ویژگی‌های اسباب‌بازی‌های کودکان یک ساله

اسباب‌بازی‌ها به کودکان کمک می‌کند تا برای حرکت کردن تشویق شوند. زمان انتخاب اسباب‌بازی برای فرزند یک ساله باید به چند ویژگی توجه کنید، از جمله: رنگی بودن و…در ادامه بهترین اسباب‌بازی برای کودکان یک ساله ارایه شده است.
کودک نوپای شما آماده‌ی بازی کردن، اکتشاف و تخیل‌آفرینی است. در سن یک سالگی، کودک کوچک شما روزبه‌روز کنجکاوتر می‌شود. کنجکاوی طبیعی آن‌ها را به سمت اسباب‌بازی‌هایی سوق می‌دهد که حرکت کرده، سر و صدا ایجاد کرده و از دنیای اطراف تقلید می‌کنند. اسباب‌بازی‌هایی مثل روروک و اسباب‌بازی‌های حرکت‌کننده‌ کودک نوپای شما را به ادامه‌ی حرکت کردن تشویق می‌کند، و عروسک‌ها، مجموعه‌ی اسباب‌بازی و ماشین‌های اسباب‌بازی به آن‌ها کمک می‌کنند تا درباره‌ی محیط زندگی خود اطلاعات بیشتری کسب کنند.
کودک نوپا به تازگی به طرز فزاینده‌ای قادر به تفکر خلاقانه شده است، بنابراین، تظاهر کردن بخش بزرگی از زمان بازی را به خود اختصاص می‌دهد. برای تمرکز بر روی قطارهایی که در طول اتاق حرکت می‌کنند و صدای جلنگ جلنگ فنجان‌های چای با شکل حیوانات آماده باشید. در این مرحله، هر چیزی، فرصتی برای آگاه کردن ذهن کودک شما، الهام بخشیدن تخیل او و آموزش درس‌های ارزشمند رفتاری به او است. برای کمک به ترغیب رشد جسمی، روحی و عاطفی آن‌ها، هنگام انتخاب اسباب‌بازی‌های فرزند یک ساله‌ی خود، به دنبال این ویژگی‌ها باشید.
چهار ویژگی که اسباب‌بازی‌های کودکان یک ساله باید داشته باشد:
۱- اسباب‌بازی‌هایی با رنگ روشن: همان‌طور که دید آن‌ها وسیع‌تر می‌شود، کودکان می‌توانند رنگ‌های شاد را ساده‌تر از رنگ‌های کسل‌کننده و سایه‌های پاستل تشخیص دهند. (اگرچه تا سن سه سالگی شروع به نام بردن رنگ‌ها نخواهند کرد)، بنابراین احتمالا آن‌ها می‌توانند با یک کامیون آتش‌نشانی قرمز روشن یا مجموعه‌ای از فنجان‌ها با رنگ‌های رنگین‌کمانی بازی کرده و یاد بگیرند.
۲– اسباب‌بازی‌هایی که نیاز به تنظیم یا هماهنگی دارند: کودک شما دوست دارد به همه چیز دست بزند (یا همه چیز را در دهان خود فرو کند)، بنابراین، این زمان خوبی برای پرورش و ایجاد فضا برای شروع کار با اسباب‌بازی‌هایی است که با تنظیم و توسعه‌ی موتور، حرکات بزرگ و کوچکی انجام می‌دهند. پازل‌ها، اسباب‌بازی‌هایی تو در تو که بر روی هم یا داخل هم قرار می‌گیرند و اسباب‌بازی‌های وصل کردنی برای دست‌های کوچک آن‌ها جهت کسب مهارت و رشد ذهنی برای حل مساله مناسب است.
۳– اسباب‌بازی‌هایی که کودکان را وادار به حرکت کردن می‌کند: اسباب‌بازی‌هایی که کودک می‌تواند با استفاده از یک نخ به منظور حرکت آن‌ها را کشیده یا هل بدهد، که به ویژه برای کوکان یک ساله مهم است که تازه شروع به راه رفتن می‌کنند. کار نیکو کردن از پر کردن است (کار کنید تا رستگار شوید)، و اسباب‌بازی‌هایی که با آن‌ها حرکت می‌کنند، باعث می‌شوند که تمرین بیشتر سرگرم کننده شود.
۴– اسباب‌بازی‌هایی که کودکان را با سهیم شدن اسباب‌بازی‌ها و در کنار هم بازی کردن آشنا می‌کند: کودکان یک ساله هنوز با هم بازی نمی‌کنند، اما آن‌ها دوست دارند تا «در کنار هم بازی کنند»، و در حالی که در کنار یک کودک دیگر قرار دارند، بازی خود را انجام دهند. بازی در کنار هم یکی از مراحل ابتدایی رشد اجتماعی کودکان است، بنابراین داشتن اسباب‌بازی‌هایی که کودکان نوپا بتوانند با چندین کودک دیگر به اشتراک بگذارند (مانند یک مجموعه‌ی بزرگ اسباب‌بازی یا چند بسته ماشین بازی)، به آن‌ها کمک می‌کند تا در مسیر بسیار اجتماعی شدن قدم بردارند.

منبع: سلام دنیا

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *