مزایای حل پازل

تقویت واژگان
فرقی نمی‌کند شما در حال فراگیری یک زبان جدید باشید یا تصمیم دارید زبان مادری خود را توسعه دهید؛ حل پازل و حل جدول در این راه به شما کمک شایانی می‌کند.
تقویت انشا و مهارت‌های منطقی
با یادگیری نحوه‌ی چیدن قطعات پازل در کنار هم آن قسمت از مغز شما که مربوط به مهارت‌های منطقی است، به کار افتاده و شما راحت‌تر می‌توانید کلمات را مانند قطعات پازل در کنار هم بچینید، پس اگر می‌خواهید کودکی نویسنده یا شاعر پرورش دهید، از پازل غافل نشوید.
ارتقای مهارت حل مسئله
مهم‌ترین رکن حل یک مسئله داشتن پشتکار و استقامت است. مسایل زیادی در دنیا وجود دارد که شما قادر به حل آن در وهله‌ی اول شاید نباشید. مثلا وقتی با یک پازل هزار تکه روبرو می‌شوید، شاید ناامید شوید ولی وقتی با پشتکار به نتیجه می‌رسید و تمام قطعات را می‌چینید، دیگر دارای قدرتی می‌شوید که حل یک پازل هزار قطعه دیگر برای شما سخت نخواهد بود. پس مهارت حل مسئله‌ی شما ارتقا یافته است. شما زمان را از دست داده‌اید اما توانایی‌ای را بدست آورده‌اید که در مراحل بعد، این از دست دادن زمان را برای شما جبران می‌کند. همان‌طور که رییس جمهور پیشین آمریکا، آبراهام لینکلن، گفته است: “هیچ‌چیز ارزشمندی با گذر زمان از ارزشش کم نمی‌شود …” و استقامت اغلب کلید موفقیتی است که با گذر زمان و ممارست مستحکم‌تر می‌شود.
کمک به دانش‌آموزان از طریق آموزش‌های بازی محور
پازل نقش مهمی می‌تواند در یک کلاس درس ایفا کند. مثلا در یک کلاس اگر معلم بگوید “به صفحه ۱۴۰ برویم و در پاراگراف دوم مسئله‌ی شماره ۳ را حل کنید” دانش‌آموزان با بی‌میلی شروع به ورق زدن می‌کنند. حال یک لحظه فکر کنید اگر معلم بگوید”امروز می خواهیم یک بازی انجام دهیم، می‌خواهیم یک پازل حل نماییم، چه کسی داوطلب می‌شود؟” آن‌گاه در تمام دانش‌آموزان حس رقابت و یادگیری بیدار می‌شود.
تفکرات مختلف برای پازل‌های متفاوت
انواع مختلفی از پازل وجود دارد و هر یک از آن‌ها نیاز به تفکر متفاوت دارند. یک جدول باعث می‌شود که به یک کلمه فکر کنید. سودوکو نیازمند استفاده از مهارت‌های تفکر منطقی است تا اعداد را به درستی در جای خود قرار دهید. پازل‌های تصویری نیازمند تفکر بصری می‌باشند. پس هر نوع پازل نیازمند یک تفکر و نگرش خاص است.
حل پازل به سلامت مغز کمک می‌کند
با تمرکز بر روی حل پازل استرس شما از بین می‌رود و یا لااقل از میزان آن کاسته می‌شود. این امر به حفظ کنترل عاطفی شما کمک می‌کند. حل پازل به طور منظم تاثیر مستقیمی بر روی جلوگیری از آلزایمر و زوال عقل دارد. مغز فعال بسیار سالم است و کمتر احتمال دارد که تحت تاثیر بیماری قرار گیرد. پازل‌های مورد علاقه‌ی خود را بازی کنید و بیماری‌ها را از خود دور نگه دارید. شما می‌توانید پازل‌ها را خودتان حل نمایید و یا آن‌ها را با یک گروه از دوستان‌تان حل کنید.
بهبود عملکرد در محیط کار از طریق حل پازل
مغزی که توسط پازل فعال و تحریک شده است، مغزی است که به خوبی در محیط کار عمل خواهد کرد. هرچه‌قدر مغز شما بهتر کار کند، تفکر شما روشن‌تر و بسیار سریع‌تر خواهد شد و نتیجه‌ی آن را در بهبود عملکرد خود خواهید دید.
حل پازل به شما یک تجربه موفق می‌دهد
حل یک پازل می‌تواند قدرتی به شما بدهد که کل روز خود را تغییر دهید. حالا که پازل را حل کرده‌اید، به خود می‌گویید که من آماده‌ام تا دوباره با چالش‌های زندگی بجنگم. با حل هر پازل قدرت بیشتری خواهید یافت، حس بهتری خواهید داشت و روز به روز موفق‌تر خواهید بود.
پازل‌ها قابل حمل هستند
پازل‌ها اغلب قابل حمل هستند. به هر کجا می‌خواهید آن‌ها را ببرید. در کنار خانواده و دوستانتان به حل پازل بپردازید و در نهایت پیشرفت چشم‌گیر خود را مشاهده نمایید.

منبع: فراویترین

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *