ایمنی اسباب‌بازی – اشتعال‌پذیری – قسمت دوم

مواد زیر نباید در ساخت اسباب‌بازی به کار رود:

سلولوئید (سلولز نیترات) و موادی که در هنگام آتش‌سوزی خاصیت مشابه دارند (به جز مواردی که در رنگ و جلا مصرف می‌شوند). مواد پرزدار که در تماس با شعله دچار آتش‌گیری سطحی می‌شوند.

هم چنین اسباب‌بازی‌ها نباید حاوی گازهای اشتعال زا، مایعات با اشتعال‌پذیری خیلی زیاد و مایعات با اشتعال‌پذیری زیاد و مایعات و جامدات قابل اشتعال باشند، مگر این‌که تحت شرایط زیر عرضه شوند:

مایعات اشتعال پذیر در محفظه‌های مهر و موم شده به مقدار حداکثر ۱۵ میلی لیتر در هر محفظه.

مایعات با اشتعال‌پذیری خیلی زیاد و مایعات اشتعال‌زا که در لوله‌های موئینه‌ی وسایل نوشتنی به کار می‌روند. مایعات اشتعال‌پذیر با ویسکوزیته بیش از ۱۰-۶ m2/s*260 برابر با زمان گرانروی بیش از ۳۸ ثانیه وقتی طبق استاندارد با استفاده از پیمانه مورد آزمایش قرار گیرند. مایعات با اشتعال‌پذیری زیاد در محصولات مشخص شده در استاندارد.

سبیل، ریش، کلاه گیس، ماسک و دیگر کالاهایی که با مو، کرک و ضمائم دیگری (مثلا نوارهای کاغذی) برای پوشش سر و صورت به کار می‌رود. در مواردی که این مواد (مو، کرک و… ) مورد آزمایش قرار می‌گیرند، بعد از دور ساختن یا خاموش کردن منبع آتش، شعله نباید بیش از دو ثانیه دوام بیاورد.

اگر آتش‌سوزی رخ داد، حداکثر طول باقی مانده از مو، کرک و سایر ضمائم باید:

الف : زمانی که طول اولیه ۱۵۰ میلی‌متر یا بیشتر است، مقدار باقی مانده از ۵۰ درصد نسبت به بلندترین طول اولیه کمتر نباشد.

ب : زمانی که طول اولیه کمتر از ۱۵۰ میلی‌متر است، مقدار باقی مانده از ۲۵ درصد از بلندترین طول اولیه کمتر نباشد.

هنگام آزمایش موهای فری وسیله‌ی بازی، طول موها به همان شکلی که برای فروش عرضه می‌شود (مثلا با چین‌های بافته شده یا نشده) مانند طول موهای صاف محاسبه می‌شود. ریش، سبیل، کلاه گیس، ماسک‌ها و سایر اسباب‌بازی‌هایی که روی سر و صورت می‌گذارند و دارای مو، پشم، کرک یا سایر ضمائم، (نظیر نوارهای کاغذی) می‌باشند، به جز آن‌هایی که برای نگه‌داری و حفظ اسباب‌بازی در سر به کار می‌رود و بلندی آن‌ها کمتر از ۵۰ میلی‌متر است، هنگام آزمایش، زمان شعله ور شدن آن‌ها بعد از دور کردن منبع آتش نباید بیش از ۲ ثانیه باشد. حداکثر ابعاد قسمت سوخته نمونه نباید بیش از ۷۰ میلی‌متر از نقطه قرار گرفتن شعله باشد. ماسک‌هایی که قسمتی از آن‌ها مقوایی است و روی آن‌ها کرک، مو یا ضمائم مشابهی متصل نشده است (به جز ضمائمی که برای نگه‌داری و حفظ اسباب‌بازی در سر به کار رفته‌اند) از این قاعده مستثنی هستند. آن گروه از این گونه ماسک‌ها که فاصله‌ی بین چشم‌ها تا بالاترین نقطه‌ی ماسک از ۱۳۰ میلی‌متر بیشتر است، مشمول مقررات این بند می‌شوند. لباس‌های نمایشی همراه وسایلی که برای پوشش سر و صورت استفاده می‌شود و اسباب‌بازی‌هایی که بچه‌ها می‌پوشند (به غیر از کلاه‌های کاغذی)چنان‌چه این نوع اسباب‌بازی‌ها مورد آزمون قرار گیرند، سرعت انتشار شعله باید کمتر یا مساوی ۳۰ میلی‌متر در ثانیه باشد.

اگر سرعت انتشار شعله بین ۱۰ تا ۳۰ میلی‌متر در ثانیه باشد، لازم است روی اسباب‌بازی و جعبه‌ی آن جمله‌ی هشداردهنده‌ی زیر نوشته شود:

“هشدار! دور از آتش نگه‌داری شود”

اسباب‌بازی‌هایی که کودک وارد آن می‌شود

اسباب‌بازی‌های نرم و توپر
اسباب‌بازی‌های نرم و توپر به جز آن گروه از اسباب‌بازی‌هایی که سر و دست و پاهایشان از مواد پلاستیکی (مثل پلی مرهای غیرنساجی ) نمی‌باشد، که دارای سطح پرزدار (مثل پارچه پرزدار، پوست مصنوعی) یا سطح پارچه‌ای هستند، وقتی مورد آزمایش قرار می‌گیرند، سرعت انتشار شعله در سطح آن‌ها نباید از ۳۰ میلی‌متر در ثانیه بیشتر باشد. اسباب‌بازی‌ها باید به همان شکلی که به بازار عرضه می‌شوند با لباس یا بدون لباس (چنان‌چه درآوردن لباس سبب صدمه رساندن به لباس یا اسباب‌بازی نشود) مورد آزمایش قرار گیرند. ویژگی‌های این بند در مورد اسباب‌بازی‌هایی که ابعاد آن‌ها ۱۵۰ میلی‌متر یا کمتر است، کاربرد ندارد.

روش‌های آزمون

آماده‌سازی نمونه و شرایط اتاق آزمون 
قبل از هر آزمایش، اسباب‌بازی و نمونه باید حداقل ۲۴ ساعت در محیطی که دمای آن ۲۰±۵ درجه سلسیوس و رطوبت آن ۶۵±۵ درصد است، قرار داده شود. برای تامین ایمنی کارکنان و انجام خوب آزمایش، سرعت حرکت هوای اتاق آزمون در لحظه شروع آزمایش باید کمتر از ۲ میلی‌متر در ثانیه باشد و تحت تاثیر کارکردن وسایل مکانیکی قرار نگیرد. حجم هوای اتاق آزمون نباید به علت درصد اکسیژن تغییر کند. وقتی از اتاقک آزمایشی استفاده می‌کنید که جلوی آن باز است، اطمینان حاصل کنید که نمونه مورد آزمایش در فاصله حداقل ۳۰۰ میلی‌متری دیواره‌های اتاق قرار دارد. در طول آزمایش دمای اتاق را بین ۱۰تا ۲۰درجه سلسیوس و رطوبت نسبی فضای آن‌را بین ۱۵ تا ۸۰ درصد ثابت نگاه دارید. نمونه را در عرض دو دقیقه پس از خروج از محیط آماده‌سازی مورد آزمایش قرار دهید.

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *