نقش “اسباب‌بازی‌” در تقویت خلاقیت‌ و کنترل خشم کودکان

بررسی نقش اسباب‌بازی‌ها در تقویت خلاقیت‌ و کنترل خشم کودکان و توصیه استفاده از اسباب‌بازی‌های ساده و ارزان قیمت

جهانگیر مرادی، کارشناس علوم تربیتی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا:
اسباب‌بازی‌ها در تقویت خلاقیت‌ و کنترل خشم کودکان نقش مهمی دارند. اسباب‌بازی‌ها می‌توانند در رشد عقلی، هوشی و جسمی کودکان و نوجوانان اثرگذار باشند. بازی کردن با اسباب‌بازی می‌تواند در خلاق بار آمدن کودکان و نوجوانان اثرگذار باشد.
بازی کردن با اسباب‌بازی در کنترل خشم کودکان موثر است؛ زمانی که اسباب‌بازی‌ در دسترس بچه‌ها باشد، با بازی کردن با آن‌ها خشم خود را خالی کرده و این موضوع می‌تواند در کنترل خشم آن‌ها اثر گذار باشد. وقتی کودکان و نوجوانان اسباب‌بازی برای بازی کردن در اختیار داشته باشند، از آسیب رساندن به وسایل خانه صرف‌نظر کرده و ترجیح می‌دهند با وسایل خود بازی کرده و سرگرم می‌شوند.
بهترین اسباب‌بازی‌ها، اسباب‌بازی‌های ساده و ارزان قیمت هستند. خرید اسباب‌بازی‌های گران‌قیمت برای کودکان و نوجوانان توصیه نمی‌شود، زیرا خانواده‌ها معمولا این نوع اسباب‌بازی‌ها را برای بازی کردن در اختیار فرزندانشان نمی‌گذارند و همین باعث می‌شود تا بازی کردن با آن اسباب‌بازی برای فرزندانشان به آرزو تبدیل شود. خانواده‌ها باید اجازه بدهند بچه‌ها با اسباب‌بازی‌هایشان بازی کنند، وقتی کودک اسباب‌بازی را بخواهد و نتواند با آن بازی کند، دچار ناکامی و سرخوردگی می‌شود. البته اسباب‌بازی‌ها فقط باید در زمان‌های خاصی و به صورت محدود برای بازی کردن در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد. نداشتن محدودیت زمانی در استفاده از اسباب‌بازی‌ سبب خواهد شد تا آن‌ها وقت زیادی را به بازی اختصاص داده و از درس خواندن باز بمانند.

منبع ایسنا: جهانگیر مرادی، کارشناس علوم تربیتی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *