شست‌وشو و مراقبت از اسباب‌بازی‌های نرم

خرس‌های عروسکی و سایر اسباب‌بازی‌های نرم معمولا به صورت روزانه قابل شست‌وشو و تمیز کردن نیستند، به‌خصوص آن‌هایی که برای نوزادان و کودکان کوچک طراحی شده‌اند. طبیعی‌ست که این اسباب‌بازی‌ها توسط کودکان جویده و یا خورده شوند، بنابراین بسیار مهم است که آن‌ها را تا حد امکان تمیز نگاه دارید.

آیا ماشین لباس‌شویی برای این کار همیشه لازم وضروری‌ست؟

اسباب‌بازی‌های نرم زود به زود کثیف می‌شوند، اما حتما نیازی به ماشین لباس‌شویی ندارید. این‌که وسواس زیادی داشته باشید و هربار آن‌ها را با ماشین لباس‌شویی بشویید، هم خودتان را خسته می‌کنید و هم به اسباب‌بازی آسیب می‌رسانید. شما می‌توانید با مواد ضدعفونی هرچند وقت یک‌بار آن‌ها را ضدعفونی کنید، این باعث می شود که آسیب کمتری به اسباب‌بازی‌ها برسد.

برای این کار شما می‌توانید ابتدا با یک دستمال مرطوب گردوغبار روی اسباب‌بازی را بگیرید، حتی اسباب‌بازی‌هایی که از جنس مخمل هستند و به نظر می‌رسد فقط با ماشین لباس‌شویی شسته می‌شوند، می‌توانید با این روش تمیز کنید. شما می‌توانید موهای روی اسباب‌بازی را کنار بزنید و با جاروبرقی گردوغبار روی آن را بگیرید و سپس با دستمال نم‌دار آن را تمیز کنید. بعد از این‌کار اسباب‌بازی را ضدعفونی کنید.

 

شستن اسباب‌بازی‌های نرم در ماشین لباس‌شویی

اگر دستمال مرطوب برای تمیز کردن و زدودن گردوغبار از اسباب‌بازی کافی نیست، شما می‌توانید اسباب‌بازی‌های نرمی که قابل شست‌وشو هستند را در ماشین لباس‌شویی قرار دهید. همیشه قبل از قرار دادن اسباب‌بازی در ماشین لباس‌شویی، برچسب‌های مراقبت و هشدار را بررسی کنید، زیرا ممکن است برخی از اسباب‌بازی‌ها ظریف یا قدیمی باشند و قابل شست‌وشو با ماشین لباس‌شویی نباشند.

برای اسباب‌بازی‌های ظریف‌تر و قدیمی‌تر می‌توانید از یک دستمال استفاده کنید، این‌که اسباب‌بازی را درون دستمالی بگذارید و آن را گره بزنید، سپس درون ماشین لباس‌شویی قرار دهید. این کار باعث می‌شود هنگامی که ماشین لباس‌شویی در حال چرخیدن سریع است، به اسباب‌بازی آسیب نرسد. همیشه از آب با دمای معمولی، برای شستن اسباب‌بازی استفاده کنید. بیشتر اسباب‌بازی‌های نرم قابل شست‌وشو در ماشین لباس‌شویی هستند.

بعضی از اسباب‌بازی‌ها را بعد از شست‌وشو در خشک‌کن نیز می‌توانید بگذارید، اما قبل از انجام این کار حتما برچسب‌های روی اسباب‌بازی را بخوانید. وقتی اسباب‌بازی را از خشک‌کن خارج کردید، خز روی آن را نم‌دار کنید تا اسباب‌بازی مثل روز اولش، نو باشد.

 

آیا با شستن از شر گردوغبار روی اسباب‌بازی‌ها خلاص می‌شوید؟

پاسخی که ما می‌دهیم این است: همیشه نه! بعضی از کودکان به گردوغبار و خزهای روی اسباب‌بازی‌ها حساس هستند، بنابراین لازم است که برای این کودکان هر روز گردوغبار را از روی اسباب‌بازی‌هایش بگیرید تا کودک‌تان مبتلا به آسم و یا بیماری‌های تنفسی مرتبط نشود و هرچند هفته یک بار آن‌ها را با آب گرم بشویید. اگر کودک‌تان مبتلا به آسم و آلرژی بود حتی‌الامکان از اسباب‌بازی‌هایی که گردوغبار را به خود جذب می‌کنند، استفاده نکنید.

اگر روی اسباب‌بازی موجودات ریزی مثل کنه قرار داشت، یکی از راه‌های خلاص شدن از آن، گذاشتن اسباب‌بازی در فریزر است. به مدت یک شب اسباب‌بازی را درون فریزر قرار دهید، بعد آن را درون ماشین لباس‌شویی بگذارید، کنه‌های منجمد با آب گرم و شست‌وشو از اسباب‌بازی جدا می‌شوند. اما قبل از این‌که آن را به کودک‌تان دهید، باز هم بررسی کنید که کنه روی آن نباشد، اگر کنه‌ها جدا نشده بودند، اسباب‌بازی‌ را دور بیاندازید.

ملاحظات ویژه برای شستن اسباب‌بازی‌های نرم

قبل از شستن اسباب‌بازی حتما مواد درون اسباب‌بازی را بررسی کنید. گاهی اوقات مواد پرشده‌ی داخل اسباب‌بازی خراب می‌شود، اگرچه این امر در اسباب‌بازی‌های امروزی و مدرن بعید است، اما شما حتما محتاط باشید. اگر اسباب‌بازی خراب شد و یا آسیب دید، حتما آن را دور بیاندازید.

منبع:  www.toysadvice.co.uk
مترجم: میترا امجدی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *