پنج دلیل برای بازی نکردن کودکان با اسباب‌بازی‌هایشان

اگر کودک‌تان با اسباب‌بازی‌هایش بازی نمی‌کند، نگران نباشید. شما تنها والدینی نیستید که درگیر این مسئله‌اند. شاید فکر کنید با وجود این که خلاق بوده‌اید و چیزهای فوق‌العاده‌ای برای کودک‌تان خریده‌اید، او بازهم خیلی زود از اسباب‌بازی‌هایش خسته شده است.
اگر بتوانید دلیل این مشکل را پیدا کنید، می‌توانید با راه‌حل‌های ساده، برطرفش کنید تا بازی برای کودک‌تان لذت‌بخش‌تر شود.

اسباب‌بازی، مناسب سن کودک نیست
تناسب سنی، یکی از مهم‌ترین عوامل لذت بردن کودکان از وسایل بازی است. به پیشنهادهای سازندگان اسباب‌بازی‌ها برای گروه‌های سنی متفاوت، توجه کنید. باید بدانید که کودک‌تان در چه مرحله‌ای از رشدش است، چه مهارت‌هایی دارد و چه مهارت‌هایی را هنوز به دست نیاورده است. این بار، قبل از خرید اسباب‌بازی، کمی درباره‌ی این که هر مهارتی در چه سنی به دست می‌آید، تحقیق کنید.
مغز کودک، بسیار سریع رشد می‌کند
مغز کودک سه‌ساله به هشتاد‌ درصد حجم نهایی‌اش رسیده است. این رشد سریع، شاید باعث شود کودک‌تان بعد از چند روز از یک اسباب‌بازی خسته شود، اما این، فوق‌العاده است! سعی کنید اسباب‌بازی‌ها را نوبتی به کودک‌تان بدهید تا به آن‌ها بیش‌تر توجه کند و علاقه‌مندتر شود.
کودک‌تان بیش‌ازحد، اسباب‌بازی دارد
براساس تحقیقات، داشتن اسباب‌بازی‌های زیاد، باعث می‌شود کودکان، بیش‌ازحد، شبیه‌سازی کنند. این کار، آن‌ها را از پا درمی‌آورد و منجر به این می‌شود که در نهایت، از اسباب‌بازی‌هایشان دوری کنند. سعی کنید نوبتی، تعداد محدودی اسباب‌بازی را در اختیار کودک‌تان بگذارید یا مجموعه‌اش را خلوت کنید و فقط اسباب‌بازی‌هایی را در اتاقش نگه دارید که آن‌ها را بیشتر دوست دارد.
شما، کودکتان را به حال خودش نمی‌گذارید
درست است که ما باید اولین هم‌بازی‌های کودک‌مان باشیم، ولی باید به آن‌ها فرصت رشد و یادگیری بدهیم. پیشنهاد می‌کنیم به کودک‌تان فرصت بدهید در موقعیت‌‌های مختلف، کمی به شیوه‌ی خودش با اسباب‌بازی‌اش وقت بگذراند؛ فوری با او مشارکت نکنید. خواهید دید که این کار، نتیجه‌ی خوبی دارد! هم‌چنین، به گفت‌و‌گو با کودک‌تان ادامه دهید و بدون اصلاح کردن حرف‌هایش، تشویقش کنید که جریان فکری‌اش را برای شما توضیح بدهد.
کودک‌تان الان، علاقه‌ای به بازی ندارد
گاهی فراموش می‌کنیم که بچه‌ها انسان‌های کوچکی‌اند که علایق خودشان را دارند و بعضی چیزها را به بعضی دیگر، ترجیح می‌دهند. حس جالبی است که بدانیم آن‌ها هم مثل خودمان‌اند! چندهفته یک‌بار، اسباب‌بازی‌های مختلف را به کودک‌تان معرفی کنید و ببینید کدام‌یک، توجه او را جلب می‌کند. مطمئن باشید او عاشق بازی می‌شود، شاید اسباب‌بازی‌هایی را بپسندد که انتظارش را ندارید.

هر کودکی، منحصربه‌فرد است، پس شگفت‌زده نشوید. شما می‌توانید دلیل بی‌علاقگی فرزندتان را پیدا کنید. به هر حال مغازه‌ها پر از اسباب‌بازی‌اند و کودکان عاشق بازی کردن.
امیدتان را از دست ندهید. وقت خرید اسباب‌بازی، به نکاتی که گفتیم توجه کنید. می‌توانید گاهی، اسباب‌بازی‌ها را از دیگران امانت بگیرید تا بتوانید ایده بگیرید و اسباب‌بازی محبوب کودک‌تان را پیدا کنید.

منبع: www.greenpinatatoys.com
مترجم: مانا رجب‌زاده

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *