نکات ایمنی و بهداشتی برای انتخاب اسباب‌بازی

شخصیت و رشد جسمانی کودکان با بازی به ویژه بازی‌های اجتماعی، هوش‌ عقلی، تخیل، فرصت‌ها و انضباط اجتماعی بهتر شکل می‌گیرد. دوران کودکی انسان به نسبت سایر موجودات، طولانی‌ترین دوره زیست بوده و خیلی از صاحب‌نظران اعتقاد دارند، سیر عظمت انسان، در طولانی بودن دوران کودکی او شکل گرفته است.

محمد رضا بحرانی روان‌شناس می‌گوید: در روزگار معاصر، به صورت یک عقیده و تلاش بد شاهد تلاش همه‌گیر خانواده‌ها بـرای شتاب بخشـیدن بـه دوران کودکی فرزندان هستیم. هوش هِیجانی انسان بیش‌ترین نقش را در پیشرفت انسان نسبت به هوش عقلی داشته و فعالیت بازی و سرگرمی نیز نقش مهمی در تقویت هوش هیجانی ایفا می‌کند. این روان‌شناس می‌گوید: از طریق بازی رشد جسمانی کودک بهتر شکل می‌گیرد، طوری که بنیادهای اساسی شخصیت کودک بین سنین هفت تا هشت سالگی استوار شده و ساختار خود را به دست می‌آورد، پس از این تغییر در ساختار شخصیتی کودک به سختی امکان‌پذیر است. بحرانی افزود: بازی، رفتاری غریزی و فطری همه انسان‌هاست و با این مولفه‌ها، اهمیت کار مربی یا مادر در برخورد با بچه‌ها و اهمیت بازی روشن می‌شود، هر چه دوران کودکی کوتاه‌تر شود، دست‌یابی انسان به شخصیت ساختاردار دیرتر روشن می‌شود. زبان بازی بچه، زبان سمبلیک است و کودک از طریق آن به صورت غیر مستقیم خواسته‌های خود را مطرح می‌کند. بحرانی، توجه والدین به بازی فرزندان را بسیار مهم می‌داند و می‌گوید: رفتارهای فرزندانمان به هنگام بازی، مثل خراب کردن اسباب‌بازی رفتارهایی است که نباید بی تفاوت از کنار آن‌ها بگذریم و یا این که به صورت تخریب‌گر با آن برخورد کنیم، بلکه هر رفتار کودک نیازمند نگاه دقیق و کارشناسانه مربیان و والدین است.
احتمالا شما هم مانند بسیاری از والدین می‌خواهید با خرید اسباب‌بازی به بهانه‌ی جشن تولد و یا مناسبت‌های دیگر فرزندتان را ذوق زده کنید. اما در میان انبوه اسباب‌بازی‌هایی که در بازار وجود دارد، انتخاب اسباب‌بازی مناسب کار چندان آسانی به نظر نمی‌رسد. اسباب‌بازی برای سرگرم کردن کودکان ساخته می‌شود، اما گاهی همین اسباب‌بازی می‌تواند دردسر باشد و به کودک شما آسیب بزند. بچه‌ها هیچ‌گاه از خراب‌کاری دست برنمی‌دارند. تیله‌ها را می‌بلعند، بعضی قطعات را در دماغ‌شان فرو می‌کنند.
به دنبال اسباب‌بازی‌ای باشید که برای سلامتی فرزندتان خطری نداشته باشد. به گروه سنی درج شده روی بسته‌بندی توجه کنید، دقت کنید وقتی یک اسباب‌بازی برای کودکان بالای ۳۶ ماه مناسب تشخیص داده می‌شود، بی‌دلیل نیست، ممکن است این اسباب‌بازی از تکه‌های کوچک یا تیزی ساخته شده باشد که برای کودکان زیر سه سال خطرناک است. کودکان کم‌ سن‌وسال ممکن است تکه‌های اسباب‌بازی را ببلعند یا با فرو کردن آن‌ها در بینی‌شان باعث خفگی خود شوند. از این گذشته، طبقه‌بندی اسباب‌بازی‌ها براساس سن، متناسب با رشد عاطفی و فیزیولوژیکی کودکان در نظر گرفته می‌شود.

بهداشت اسباب‌بازی کودکان
برای خرید اسباب‌بازی کودک روی بسته‌بندی‌ها به دنبال برچسب‌ها و نشانه‌های الزامـی باشید.
بر این اساس یک کودک ۳ ساله الزاما به اسباب‌بازی یک کودک ۵ ساله علاقه‌ای نشان نمی‌دهد و بالعکس در خصوص محصولات فرهنگی و رسانه‌ای نیز باید به سن کودک توجه داشت. برخی از بازی‌های ویدیویی حاوی صحنه‌های خشنی هستند که کودکان کم سن‌وسال را شوکه می‌کنند، این مسئله درخصوص فیلم‌ها و کارتون‌ها نیز صادق است. برای سنین پایین، بهتر است اولویت را به شخصیت‌های عروسکی بدهید که بـرای کودک آشنا باشـنـد، مثـل حیوانات جنگل، قهرمانان کتاب‌ها و انیمیشن‌ها نیز می‌توانند بـرای کودکان بسیار جالب باشند، چـون کودکان با آن‌ها داستان‌پردازی می‌کنند.
روی بسته‌بندی‌ها به دنبال برچسب‌ها و نشانه‌های الزامـی باشید؛ با دقت به دنبال علامت CE باشید.
امروزه درج این علامت روی اسـباب‌بازی‌ها الزامی‌ست. علامت CE باید کاملا خوانا باشد و به راحتی پاک نشود. CE اطمینان خاطر می‌دهد که در ساخت اسباب‌بازی نکات ایمنی در سطح اروپایی رعایت شده است. علامت استاندارد NF گویای این است که در ساخت اسباب‌بازی مورد نظر نکات ایمنی رعایت شده و اسباب‌بازی در لابراتوارهای مستقلی مورد آزمایش قرار گرفته و از استحکام لازم برخوردار است. امروزه دیگر معیارهای ایمنی مسئله‌ی بی‌اهمیتی نیست و هر چه زمان جلوتر می‌رود، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید اطلاعات دیگری از قبیل نام و نشانی کارخانه روی بسته‌بندی قید شده باشد تا در صورت نیاز به اعلام شکایت‌های احتمالی به آن دسترسی داشته باشید.
هشدار یا تذکرات درج شده روی اسباب‌بازی‌ها را به دقت بخوانید.
«هشدار» روی بسته‌بندی اسباب‌بازی حاوی دستورالعمل‌های ایمنی و تذکراتی برای خطرات احتمالی است. به ویژه در اسباب‌بازی‌هایی که دارای لوازم جانبی برنده یا نوک‌تیز هستند. ممکن است در ساخت اسباب‌بازی از مواد شیمیایی استفاده شده باشد، که باید به این موارد نیز توجه کنید. مواد شیمیایی هر چند به میزان کم ممکن است به کودک آسیب برسانند. چرا که بدن کودکان حساس‌تر و شکننده‌تر است.
از خرید اسباب‌بازی‌های پر سر و صدا خودداری کنید.
این نوع اسباب‌بازی‌ها نه تنها گوش‌های خودتان را آزار می‌دهد، بلکه ممکن است به شنوایی کودک‌تان نیز آسیب بزند.
در انتخاب اسباب‌بازی‌های برقی بیشتر دقت کنید.
از خرید اسباب‌بازی‌هایی که در بعضی قسمت‌ها دچار اتصال می‌شوند، خودداری کنید. اسباب‌بازی را به دقت وارسی کنید، تا سیم لختی در آن نباشد. مطمئن شوید اسباب‌بازی به گونه‌ای ساخته شده که کودک نمی‌تواند آن را باز یا قطعاتش را از هم جداکند. در مورد باتری‌ها، مراقب باشید کهنه نباشند. چون باتری‌های فرسوده حاوی مواد شیمیایی مضر هستند، لازم است جای باتری اسباب‌بازی‌هایی که برای سنین پایین‌تر ساخته می‌شود، کاملا بسته و محکم باشد تا کودک نتواند به راحتی آن را باز کند. اگر خرس مخملی می‌خرید، اولویت را به خرس‌هایی بدهید که از الیاف طبیعی ساخته شده باشند، چون الیاف طبیعی باعث ایجاد آلرژی نمی‌شود. دنبال برچسب استاندارد باشید. این برچسب به شما اطمینان خاطر می‌دهد که الیاف از نظر مواد سمی کنترل شده است. بهتر است قبل از آن که خرس‌های مخملی را به دست بچه‌ها بدهید، آن‌ها را بشویید، چون کسی نمی‌داند چگونه و کجا نگه-داری می شوند. هم‌چنین مراقب باشید چشم‌های عروسک به خوبی چسبانده شده باشد. بچه‌ها عاشق کندن چیزهایی هستند که لق می‌زند.

منبع:ماهنامه پزشک شهر/ نی نی بان

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *