به دنبال واردات کالا‌های غیرضروری ۲۶۰ تن عروسک به ارزش میلیونها دلار وارد کشور شد

بر اساس آمار گمرک در سال ۹۷ بالغ بر ۲۶۰ تن انواع عروسک وارد ایران شده است. آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی سال ۹۷ نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۲۶۰ تن انواع عروسک از دو کشور چین و امارات‌متحده‌عربی وارد ایران شده است. بر اساس واردات این حجم انواع عروسک به کشور ۱میلیون و ۲۴۸ هزار و ۷۸۸ دلار ارز از کشور خارج شد که معادل ریالی آن بالغ بر ۵ میلیارد و ۲۴۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۸۷۰ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.
به گزارش کسب و کار نیوز، بنا بر آمار منتشره از سوی گمرک واردات انواع عروسک از کشور چین به حجم بیش از ۲۴۹ تن و به ارزش ۱میلیون و ۱۹۱ هزار و ۳۷۳ دلار بوده است. متاسفانه این صنعت متولی درستی ندارد و توجهی به توسعه‌ی آن در سال‌های گذشته نشده است. هرچند تلاش‌هایی برای خروج این صنعت از وضعیت وابستگی به واردات شده اما کافی نیست و این بازار هم‌چنان پذیرای اسباب‌بازی‌های خارجی است.
رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی می‌گوید: اسباب‌بازی از دو مشکل عمده نبود متولی و نبود متخصص در این حوزه رنج می‌برد در حالی که نقش انکارناپذیرش در تربیت شخصیت و هویت بخشی کودک بر همگان مشخص است. دکتر سعیدرضا احمدی‌زاده افزود: بنیاد نخبگان بر اساس سند جامع کشوردرامور نخبگان، درزمینه تربیت استعدادهای برتر در حوزه اسباب‌بازی به این موضوع ورود کرده است. وی ادامه داد: در بررسی‌های مشخص شده که در ایران کارخانه مشخص و وسیع در زمینه طراحی، ساخت و تولید اسباب‌بازی وجود ندارد و صرفا معدودی کارگاه منطقه‌ای و کوچک در این عرصه فعالیت دارند.
رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی گفت: اسباب‌بازی یک جریان فکری و فرهنگی برای کودکان محسوب می‌شود لذا باید اسباب‌بازی‌هایی طراحی و تولید شوند که رویکرد هویتی و ملی داشته باشند. باید متخصصان و طراحان در این عرصه شناسایی شوند تا با زمینه‌سازی برای ورود آنان به عرصه، نقص‌های این برطرف گردند. بر این اساس می‌بایست سازمان یا نهاد متولی اسباب‌بازی در ایران شناسایی و معرفی شود. وی به تشکیل شورای نظارت بر اسباب‌بازی در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: این شورا با عضویت بنیاد نخبگان استان، پارک علم و فناوری خراسان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و حضور نماینده معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری تشکیل شده است. رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی با اشاره به بررسی‌های انجام شده در بازار اسباب‌بازی گفت: بیش از ۹۰ درصد اسباب‌بازی‌های موجود و در دسترس کودکان و خانواده‌ها در بازار وارداتی و خارجی محسوب می‌شوند.
در ساخت و عرضه اسباب‌‌بازی‌ها، بومی‌سازی صورت گیرد
حسین دکمه‌چی، رئیس اتحادیه خرازی فروشان
بازار اسباب‌بازی مملو از کالاهای خارجی و وارداتی است که هر روز نیز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. در حالی که قرار است به تولید داخلی و رونق آن در تمام بخش‌ها پرداخته شود شاهد هستیم که بخش اسباب‌بازی با واردات میانه بهتری دارد و بازار داخلی مملو ازاین کالاهاست. تولیدکنندگان داخلی اسباب‌بازی مشکلات بسیاری دارند و این صنعت با وجود پتانسیل بالایی که در تولید و درآمدزایی دارد از توجه و حمایت مغفول مانده و عده‌ای برای نفع خود واردات اسباب‌بازی را پی‌گیری می‌کنند.
کشورهای دیگر به خصوص چین تجارتی را به راه انداخته‌اند و با خروج ارز از ایران به ذخایر ارزی خود اضافه می‌کنند. این حجم از واردات که بیشتر از چین انجام می‌شود، ارز بسیار زیادی را از ایران خارج می‌کند. در حالی‌که می‌توان با اختصاص مبالغ کمتر تولید داخلی اسباب‌بازی را رونق داد. دولت از بخش خصوصی حمایت نمی‌کند و تولیدکننده هم برای آن‌که صرفه اقتصادی ببرد کیفیت اجناسش را کاهش می‌دهد و این چرخه معیوب همین‌طور ادامه می‌یابد. باید در ساخت و عرضه اسباب‌‌بازی‌ها، بومی‌سازی صورت گیرد. در این زمینه بسیار کم‌‌کاری کرده‌ایم و باید اعتراف کرد که از کشوری هم‌چون چین که اسباب‌‌بازی و نوشت‌افزارهایی با نماد اسلامی تولید می‌کند، بسیار عقب‌تریم. هم‌چنین در زمینه اسباب‌بازی فقط توزیع‌‌کننده هستیم و باید حتما‌ تحولی در روند تهیه اسباب‌‌بازی صورت گیرد تا کودکان را از نفوذ فرهنگی نامطلوب اسباب‌‌بازی‌های خارجی نجات دهیم.
خوشبختانه اما در رابطه با قیمت این کالا باید اشاره شود که که اکنون به دلیل افت قدرت خرید، اغلب مشتریان، اسباب‌بازی‌های گران‌قیمت را نمی‌خرند. موضوعی که باعث شده تا مغازه‌دارها هم یا قیمت‌ها را کاهش داده و یا کمتر اسباب‌بازی گران‌قیمت عرضه کنند. از ۲ ماه پیش با تثبیت و کاهش نرخ ارز، قیمت اسباب‌بازی نیزسیر نزولی داشته و این کاهش قیمت طی یک ماه اخیر به ۱۵ تا ۲۰ درصد رسیده است. برخی واردکنندگان یا تولیدکنندگان داخلی نیز که انواع اسباب‌بازی را وارد یا با تولید به انتظار گرانی بیشتر دپو کرده‌اند و اکنون با مشاهده سیر نزولی قیمت‌ها و تثبیت نرخ ارز، نسبت به عرضه محصولات خود به بازار اقدام کرده‌اند که این امر در تشدید سیر نزولی قیمت‌انواع اسباب‌بازی تولید داخل و وارداتی موثر بوده است.

 https://kasbokarnews.ir/1398/06/06/%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%A8%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D9%85%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C/

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *