ایمنی اسباب‌بازی – بازی‌های بویایی، لوازم آرایشی و بازی‌های چشایی

هدف از تدوین این استاندارد، تعیین الزامات استفاده از مواد و مخلوط‌ها و در برخی موارد و غلظت آن‌ها در بازی‌های بویایی، لوازم آرایشی، بازی‌های چشایی و مجموعه‌های تکمیلی آن‌ها است.

این مواد و مخلوط‌ها عبارتند از:

-موادی که با کاربرد قوانین کمیسیون اروپا (EC) مواد خطرناک و مخلوط خطرناک طبقه‌بندی می‌شود.

-مواد و مخلوط‌هایی که در مقادیر بیش از حد می‌تواند به سلامت کودکانی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، آسیب برساند و به عنوان مواد و مخلوط‌های خطرناک، در قوانین یاد شده بالا طبقه‌بندی نشده است.

-ماده‌ها و مخلوط‌های شیمیایی دیگر که با مجموعه عرضه شده است.

این استاندارد برای اسباب‌بازی آرایشی مانند لوازم آرایشی برای عروسک‌بازی، به‌کار نمی‌رود.

بازی بویایی

Olfactory board game

اسباب‌بازی با این هدف که به یادگیری کودک در شناخت بو و مزه‌های مختلف کمک کند.

لوازم آرایشی

Cosmetic kit

اسباب‌بازی با این هدف که به یادگیری کودک درباره ساخت محصولاتی نظیر عطر، صابون، کرم، شامپو، کف شست‌وشو، براق-کننده، ماتیک، سایر لوازم گریم، خمیردندان و نرم‌کننده کمک کند.

بازی چشایی

Gustative game

اسباب‌بازی با این هدف که به کودک اجازه‌ی ساختن شیرینی و خوراکی‌هایی را دهد که با اجزای ترکیبی خوراکی هم‌چون شیرین‌کننده‌ها، مایعات، پودرها و مواد معطر سروکار دارد.

مجموعه‌ی تکمیلی

Supplementary set

بخش‌هایی از بازی بویایی، لوازم آرایشی یا بازی چشایی که برای استفاده با مجموعه‌ی بازی کامل در نظر گرفته شده است.

بسته‌بندی

Packaging

هر آن‌چه که به هنگام خرید اسباب‌بازی همراه آن است، اما هیچ نقشی در عملکرد بازی ندارد.

بازی بویایی

بازی بویایی باید با دستور کار استفاده و اطلاعات کمک‌های اولیه عرضه شود.

بازی بویایی با استفاده از مواد، مخلوط‌ها و مزه‌های شناخته شده به عنوان طعم‌دهنده‌های خوراکی یا اجزای ترکیبی خوراکی

و بازی‌های بویایی، نه محدود به استفاده از مواد، مخلوط‌ها و مزه‌های شناخته شده به عنوان طعم‌دهنده‌های خوراکی یا اجزای ترکیبی خوراکی.

اگر از ماده‌ی نگه‌دارنده‌ای در بازی بویایی و مجموعه‌ی تکمیلی آن، استفاده شده است، باید ارزیابی شود تا در شرایط معمول استفاده، برای سلامت خطرناک نباشد.

لوازم آرایشی

لوازم آرایشی باید با دستور کار استفاده و فهرستی از اطلاعات کمک‌های اولیه عرضه شود. اطلاعات کمک‌های اولیه و دستور کار استفاده می‌تواند روی بسته‌بندی و یا برگه‌ی راهنما باشد.

لوازم آرایشی باید فقط شامل اجزایی که محصول آرایشی است، باشد. تولیدکننده باید واکنش‌های مورد نظر و ممکن بین همه اجزای ترکیبی لوازم آرایشی را برای ارزیابی این منظور که هیچ محصول واکنشی یا مخلوطی که تولید می‌شود، به سلامت کودک که از لوازم استفاده می‌کند، آسیب نرساند، بررسی کند شامل: واکنش پوستی و غیره.

لوازم آرایشی و مجموعه‌های تکمیلی آن نباید شامل رایحه‌های حساسیت‌زا باشد، به‌هرحال وجود مقدار کم این رایحه‌ها مجاز است که به صورت فنی با رعایت مواردی اجتناب‌ناپدیر باشد و از ۱۰۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم تجاوز نکند.

محصولات به‌دست آمده که کودک در کاربرد لوازم آرایشی مطابق با دستور کار استفاده می‌سازد، باید مطابق با الزامات وابسته در قانون مربوط به لوازم آرایشی باشد.

بازی چشایی

باید با دستور کار استفاده و فهرستی از اطلاعات کمک‌های اولیه عرضه شود. اطلاعات کمک‌های اولیه و دستور کار استفاده می-تواند روی دسته‌بندی و یا برگه راهنما باشد.

اجزای ترکیبی، مواد و مخلوط‌های عرضه شده باید مطابق با قانون مواد غذایی باشد. تولید کننده باید واکنش‌های موردنظر و ممکن بین همه‌ی اجزای ترکیبی لوازم آرایشی را برای ارزیابی این منظور که هیچ محصول واکنشی یا مخلوطی که تولید می‌شود، به سلامت کودک که از لوازم استفاده می‌کند، آسیب نرساند،را بررسی کند: شامل واکنش پوستی و غیره.

محصولات به‌دست آمده که کودک در کاربرد بازی چشایی مطابق با دستور کار استفاده می‌سازد، باید مطابق با الزامات مربوط در قانون مربوط به لوازم آرایشی باشد. گرما به عنوان بخشی از فعالیت برای رسیدن به محصولات به دست آمده، فقط اگر تولیدکننده مطمئن است که چنین گرمایی به سلامت کودکی که از بازی استفاده می‌کند، آسیب نرساند، باید در دستور کار برای استفاده مشخص شود.

اگر اجزای ترکیبی خوراکی حساسیت‌زا در بازی چشایی عرضه شده باشد، این اجزای ترکیبی باید روی بسته‌بندی برچسب‌زنی شود.

منبع:

کمیسیون استاندارد ایمنی اسباب‌بازی

به نقل از سایت شورای نظارت براسباب‌بازی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *