شناخت هولوگرام

هولوگرام  تصویری سه بعدی است که با تکنولوژی لیزر به صورت برچسب تولید می‌شود و دارای جلوه‌های بصری منحصر به فردی مانند نام یا آرم گرافیکی در لایه‌های مختلف است. ظرفیت و پیچیدگی بالای به کار رفته در هولوگرام‌ها کپی‌برداری و هرگونه تکثیر غیرمجاز از آن‌ها را غیرممکن ساخته است. هولوگرام از دو بخش Holo به معنای تمام یک شی و Gram به معنای نگاشتن تشکیل شده است.
اعتبار و امنیت هولوگرام باعث شده این نشان روی انواع مختلف محصولات مصرفی، چک‌های بانکی، کارت‌های شناسایی و . . . به جای مهر بنشیند و اصل بودن آن کالا را ضمانت کند. گفتنی است، برچسب‌های هولوگرام با تکنولوژی لیزر و با استفاده از تجهیزات و تکنیک‌های پیشرفته تولید می‌شوند. زمانی‌که به این برچسب‌ها در زیر نور نگاه کنیم، تصاویری رنگی دیده می‌شوند که با تغییر زاویه دید، طیفی از رنگ‌های مختلف قابل مشاهده است. نمایش تصاویر سه بعدی از دیگر ویژگی‌های هولوگرام است. هولوگرام با هیچ یک از ماشین‌آلات و تجهیزات شناخته شده امروزی قابل چاپ و تکثیر نبوده و هیچ‌یک از اسناد و اوراق بهادار دارای برچسب هولوگرام را نمی‌توان حتی با جدیدترین و پیشرفته‌ترین اسکنرها و ماشین‌های فتوکپی رنگی تکثیر نمود.
امروزه مطمئن‌ترین و ارزان‌ترین راه‌حل برای جلوگیری از جعل، تقلب و سرقت و نشان‌دهنده اصل بودن کالا، حافظ اعتبار اسناد و محصولات و رواج دهنده علامت تجاری آن در تمامی کشورهای پیشرفته استفاده از برچسب امنیتی هولوگرام است زیرا این برچسب بعد از تولید به هیچ‌وجه در هیچ جای دنیا قابل کپی‌برداری و تکثیر مجدد نمی‌باشد. هم‌چنین تولید هولوگرام نوعی استاندارد محسوب گردیده و به مانند ISO و سایر استانداردها نشان‌دهنده کیفیت مطلوب و مرغوبیت کالاست، هم‌چنین جلوه زیبای آن باعث شده است که برخی از تولید کنندگان صرفا جهت افزایش جاذبه‌های ظاهری و بصری کالا از این برچسب استفاده نمایند.
ویژگی‌های هولوگرام اسباب‌بازی
اسباب‌بازی‌ها هم از جمله محصولاتی هستند که باید دارای هولوگرام باشند تا خانواده‌ها با اطمینان بیشتری خرید کنند. بر اساس مصوبه شورای نظارت بر اسباب‌بازی نصب هولوگرام از سال ۱۳۹۱ بر روی تمامی اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های ثبتی و دارای مجوز تولید الزامی شده است.
گفتنی‌ است هولوگرام ثبت شده بر روی اسباب‌بازی‌ها شناسنامه آن‌ها محسوب می‌شود و مخاطبان می‌توانند با ارسال کد درج شده بر روی آن به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۷۴۰۱۰ از وضعیت مجوزدار بودن محصول اطمینان حاصل کنند.
اعضای هیات مدیره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کاهش ۷۰ درصدی تعرفه هولوگرام شورای نظارت بر اسباب‌بازی برای تولید اسباب‌بازی ایرانی را تصویب کردند.
به گزارش روابط عمومی کانون، بر اساس این مصوبه و با هدف حمایت از تولید اسباب‌بازی ایرانی، دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی از ابتدای مهر سال ۱۳۹۷ موظف شد هولوگرام اسباب‌بازی برای تولیدات داخلی را با ۷۰ درصد کاهش نسبت به سال‌های گذشته در اختیار متقاضیان قرار دهد.

https://www.kanoonnews.ir/news/281745/%D8%AA%D8%B9%D8%B1%D9%81%D9%87-%D9%87%D9%88%D9%84%D9%88%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D8%A8%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *