مشعلی را که ارتفاع شعله‌ی آن در حالت عمودی ۲۰±۲میلی متر است را در زاویه‌ی ۴۵درجه قرار دهید. شعله‌ی آزمایش را مدت ۵ ثانیه در تماس با اسباب‌بازی طوری قرار دهید که شعله حداقل ۲۰ میلی‌متر بالاتر از پایین‌ترین قسمت لبه‌ی اسباب‌بازی تماس پیدا کند و فاصله‌ی میان انتهای مشعل (این فاصله باید از انتهای مشعل و در مرکز آن اندازه گیری شود) تا سطح اسباب‌بازی ۵±۱ میلی‌متر باشد. اگر اسباب‌بازی شعله ور شد، زمان سوختن با شعله و حداکثر فاصله بین لبه‌ی بالایی سطح سوخته شده و نقطه‌‌ی تماس شعله را اندازه‌گیری کنید.

آزمایش لباس‌های نمایشی و اسباب‌بازی‌هایی که کودک وارد آن می‌شود:
وسیله‌ی نگاه دارنده‌ی نمونه متشکل از دو صفحه فلزی Uشکل است، به ابعاد داخلی ۸۰*۶۰۰میلی‌متر. نمونه را روی صفحه‌ی فلزی اولی بگذارید و سپس صفحه‌ی دومی را روی آن قرار دهید، به طوری که نمونه ثابت و محکم شود. پارچه‌ی اضافی دور تا دور قاب را لب به لب ببرید، صفحه U شکل رویی دارای نقاط اتصال در ۵۰میلی‌متری انتهای باز و نقاط اتصال دورتری در ۵۵۰میلی‌متری انتهای باز است. سر یک نخ صد در صد پنبه‌ای (نخ سفید مرسریزه با چگالی خطی ۵۰ تکس) را دور یکی از اتصال‌ها محکم کرده و سپس سر دیگر آن را پس از عبور از روی پارچه از طریق وسیله‌ای که بریده شدن نخ را نشان دهد، به اتصال مقابل محکم کنید.
یادآوری – ممکن است اتصال مستقیم به زمان‌سنج یا به یک وسیله‌ی قابل رویت نظیر افتادن وزنه‌ها باشد، طبق روش فوق به دو اتصال بالایی هم نخ بسته می‌شود.
فاصله‌ی نخ‌ها تا سطح نمونه باید در محدوده‌ی ۲میلی‌متر باشد. یک نمونه از اسباب‌بازی ببرید و به همان ترتیب که در اسباب‌بازی قرار گرفته است، مورد آزمایش قرار دهید (به عنوان مثال : ترتیب قرار گرفتن در جهت طول ساق شلوار هنگامی که بچه ایستاده است). منبع افروزش باید به ماده‌ای که قابلیت اشتعالش از همه‌ی مواد نمونه بیشتر و قبلا تعیین شده است، نزدیک شود. نمونه را که در چهارچوب Uشکل است، طوری قرار دهید که با افق زاویه ۴۵درجه بسازد. مشعل را به حالت عمودی و با شعله‌ای به ارتفاع ۴۰±۳میلی‌متر به لبه‌ی نمونه طوری نزدیک کنید که فاصله‌ی بین لبه‌ی نمونه و بالای شعله ۳۰±۲میلی‌متر باشد. مشعل را در همین حالت به مدت ۱۰±۱ثانیه نگه دارید. در خلال آزمایش دقت کنید در سطح نمونه شعله‌ای ایجاد می‌شود یا خیر.
سرعت انتشار شعله را با اندازه‌گیری فاصله زمانی بریده شدن دو نخ علامت گذاری شده که در اثر سوختن بریده و جدا می‌شوند، تعیین کنید. اگر ماده مورد آزمایش در مدت زمان ۱۰±۱ثانیه آتش نگرفت، آزمایش را ادامه نداده و فرض کنید که ماده مورد قبول است. اگر دو روی سطح ماده یکسان نیست، هر دو روی نمونه را آزمایش کنید.
آزمایش مربوط به اسباب‌بازی‌های نرم و توپر
اسباب‌بازی را به حالت عمودی (مثلا سر اسباب‌بازی در بالا باشد) قرار دهید.
یادآوری – اگر ترتیب قرار گرفتن اسباب‌بازی بیش از یک حالت است، پیچیده‌ترین حالت باید انتخاب شود.
مشعلی را که ارتفاع شعله آن ۲۰±۲میلی‌متر است، تحت زاویه‌ی ۴۵درجه نسبت به افق مدت ۳ثانیه به اسباب‌بازی نزدیک کنید. طوری که فاصله‌ی بین لبه‌ی مشعل و اسباب‌بازی حدود ۵ میلی‌متر باشد و بین ۲۰ تا ۵۰ میلی‌متر بالاتر از لبه‌ی پایینی ماده‌ای که قابلیت اشتعالش از همه‌ی مواد نمونه بیشتر است (و از قبل تعیین شده است) در آتش قرار گیرد. بعد از دور کردن شعله، فاصله‌ی زمانی گسترش شعله را در سطح اسباب‌بازی از نقطه‌ی تماس شعله تا لبه‌ی بالایی تعیین کنید.

منبع:

کمیسیون استاندارد ایمنی اسباب‌بازی – اشتعال‌پذیری

به نقل از سایت شورای نظارت براسباب‌بازی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *