ایمنی اسباب‌بازی – رنگ‌انگشتی

هدف از تدوین این استاندارد، تعیین الزامات، ترکیبات و مواد مورد استفاده در رنگ انگشتی است و فقط برای رنگ‌انگشتی کاربرد دارد.
رنگ‌انگشتی: مخلوط آبی مایع یا نیمه جامد و رنگی که به‌طور ویژه برای کودکان طراحی شده است تا آن‌را بدون واسطه با انگشتان و دست روی سطوح مناسب به‌کار برند.
رنگ‌دهنده: شامل رنگ‌دانه یا رنگینه است.
عامل تلخ‌کننده: ماده‌ای که طعم تلخی به محصول می‌دهد.
جذب‌کننده رطوبت: ماده‌ای که فرآیند خشک‌شدن را به تاخیر می‌اندازد.
موادسطح فعال: موادی که سطح ترکیب را فعال می‌کند (مواد کاهش‌دهنده کشش سطحی)
نگه‌دارنده: ماده‌ای که از رشد موجودات ذره‌بینی ناخواسته جلوگیری می‌کند.

رنگ‌انگشتی نباید دربردارنده مقداری از ترکیبات یا مخلوط‌های خطرناکی باشد که می‌تواند به سلامت کودکی که از آن استفاده می‌کند، آسیب برساند. رنگ‌انگشتی، نباید دربردارنده معیارهای هریک از طبقه‌های خطر زیر باشد:
-مسمومیت شدید
-خوردگی یا سوزش پوست
-صدمه جدی چشمی یا سوزش چشم
-حساسیت پوستی یا تنفسی
-جهش‌زایی سلول جنینی
-سرطان‌زایی
-مسمومیت نسل‌به‌نسل
-مسمومیت خاص اندام هدف (با یک‌بار در معرض قرار گرفتن)
-مسمومیت خاص اندام هدف (به‌طور مکرر در معرض قرار گرفتن)
-خطر تنفسی
فقط مواد رنگ‌دهنده‌ای که دربردارنده معیار خطرهای بالا نباشد، باید در رنگ‌انگشتی استفاده شود.
در ساخت رنگ‌انگشتی باید فقط از نگه‌دارنده‌های مجاز استفاده شود.
غلظت عناصر نباید از مقدار حدود تعیین‌شده در استاندارد بیشتر باشد.
رنگ‌انگشتی نباید شیرین، خوش‌طعم و خوش‌بو باشد. به منظور کاهش تمایل کودک به خوردن پوشرنگ، باید عامل تلخ‌کننده‌ای به رنگ‌انگشتی اضافه شود. تلخی باید در مدت تاریخ مصرف محصول در آن باقی بماند. فقط عامل‌های پیونده، یازه، جذب‌کننده رطوبت و عامل سطح فعال که معیارهای خطر را ایجاد نمی‌کنند، باید در رنگ‌انگشتی استفاده شود. ظروف مورد استفاده برای رنگ‌انگشتی نباید شکل، بو، رنگ، ظاهر، بسته‌بندی، نشانه‌گذاری، حجم یا اندازه‌ای داشته باشد که مصرف‌کننده‌ها و به‌ویژه کودکان، به‌طور احتمالی آن را با مواد غذایی اشتباه بگیرند و در نتیجه آن را در دهانشان قرار دهند، مک بزنند یا قورت دهند.
نشانه‌گذاری‌ها باید به‌طور قابل مشاهده، خوانا، پاک‌نشدنی، قابل فهم و صحیح باشد. همه نشانه‌گذاری‌ها باید به زبان رسمی کشوری باشد که محصول در آن فروخته می‌شود. همه اطلاعات برای توجه کاربران یا سرپرست‌ها از صدمه ناشی از خطرات ذاتی و احتمالی در استفاده از رنگ‌انگشتی و روش اجتناب از آن، باید ترسیم شود. اگر برچسب روی هر ظرف، فضای کافی برای نوشتن هشدارها را نداشته باشد، درج عبارت «هشدارهای روی جعبه را بخوانید.» لازم است.
بسته‌بندی اصلی باید دارای نام، نام تجارتی و یا علامت تجارتی و نشانی سازنده، نماینده مجاز او و یا واردکننده باشد. بسته‌بندی اصلی باید دارای هشدار زیر باشد:
«هشدار! کودکان زیر سه سال باید توسط بزرگ‌سالان نظارت شوند.»
کلمه هشدار ممکن است به‌عنوان مثال با یک علامت تعجب یا دیگر علامت‌های نقطه‌گذاری، انتخاب شود. کلمه هشدار ممکن است با حروف پررنگ نوشته شود.
رنگ‌انگشتی پودری باید علاوه براین هشدار دارای هشدار زیر نیز باشد:
«هشدار! قبل از ارائه به کودک مطابق با دستورالعمل با آب مخلوط شود.»
رنگ‌انگشتی پودری باید دارای دستورالعمل‌هایی باشد که چگونگی مخلوط شدن با آب و به‌ویژه نسبت صحیح آب به پودر را نشان دهد. این اطلاعات می‌تواند در راهنمای همراه اسباب‌بازی آورده شود. به‌علاوه باید اطلاعاتی برای اجتناب از استنشاق رنگ‌انگشتی پودری ارائه شود.
بسته‌بندی اصلی باید با علامتی از نگه‌دارنده و عامل تلخ‌کننده استفاده شده، برچسب‌زنی شود.
اسباب‌بازی باید دارای شماره ثبت یا سری ساخت برای ردیابی باشد، یا هرجا اندازه یا ماهیت اسباب‌بازی اجازه این کار را نمی‌دهد، لازم است که اطلاعات روی بسته‌بندی یا راهنمای همراه اسباب‌بازی ارائه شود.
رنگ‌دهنده‌های به‌کار رفته در ساخت رنگ‌انگشتی باید کیفیت فنی و خلوص مناسب برای استفاده مورد نظر را داشته باشند. ترکیب رنگ‌‌دهنده‌ها برای سازندگان رنگ‌انگشتی باید شناخته شده باشند و برای مقامات صلاحیت‌دار در دسترس باشد.

شورای نظارت بر اسباب‌بازی و کمیسیون فنی استاندارد

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *