رویکرد دولت برای حمایت از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط در صنعت اسباب‌بازی

یک پتانسیل چشم‌گیر ارزی
حضور معاون اقتصادی رییس جمهور دکتر نهاوندیان در جشنواره‌ی اسباب‌بازی نشان از حساسیت و اهمیت دولت بر مقوله‌ی تفریحات، آموزش و سرگرمی و هم‌چنین نقش تاثیرگذار آن در تولید داخلی و زمینه‌سازی برای صادرات دارد. با همین رویکرد در زمان حضور آقای معاون گفت‌وگویی اختصاصی حول محور اسباب‌بازی و آموزش با ایشان داشتیم که در زیر می‌خوانید.

نقش جشنواره‌ی اسباب‌بازی بر زندگی کودکان چقدر تاثیرگذار است؟
رشد چشم‌گیری که جشنواره‌ی اسباب‌بازی در زندگی کودکان و خانواده‌ها داشته، همیشه تاثیرگذار بوده است و خدا را شکردر پنجمین جشنواره شاهد این هستیم که تاثیر آن با رویکرد اهمیت وتاکید بر تمرین زندگی به وسیله‌ی بازی بیشترهم شده است. جشنواره‌ی اسباب‌بازی با مورد توجه قرار دادن این موضوع جدی، قدم مثبت و بزرگی را برای زندگی آینده‌ی کودکان برداشته است.‌
در این میان حضور تولیدکنندگان هم خیلی امیدوارکننده‌تر از قبل بود. تنوع محصولات موجود در جشنواره به صورت قابل توجهی بیشتر شده است، همین‌طور فروش آن‌ها هم به مقدار زیادی افزایش داشته، به این صورت که غرفه‌ای نبود که ما هنگام پرسش و پاسخ با این عزیزان، نارضایتی در فروش محصولاتشان را بشنویم.
این موضوع نشان‌گر این است که در بحث تولید و صادرات رشد بسیار خوبی داشتیم و مصداق کامل برنامه‌ی دولت در حمایت از واحدهای کوچک و متوسط است که باید مورد تشویق قرار بگیرد. به همین دلیل این برنامه در دستور کار قرار گرفته و در دو هفته‌ی آینده در دولت و بخش ذی‌ربط به آن جلسه‌ای با محوریت بحث‌های بانکی، گمرکی و تامین مواد اولیه برای تولید اسباب‌بازی برگزار خواهد شد و تصمیماتی مهم و تاثیرگذاری حول محور این صنعت گرفته می‌شود.
به نظر می‌رسد به توجه به شرایط موجود پتانسیل صادرات در این صنعت می‌تواند تبدیل به یک منبع قابل توجه برای ارزآوری در کشور شود، صنعتی که در آینده‌ی نه چندان دور تبدیل به یک بخش بزرگ از درآمدزایی کشور خواهد شد.

محمد-نهاوندیان
محمد نهاوندیان

در حال حاضر اسباب‌بازی چه سهمی در صادرات کشور دارد؟
امروزکه من با شما صحبت می‌کنم این بازار رقم قابل توجهی را در بخش صادرات کشور ندارد، اما با در نظر گرفتن نتایج و تلاش‌ها درهمین جشنواره‌ی اسباب‌بازی می‌توان دریافت که این صنعت آمادگی لازم برای حضور در بازارهای مختلف را دارد.
هم‌چنین تحولات ارزی، قابلیت صادرات ایران در کشورهای منطقه بیشتر کرده است و علاوه بر آن در بازار داخلی کشور هم محصولات بازی به صورت قابل قبول با کیفیت بالا و قیمت پایین وجود دارد و همین مساله می‌تواند سهم بزرگی را در منطقه و حتی بازارهای جهانی در زمینه‌ی اسباب‌بازی نصیب ایران کند.
تا امروز چقدر توانستیم اسباب‌بازی با رویکرد ایرانی اسلامی تولید کنیم؟
جشنواره‌ی اسباب‌بازی واقعا به مفاهیم غنی ایرانی و اسلامی پرداخته است. این پرداخت هم در محصولات موجود، هم در طراحی‌ها و هم در ایده‌هایی که مطرح می‌شد کاملا نمایان بود. همان‌طور که جناب وزیر هم اشاره کردند با ایجاد اتاق‌های بازی در مدارس می‌توان این ایده را برای رشد فرهنگ ایرانی و اسلامی در مدارس پیاده کرد.‌

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *