هدف از خرید اسباب‌بازی برای کودکان

بازی و اسباب‌بازی برای کودکان بسیار مهم است. به‌طوری که آن‌ها بیشترین ساعات بیداری خود را به بازی و فعالیت می‌پردازند. کودکان زمان بازی را بسیار دوست داشته و این زمان را بر هر چیز دیگری مقدم می‌دارند. انتخاب اسباب‌بازی مناسب برای کودکان در هر سنی بسیار حائز اهمیت است.

هدف از خرید اسباب‌بازی‌های آموزشی
به‌طور کلی اسباب‌بازی‌های آموزشی دو هدف عمده دارند: یکی سرگرمی و دیگری توسعه‌ی مهارت‌های کودکان. اولین هدف کاملا روشن است. کودکان دوست دارند که بازی کنند. البته بازی با کودکان و مشارکت در بازی آن‌ها هم در این راه نقش مهمی ایفا می‌کند. بازی پدر و مادر با فرزند مانند لباس نو و اسباب‌بازی تازه، مایه‌ی مسرت و شادمانی او می‌شود.
بنابراین تمام اسباب‌بازی‌ها به انضمام اسباب‌بازی‌های آموزشی، برای کودکان جنبه سرگرمی دارند. مگر این‌که کودک، خود تمایلی به بازی کردن نداشته باشد. دومین هدف اسباب‌بازی‌های آموزشی توسعه‌ی مهارت‌های کودکان می‌باشد. اما این هدف برای همگان کاملاً واضح و روشن نیست.

هدف از خرید اسباب‌بازی‌های علمی و طبیعی
اسباب‌بازی‌های علمی برای کودکان پیش‌دبستانی دنیایی از علم هستند. این‌گونه اسباب‌بازی‌ها این شانس را به کودک می‌دهند که دنیای اطراف را کشف کرده و دامنه‌ی دانستنی‌های خود را افزایش دهند. اما متاسفانه والدین هنگام انتخاب اسباب‌بازی، کمتر به دنبال خرید این‌گونه اسباب‌بازی‌ها هستند.

هدف از خرید پازل‌ها و بازی‌های حل مسئله
امروزه پازل‌ها و بازی‌های حل مسئله در اشکال و ابعاد مختلف به وفور در بازار یافت می‌شوند. کیفیت و طراحی آن‌ها نیز روز به روز بهتر و متنوع‌تر می‌شود. پازل‌ها با توجه به ماهیتی که دارند، قدرت تمرکز، تفکرخلاق و منطقی را در کودکان افزایش داده و کودکان را وادار به تفکر می‌کنند. کودک با تمرکز روی پازل به راحتی قطعه‌ها را جابه‌جا کرده و آن را حل می‌کنند. به طوری که در بعضی مواقع موجب حیرت والدین خود می‌شوند. پازل‌ها و بازی‌های حل مسئله بهترین نوع اسباب‌بازی‌های آموزشی برای کودکان سنین پیش دبستانی هستند. زیرا آن‌ها چند بعدی و قابل لمس هستند، مدل‌های مختلف برای سنین مختلف وجود دارد و کودک می‌تواند به تنهایی و یا با دوستان خود به بازی بپردازد.

هدف از خرید لوگو
لوگوها قطعاتی هستند که کودکان از طریق متصل کردن آن‌ها به یکدیگر، اشکال مختلفی را می‌سازند. این بازی بسیار مورد توجه و علاقه کودکان می‌باشد. لوگوها به تفکر، ابتکار و خلاقیت کودک کمک بسیاری می‌کند.
هدف از خرید تخته سیاه یا وایت‌برد
تخته سیاه یا وایت‌برد یکی از انعطاف‌پذیرترین اسباب‌بازی‌های گروه سنی پیش دبستانی است که برای رشد خلاقیت کودکان بسیار مفید هستند. کودک از طریق تخته سیاه یا وایت‌برد، نوشتن و نقاشی کردن را تجربه کرده و نقش افراد مختلف به ویژه معلم را بازی می‌کند.

هدف از خرید دوچرخه
داشتن دوچرخه به عنوان اسباب‌بازی، برای یک کودک پیش دبستانی نهایت آرزوست. والدین باید هنگام خرید دوچرخه دقت کرده و سایزی که مناسب با قد و جثه کودک است را خریداری کنند و از سلامت و استاندارد بودن دوچرخه اطمینان حاصل نمایند.

منبع:ایسنا

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *