راهنمایی برای انتخاب اسباب‌بازی‌های پلاستیکی

اسباب‌بازی‌های پلاستیکی مختلفی در بازار، به اندازه‌ و شکل‌های متنوع وجود دارد. در این بین معمولا اسباب‌بازی‌های با رنگ روشن توجه کودکان را فارغ از سنی که دارند، به خود جلب می‌کند. آن‌ها معمولا با دوام، قابل شست‌وشوو بی‌خطر هستند اما هنگام انتخاب و خرید، مانند دیگر اسباب‌بازی‌ها، کنترل ایمنی مناسب برایشان لازم است.

برای انتخاب اسباب‌بازی‌های پلاستیکی چه مواردی را باید رعایت کنیم؟
اول این‌که باید موارد ایمنی در آن‌ها رعایت شده باشد. نماد CE روی اسباب‌بازی نشان دهنده‌ی این است که اسباب‌بازی مورد نظر آزمایش‌های ایمنی را پشت سر گذاشته و با لیست شرایط ضروری ایمنی مطابقت دارد. اگر روی اسباب‌بازی پلاستیکی که قصد خریدش را دارید، نماد CE وجود نداشته باشد، از خرید آن خودداری کنید. زیرا شما در مورد ایمنی آن اسباب‌بازی اطمینان لازم را ندارید.
به غیر از داشتن نماد CE باز هم باید موارد دیگری را در اسباب‌بازی بررسی کنید.
این‌که اسباب‌بازی با قطعات کوچک را برای کودکان زیر سه سال نخرید و به هشدار: مناسب برای زیر سه سال نیست، توجه کنید. کودکان زیر سه سال معمولا اسباب‌بازی‌ها را در دهان یا بینی خود می‌گذارند و این کار در مورد اسباب‌بازی‌های با قطعات کوچک، باعث خفگی آن‌ها می‌شود.
به این که اسباب‌بازی، لبه‌های تیز و برنده نداشته باشد، دقت کنید. والدین معمولا به‌خاطر دوام اسباب‌بازی‌های پلاستیکی آن‌ها را انتخاب می‌کنند، اما این اسباب‌بازی‌ها هم مانند دیگر اسباب‌بازی‌ها، جنس خوب و بد دارند. هنگام انتخاب اسباب‌بازی‌های پلاستیکی به جنس آن‌ها دقت کنید. این‌که اسباب‌بازی به راحتی و خیلی زود، پوسته پوسته نشود و یا از جنس پلاستیک نازک و ظریف ساخته نشده باشد، چون به راحتی می‌شکند و قطعات ریز آن برای کودکان خطرناک است.
پلاستیک معمولا یک جنس بادوام و ایمن است، به همین دلیل بسیار محبوب است، اما باز هم ممکن است با ضربه‌ای ناگهانی و محکم بشکند و لبه‌های تیز و برنده‌ی آن به کودک‌تان آسیب بزند.
در مورد رنگ به کار رفته در اسباب‌بازی‌ها اطمینان حاصل کنید که از رنگ‌های خوراکی و غیر سمی استفاده شده باشد. اگرسازنده‌ی اسباب‌بازی همه‌ی ایمنی‌های مربوط به اسباب‌بازی‌ها را رعایت کرده باشد، آن اسباب‌بازی برای کودک‌تان بی‌خطر محسوب می‌شود.

مزیت اسباب‌بازی‌های پلاستیکی به سایر اسباب‌بازی‌ها
گاهی اسباب‌بازی‌های پلاستیکی، مورد انتقاد قرار می‌گیرند. در گذشته، ترس‌های زیادی در مورد مواد شیمیایی استفاده شده در اسباب‌بازی‌های پلاستیکی وجود داشت، امروزه، مقررات سخت‌گیرانه‌ای در مورد خرید و فروش اسباب‌بازی‌های پلاستیکی وجود دارد و این باعث می‌شود تا حدی خیال والدین بابت ایمنی مربوط به اسباب‌بازی‌ها راحت باشد.
امروزه اسباب‌بازی‌های چوبی، زرق و برق‌دارتر از دیگر اسباب‌بازی‌ها هستند و طرفداران بیشتری دارند، اما این اسباب‌بازی‌ها اگر به درستی مورد مراقبت قرار نگیرند، همیشه مستعد پوسیدگی هستند و یا می‌توانند به راحتی شکسته و پخش‌وپلا شوند و کودک‌تان را در معرض آسیب جدی قرار دهند.
بهتر است که از بازی‌های خشن در کودکان و یا پرت کردن اسباب‌بازی توسط آن‌ها جلوگیری کنید، اما در هرحال اسباب‌بازی‌های پلاستیکی در این گونه موارد مقاوم‌تر از اسباب‌بازی‌های دیگر هستند.
مزیت دیگری که اسباب‌بازی‌های پلاستیکی به دیگر موارد مانند چوب دارند، این است که این اسباب‌بازی‌ها به راحتی قابل شست‌وشو هستند. شما به راحتی می‌توانید اسباب‌بازی‌های کودک‌تان را زود به زود تمیز کنید. حتی در مواردی لازم نیست که مانند اسباب‌بازی‌های پارچه‌ای آن‌ها را در ماشین لباس‌شویی یا ظرف‌شویی قرار دهید، بلکه با شست‌وشوی ساده و یا دستمالی نم‌دار به راحتی می‌توانید آن‌ها را تمیز کنید، درست مثل روز اولشان.

خطرات موادشیمیایی موجود در اسباب‌بازی‌ها
نگرانی در مورد مواد شیمیایی موجود در اسباب‌بازی‌های پلاستیکی، به‌خاطر موادی مانند فتالات در اسباب‌بازی‌هاست. فتالات گروهی از مواد شیمیایی‌ست که در بسیاری از محصولات پلاستیکی از جمله لوازم آرایش استفاده می‌شود. در اسباب‌بازی‌ها این مواد، در گذشته استفاده می‌شده است. فتالات، به اختلالات در سیستم تولیدمثل و هم‌چنین خطر ابتلا به آسم و سرطان مرتبط است. به همین دلیل در دستورالعمل‌های جدید مربوط به ایمنی اسباب‌بازی‌ها، هرگونه استفاده از این ماده برای درست کردن اسباب‌بازی‌ها ممنوع اعلام شده است. بنابراین هر اسباب‌بازی پلاستیکی که به کودک خود می‌دهید، باید بدون فتالات باشد خصوصا اگر کودک‌تان زیر سه سال باشد.

منبع: www.toysadvice.co.uk
مترجم: میترا امجدی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *