نکاتی در مورد ماشین‌بازی

ماشین، اسباب‌بازی مورد علاقه کودکان

ماشین‌ها یکی از محبوب‌ترین اسباب‌بازی‌های کودکان هستند و بیخود نیست که بسیاری از آنان، ماشین‌ها را با خود هرجایی همراه می‌برند. یک ماشین می‌تواند مدتها یک کودک را سرگرم نگه دارد. کودکان دوست دارند رفتارهای رانندگی بزرگترها را تقلید کنند، بنابراین کودکان وقتی سوار خودروها می‌شوند، حتی وقتی خیلی مشغول و بی‌حوصله به نظر می‌رسند، مشغول ذخیره کردن رفتار شما به عنوان راننده، علایم جاده، صدای بوق و موتور ماشین، عملکرد سایر رانندگان در جاده، پلیس‌راه و غیره هستند و آن‌چه می‌بینند را در بازی‌های خود پیاده می‌کنند.

انتخاب ماشین مناسب برای خردسال
نکته کلیدی در انتخاب ماشین برای کودک خردسال، سادگی آن است. مراقب باشید سراغ اسباب‌بازی‌های گران‌قیمت، با اجزای پیچیده و کوچک نروید. ماشین‌هایی که از اجزای کوچک جداشونده تشکیل می‌شوند، ممکن است بلعیده شوند و جان کودک را به خطر اندازند. هم‌چنین ماشین‌های باتری‌دار که از خود نور و صدا تولید کرده و به صورت خودکار حرکت می‌کنند، مناسب کودکان خردسال نیستند. اسباب‌بازی در این رده سنی باید در خدمت تخیل کودک باشد نه این‌که وسیله‌ای برای فخرفروشی والدین یا انجام خودکار هرآن چیزی باشد که قرار بوده خود کودک انجام دهد. ماشین‌های ساده چوبی یا پلاستیکی که هم سبک و هم بدون اجزای جداشونده هستند، برای کودکان خردسال بهترین انتخاب هستند. آن‌چه تجسم یک ماشین را در ذهن کودک ایجاد می کند، یک اتاقک همراه با چهار چرخ است که بتواند آن را به‌راحتی حرکت بدهد و اجازه دهید بقیه‌ی راه را خیال‌پردازی کودک انجام دهد.

انتخاب ماشین برای کودک
وقتی سن کودک بالاتر می‌رود (در حدود ۴ تا ۷ سال) می‌توانید تنوع ماشین‌های اسباب‌بازی را بیشتر کنید. تراکتور، بیل‌مکانیکی، بولدوزر، کامیون، قطار، هواپیما، موتور، اتوبوس و… همه می‌توانند دایره‌ی لغات و نیز تجارب کودک را در برخورد با وسایل نقلیه افزایش دهند. در این سن و سال، اسباب‌بازی‌ها می‌توانند کمی پیچیده‌تر و دارای اجزای کوچک و ظریف باشند که به کودک در درک وجود اجزای مختلف وسایل نقلیه و کاربرد آن‌ها کمک می‌کند.

ماشین، اسباب‌بازی بدون جنسیت
یادتان باشد ماشین‌ها فقط برای بازی پسران نیستند. دختران هم به ماشین‌های اسباب‌بازی هم نیاز و هم علاقه دارند. رانندگی یک فعالیت مختص مردان نیست و دختران نیاز دارند از کودکی اعتمادبه‌نفس روبه‌رو شدن با ماشین‌آالات را در خود تقویت کنند. ماشین‌ها فقط برای تقلید رانندگی نیستند، بلکه در واقع یکی از اولین مواجهه‌های کودکان با علوم و مهندسی هستند؛ بنابراین، حتما دقت نمایید که دختران و پسران خود را به یک اندازه در معرض استفاده از اسباب‌بازی‌های مختلف و از جمله ماشین‌ها و عروسک‌ها قرار دهید. همه‌ی انواع اسباب‌بازی برای رشد کودکان لازم‌اند.

قوانین بازی با ماشین
جمع کردن: قانون جمع کردن اسباب‌بازی بعد از اتمام بازی باید در تمام موارد از جمله در مورد ماشین‌بازی رعایت شود، خصوصا که داشتن تعداد زیاد و متنوعی از ماشین‌ها می‌تواند به سرعت اتاق را به “میدان مین” تبدیل کند و پا گذاشتن روی آن‌ها سبب آسیب به افراد و هم شکستن اسباب‌بازی‌ها شود.
شستن: برخی از بچه‌ها علاقه‌مند هستند، اسباب‌بازی‌های خود را بشویند یا در سطل آب قرار دهند و یا با خود به حمام ببرند. در مورد ماشین‌ها ممکن است به دلیل تقلید ورود ماشین به کارواش این اتفاق بیشتر رخ دهد. دقت کنید که برخی از ماشین‌ها که از فلزات تشکیل شده‌اند با برخورد با آب دچار زنگ‌زدگی می‌شوند، بنابراین به کودکان بیاموزید که کدام وسایل بازی را می‌توانند خیس کنند و کدام‌ها را نه.
پرت کردن: بسیاری از خردسالان از پرت کردن اسباب‌بازی‌های خود به اطراف خانه لذت می‌برند که البته اشکالی هم ندارد، چون در حال آموختن عمل و عکس‌العمل هستند؛ اما اگر ماشین‌ها به خصوص انواع فلزی آن‌ها سنگین باشند، پرت کردن آن‌ها هم ممکن است سبب آسیب‌دیدگی سایر کودکان هم‌بازی شود و هم وسایل و کف خانه را خراش دهد و البته خود ماشین هم بشکند، بنابراین اگر کودک شما هنوز در سن پرت کردن لوازم است، تنها اسباب‌بازی‌های سبک و نشکن را در اختیار او قرار دهید و نیازی نیست که با داد زدن و گرفتن اسباب‌بازی از دست او، به جار و جنجال، دامن بزنید.

منبع:

مقاله اختصاصی بازی‌نیک (BaziNIC)

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *