مزایای تهیه‌ی اسباب‌بازی‌های آموزشی برای کودکان

همه‌ی کودکان عاشق اسباب‌بازی‌اند. اگر در این مورد شک دارید، کافی‌ست کودک‌تان را به فروشگاه اسباب‌بازی ببرید.
همه‌ی ما معمولا در زندگی چیزهایی داریم که فکر می‌کنیم بدون آن‌ها نمی‌توانیم زندگی کنیم؛ اسباب‌بازی‌ها هم برای کودکان از همین قبیل چیزها هستند. در واقع اسباب‌بازی‌ها برای کودکان چیزی فراتر از سرگرمی‌ست. اغلب اسباب‌بازی‌ها فرصت یادگیری برای کودکان فراهم می‌کنند. بهترین اسباب‌بازی‌ها آن‌هایی هستند که حواس کودک را درگیر کرده و آن‌ها را به تعامل با دیگران تشویق می‌کنند. نوزدان و کودکان نوپا در مورد دنیای پیرامون خود همیشه کنجکاوند. هر شی، شکل، رنگ، بافت و صدای جدید حواس آن‌ها را درگیرو تجربه‌ای برای یادگیری‌شان است. اسباب‌بازی‌های ایمن و تحریک‌کننده به کودک‌تان بدهید تا حواس خود را کشف کند.
اسباب‌بازی‌های صدادار و اسباب‌بازی‌هایی که در آن‌ها تعداد زیادی رنگ به کار رفته و یا رنگ‌های متضاد داشته باشد، معمولا برای نوزادان جذاب، سرگرم‌کننده و به رشدشان کمک می‌کند. هرقدر که نوزاد بزرگ‌تر شود، از اسباب‌بازی بیشتر برای کشف اشیا و روابط علت و معمولی استفاده می‌کند. مثلا بلوک‌ها به مهارت‌های حرکتی و هماهنگی چشم و دست‌شان کمک می‌کند. تنوع اسباب‌بازی برای کودکان بزرگ‌ترنسبت به نوزادان و کودکان نوپا بیشتر است. البته آن‌ها ممکن است هنوز هم از اسباب‌بازی‌های قدیمی‌تر خود که در نوزادی با آن بازی کرده‌اند، لذت ببرند. مثلا بلوک‌های ساختمان‌سازی، الان می‌تواند برایشان فرصت‌های جدی و متفاوت آموزشی در جهت گسترش خلاقیت و رشدشان ارائه دهد.
جورچین‌ها برای کودکان نوپا عالی هستند. آن‌ها این امکان را به کودک می‌دهند که موارد مشابه را مطابقت دهند و این امکان را برای والدین فراهم می‌کند که نام اشکال را به کودک خود یاد دهند.
لگو فرصتی برای یادگیری بیشتر در مورد رنگ‌ها و تقارن همراه با افزایش مهارت‌های حرکتی برای کودک فراهم می‌کند.
زمانی که کودک به سن پیش‌دبستانی و مدرسه می‌رسد، بهتر است با اسباب‌بازی‌هایی بازی کند که به یادگیری حروف و اعداد کمک کرده و مهارت‌های زبانی را تقویت کند. اسباب‌بازی‌های زیادی در این زمینه وجود دارد: از معماهای ساده‌ی الفبا گرفته تا اسباب‌بازی‌های الکترونیکی پیشرفته. این‌ اسباب‌بازی‌ها با معرفی چیزهایی که در مدرسه به کودک آموزش می‌دهند، به یادگیری‌ او کمک می‌کنند. کودکانی که به مدرسه می‌روند هم می‌توانند با اسباب‌بازی‌های آموزشی یادگیری‌شان را تکمیل کنند. آن‌ها همراه با تفریح و تمرین به سرعت یادگیری خود اضافه می‌کنند  و در این بین کافی‌ست که کودک‌تان یکی از اسباب‌بازی‌های آموزشی خود را بیشتر دوست داشته باشد.
کودکان می‌توانند چیزهای زیادی را از اسباب‌بازی‌ها یاد بگیرند.
وقتی به کودک خود اسباب‌بازی آموزشی می‌دهید و خودتان هم با او بازی می‌کنید، این امکان را به او می‌دهید که با شما ارتباط برقرار کند، یاد بگیرد و تفریح کند. بازی کردن همراه با آموزش، باعث می‌شود که او همه چیز را زودتر یاد بگیرد و نگرشش به روند یادگیری به نسبت تغییر کرده و مثبت شود.

منبع: https://childdevelopmentinfo.com/
مترجم: میترا امجدی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *