حمایت از شرکت‌های خلاق حوزه اسباب‌بازی شتاب می‌گیرد

اسباب‌بازی از جمله موضوعات فرابخشی است که به عنوان یک محصول نرم فرهنگی نقشی تعیین کننده در شکل‌گیری هویت کودکان دارد ، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم تا با ایجاد هماهنگی در میان دستگاه‌های مختلف، به افزایش سهم تولیدکنندگان ایرانی در این حوزه کمک کند.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ، آموزش‌های ارائه شده به کودک و ابزارهای مورد استفاده او به‌ ویژه اسباب‌بازی، از جمله منابع شکل‌گیری در هویت فرهنگی هستند. هر اسباب‌بازی حاوی پیامی است که می‌تواند به نقش بستن باورها و ارزش‌ها در ذهن کودک کمک کند. با ورود این پیام‌ها نظام فکری، شخصیتی و هویتی کودک و به تبع آن جامعه شکل می‌گیرد. از این‌رو با توجه به نقش مهم بازی و اسباب‌بازی در انتقال ارزش‌ها و فرهنگ جوامع، امروزه اسباب‌بازی به عنوان یک رسانه مطرح می‌شود. بازی شادترین و سازنده‌ترین فعالیتی است که کودکان در طول دوران کودکی انجام می‌دهند.
ایجاد فضای حمایتی از ایده‌پردازان ایرانی، ترویج و توسعه‌ خلاقیت و نوآوری در صنعت اسباب‌بازی، اعتبار بخشی به فعالیت‌های محققان حوزه اسباب‌بازی، گسترش ارتباط با مراکز علمی و پژوهشی، شناخت اولویت‌های مهم صنعت اسباب‌بازی و هم‌افزایی سازمان‌های دولتی و بخش خصوصی برای شناسایی و حل مسائل و مشکلات صنعت اسباب‌بازی ، از جمله مواردی است که  نهادهای متولی به آن اهتمام دارند . محمد حسین سجادی نیری دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری با تاکید بر اینکه  نیازمند ساخت یک زیست‌بوم در صنایع خلاق و فرهنگی هستیم . وی درادامه افزود: وقتی یک انیمیشن تولید می‌شود، سپس عروسک‌ها، لباس کودک، خمیردندان و مسواک، روتختی و غیره به ترتیب به بازار عرضه می‌شود. این اتفاق را می‌توان یک هم‌افزایی میان زیربخش های حوزه صنایع فرهنگی دانست. در حال حاضر براساس برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق ، برخی برنامه‌های حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور این حوزه صورت می‌پذیرد که از آن جمله می‌توان به برگزاری رویدادهای ایده‌پردازی در راستای توسعه محتوا، حمایت از بسته‌های تبلیغی و ترویجی و حمایت از حضور در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی اشاره کرد.
هم‌اکنون برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق  لیست ۷۶ شرکت خلاق در حوزه تولید اسباب‌بازی را با قریب ۲۰۰محصول تولید شده، ارائه کرده است.

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *