خودت اسباب‌بازی درست کن

اگر بابت ایمنی هر اسباب‌بازی که می‌خرید نگران هستید، و یا این که می‌خواهید در هزینه‌ی خرید اسباب‌بازی‌ها صرفه‌جویی کنید، با کمی خلاقیت و تلاش خودتان می‌توانید اسباب‌بازی درست کنید. احتمالا کودک‌تان بابت این اسباب‌بازی بسیار قدردان‌تر از یک اسباب‌بازی گران‌قیمت خواهد بود. اسباب‌بازی‌های جدید از هر نوعی می‌تواند کودک‌تان را شگفت‌زده و خوشحال کند.

مزایای ساخت اسباب‌بازی توسط خودتان
ساخت اسباب‌بازی اصلا چیز عجیب، پیچیده و جدیدی نیست. ده‌ها سال قبل، کودکان به جای هدیه‌ی اسباب‌بازی‌های مدرن، اسباب‌بازی‌های ساخته شده توسط پدر و مادرشان را دریافت می‌کردند. آن‌ها از چیزهایی که خودشان می‌ساختند بسیار لذت می‌بردند. در دنیای مدرن و شلوغ امروز، اکثر کودکان فراموش کرده‌اند که چه‌طور اسباب‌بازی‌های خودشان را اصلاح و ترمیم کنند و در عوض تصمیم می‌گیرند که یک اسباب‌بازی جدید جایگزین قبلی بخرند. کافی‌ست چند دهه به عقب برگردید، اسباب‌بازی‌هایی مثل عروسک و پازل‌های دست‌ساز، بسیار سرگرم‌کننده بودند. آن‌ها به کتابچه و راهنمای خاص و یا باتری احتیاجی نداشتند.

از کجا می‌توان ایده‌‌های خوب برای ساخت اسباب‌بازی پیدا کرد؟
در موتور جست‌وجوگر گوگل عبارت اسباب‌بازی دست‌ساز را بنویسید، فقط با یک جست‌وجوی کوتاه و دقیق می‌توانید ببینید که اسباب‌بازی دست‌ساز برای هر سنی وجود دارد. بسیاری از دستورالعمل‌ها برای ساخت این اسباب بازی‌ها آن‌قدری ساده هستند که کودک‌تان هم می‌تواند در ساخت آن اسباب‌بازی با شما شریک شود.

چند ایده برای شروع کار
-پرش و بازی با طناب: ابتدا و انتهای یک طناب را گره بزنید، بیشتر مغازه‌های صنایع‌دستی دانه‌های چوبی بزرگی می‌فروشند که می‌توانید برای جذاب‌تر شدن از آن‌ها استفاده کنید. حالا یکی یک سر طناب را بگیرد و دیگری طرف دیگر را، به کودک‌تان بگویید وقتی طناب را به آرامی می‌چرخانید، از روی آن بپرد.
-معما و پازل: این بازی کمی سخت‌تر است و به نظارت والدین نیاز دارد. چند تخته سه‌لا بگیرید و به شکل مربع و یا هر شکلی که می‌خواهید، برش دهید. به کودک‌تان کمک کنید تا تصویر و نقاشی مورد علاقه‌اش را روی یک کاغذ بکشد و یا در صورت تمایل از آن به عنوان کلاژ استفاده کنید. تصاویر را برش داده و و آن‌ها را روی چوب بچسبانید. پس از خشک شدن، با استفاده از یک اره، دور تصویر را ببرید.
-تیله‌ها: با استفاده از خشت و گِل، می‌توانید مجموعه‌ای از تیله درست کنید. آن‌ها را تزئین و رنگ‌آمیزی کنید و اجازه دهید کودک‌تان با آن‌ها بازی کند.
-بازی‌های کارتی:  با استفاده از یک مقوا چند کارت به قطعات مساوی درست کنید، روی هر کارت یک تصویر بچسبانید، می‌توانید از تصاویر کارتونی یا تصاویری که کودک‌تان به آن علاقه دارد، استفاده کنید. از کودک‌تان بخواهید تصاویر مربوط به هم را جدا کند.
-ماهی‌گیری: چند ماهی روی کاغذ بکشید و رنگ کنید. دور آن‌ها را ببرید و به دهان ماهی‌ها آهن‌ربا بچسبانید. سپس با یک تکه چوب نازک و نخ و آهن‌ربا یک قلاب ماهی‌گیری درست کنید. کودک‌تان می‌تواند ساعت‌ها با این اسباب‌بازی سرگرم شود. فقط مراقب باشید اگر برای کودکان نوپا این اسباب‌بازی را درست می‌کنید، آهن‌رباها خیلی کوچک نباشند. چون کودکان آهن‌رباها را در دهان خود می‌گذارند و می‌بلعند. این کار باعث خفگی آن‌ها می‌شود.
-تاب‌بازی: اگر شما حیاط و درخت دارید، می‌توانید با استفاده از بستن یک طناب و تخته چوب به یک شاخه‌ی محکم در ارتفاع پایین، تاب درست کنید. این اسباب‌بازی برای کودکان کوچک توصیه نمی‌شود و کودکان بزرگ‌تر هم باید تحت نظارت والدین و با ایمنی کامل بازی کنند.

این‌ها چند نمونه از هزاران ایده‌ای است که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها برای کودک‌تان اسباب‌بازی درست کنید. کافی‌ست با کودک‌تان به یک مغازه‌ی صنایع‌دستی و یا لوازم‌التحریر بروید و با دیدن وسایلی که آن‌جاست، برای ساخت اسباب‌بازی‌های مختلف ایده‌های متنوع‌تری بگیرید.

منبع: www.toysadvice.co.uk
مترجم: میترا امجدی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *