حوادث ناشی از اسباب‌بازی – قسمت دوم

حوادث مربوط به استفاده از بادكنک
بادكنک نيز وسيله‌ی بازی است كه برای كودكان بسيار جالب توجه است، ليكن اطلاعات مربوط به حوادث نشان می‌دهد كه استفاده‌ی نادرست از بادكنک و عدم توجه به دستور‌العمل‌های استاندارد درمورد اين وسيله باعث شده كه بادكنک يكی از مهم‌ترين علل حوادث منجر به مرگ شناخته شود. بادكنک‌ها در اثر بلعيده شدن و يا تركيدن در حين باد شدن می‌توانند به راحتی مجرای تنفس را مسدود كرده و در اندک زمانی منجر به مرگ كودک شود. بر همين اساس استاندارد اسباب‌بازی علاوه بر تعيين حداقل ضخامت پوسته ی بادكنک، درج اطلاعات و هشدارهایی را روی بسته‌بندی بادكنک الزامی دانسته است.

هشدار زير بايد روی بسته‌بندی بادكنک درج شده باشد:
هشدار! كودكان زير ۸ سال می‌توانند با بادكنک‌های باد نشده يا پاره‌ شده دچار خفگی يا انسداد مجرای تنفسی شوند. بادكنک بايد تحت نظارت بزرگسالان استفاده شود. بادكنک‌های باد نشده را از دسترس كودكان دور نگه‌داريد. به مجرد پاره شدن بادكنک، آن‌را دور بياندازيد.

حوادث مربوط به عروسک‌های پرشده
عروسک‌های پرشده يكی از جذاب‌ترين اسباب‌بازی‌ها برای كودكان به‌خصوص دختربچه‌هاست، ليكن اين نوع اسباب‌بازی نيز می‌ تواند منجر به حوادث خطرناک و از جمله خفگی شود. به‌منظور كاهش ريسک بروز حادثه لازم است والدين از قرار دادن اين نوع اسباب‌بازی در تخت نوزادان بپرهيزند، زيرا اين نوع اسباب‌بازی به‌هنگام خواب می‌تواند مجرای تنفس كودک را مسدود نمايد. مواد پركننده عروسک‌ها نبايد آلوده باشد. دختر بچه‌ها معمولا ساعات زيادی را با عروسک‌های خود می‌گذرانند، بنابراين پركردن بدن عروسک از موادی مانند خاک و مواد بازيافتی خطرناک است. بافت پارچه‌ی عروسک‌های پرشده نبايد در حدی درشت باشد كه مواد پركننده از آن به بيرون بيايد.

حوادث مربوط به مواد به‌كاررفته در اسباب‌بازی
عناصر سنگين به كار رفته در مواد اسباب‌بازی نبايد از حدود تعيين شده در استاندارد بيشتر باشد.

حوادث مربوط به بندها و ريسمان‌ها
وجود بندها و ريسمان‌ها در اسباب‌بازی می‌تواند موجب خفگی كودک شود. كودكان علاقه زيادی به انداختن بندها و ريسمان‌ها به دور گردن خود دارند و هم‌چنين از وارد كردن سر خود به درون كيف يا كيسه‌های اسباب‌بازی لذت می‌برند، لذا استاندارد اسباب‌بازی وجود بند و ريسمان را برای كيف‌ها يا كيسه‌ی اسباب‌بازی با قطر دهانه‌ی بيش از ۳۶ سانتی‌متر را ممنوع كرده و هم‌چنين وجود بند و ريسمان با طول بيش از ۲۲ سانتی‌متر را برای اسباب‌بازی‌هایی كه برای كودكان زير سه‌سال در نظر گرفته شده است، را جايز نمی‌داند.

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *