چرا اسباب‌بازی‌های آموزشی برای رشد کودک مهم هستند؟

تحقیقات نشان می‌دهد که یادگیری از طریق بازی کردن بخش مهمی از رشد کودک است.  اگرچه بازی کردن برای کودکان این اطمینان را به والدین می‌دهد که انرژی خود را به اندازه‌ی کافی تخلیه  کنند، اما آن‌ها از همان دوران نوزادی هم توان درک بازی با اسباب‌بازی‌های آموزشی را دارند. از همان دوران ذهن کودک‌تان فقط با دیدن محیط زندگی و محیط اطرافش در حال رشد است.

استفاده از اسباب‌بازی‌های آموزشی می‌تواند به کودکان کمک کند مهارت‌های مختلفی را که در زندگی‌شان به آن نیاز دارند، یاد بگیرند. اسباب‌بازی‌های آموزشی می‌تواند به مهارت حل مسئله کمک کرده و در مورد روابط علت و معلولی به کودکان آموزش دهند. آن‌ها به کودکان اشتراک‌گذاری را می‌آموزند. به مهارت‌های حرکتی خوب و بد آن‌ها کمک می‌کنند و خلاقیت و تخیل آن‌ها را پرورش می‌دهند. کودکان می‌توانند همان اوایل یک ماهگی، از اسباب‌بازی‌های آموزشی استفاده کنند. در این مقاله نمونه‌های خوبی از اسباب‌بازی‌های آموزشی متناسب با سن کودک و توضیح درباره‌ی مزایای آن‌ها آورده شده است.

۱تا ۱۲ ماهگی: در سنین پایین، بازی حسی به تحریک حواس کودک کمک می‌کند. از آن‌جایی که کودک‌تان به رشدش ادامه می‌دهد و خودش هم سعی در هماهنگی دست و چشم دارد، خانواده‌ها می‌توانند اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب کنند که به این تعادل کمک بیشتری کند. وقتی کودک‌تان فعال‌تر شد از اسباب‌بازی‌هایی استفاده کنید که قابلیت حل مسئله را دارند. این اسباب‌بازی‌ها کودک را درگیر روابط علت و معلولی می‌کنند که * اگر من این کار را انجام دهم، این اتفاق می‌افتد* هم‌چنین آن‌ها می‌توانند با روش آزمون و خطا و راهنمایی آشنا شوند. بقیه‌ی اسباب‌بازی‌ها هم به این هدف کمک می‌کنند.
چند نمونه از اسباب‌بازی‌هایی که برای سال اول کودک شما پیشنهاد می‌شود:
موبایل، دندون‌گیر، اسباب‌بازی‌های کوچک و قابل حمل با نور و صدا، بلوک‌ها و بازی‌های حلقه‌ای رنگی، تشک‌های موزیکال

۱۲ تا ۲۴ ماهگی: وقتی کودک‌تان به یک سالگی و بالاتر از آن می‌رسد، تحرکش بیشتر می‌شود. اسباب‌بازی‌های مناسب برای این سن به آن‌ها جهت تعادل و هماهنگی کمک می‌کند و باعث افزایش حس کنجکاوی کودک‌تان می‌شود. در این سن کودک‌تان راه رفتن را می‌آموزد، شما می‌توانید با شمارش قدم‌هایش، اعداد را به او بیاموزید، حتی اگر متوجه نشود، همین که با مفهوم شمارش و اعداد آشنا شود، کافی‌ست. بازی‌های مفهمومی اسباب‌بازی‌های مناسبی برای سنین بین ۱۲-۱۸ ماهگی هستند که به کودک‌تان در پیشرفت مهارت‌های تشخیصی کمک می‌کند. به عنوان مثال، اگر اسباب‌بازی موزیکالی دارید که صدای حیوانات مختلف را پخش می‌کند، از آن برای تشخیص صداها استفاده کنید. این کار به بهبود مهارت زبانی کودک‌تان هم کمک می‌کند.
چند نمونه از اسباب‌بازی‌هایی که برای سال اول تا دوم کودک شما پیشنهاد می‌شود:
ماشین‌ها، اسباب‌بازی‌های سوارشدنی، واکرها، اسباب‌بازی‌های مفهومی، کتاب‌های مفهومی

بالای ۲سالگی: همین‌طور که کودک‌تان بزرگ‌تر و فعال‌تر می‌شود، می‌توانید از اسباب‌بازی‌هایی استفاده کنید که تحرکات بدنی بیشتری در او ایجاد کند. هنگام استفاده از اسباب‌بازی‌هایی مثل سه‌چرخه، کودک‌تان را به لوازم ایمنی مثل کلاه و بازوبند و زانوبند مجهز کنید و مطمئن شوید که او روند استفاده از آن را می‌داند. این دوره از زندگی کودک، دوره‌ی مناسبی است تا از اسباب‌بازی‌هایی استفاده کند که مهارت‌های شناختی‌اش را تقویت می‌کند. اسباب‌بازی‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند به کودکان در نوشتن کمک کند، چه آن‌ها بلد باشند که اسم خودشان را بنویسند، چه نقاشی بکشند و این کار به مهارت‌های حرکتی‌شان کمک می‌کند. اسباب‌بازی‌ها و کتاب‌ها می‌توانند به کودک‌تان در جهت پیشرفت مهارت‌های شناختی و سوادآموزی کمک کنند. اسباب‌بازی‌هایی که به کودک‌تان این مهارت را آموزش دهند تا بتوانند آن‌چه را می‌شنوند، تصویرسازی کنند و یا برعکس، اسباب‌بازی‌های خوبی هستند. به عنوان مثال تکرار خواندن کتابی در مورد یک سگ و یا دیدن عکسی از یک سگ، به کودک‌تان این اجازه را می‌دهد تا شروع به کشف ارتباط عکس سگ با صدایش کند. خواندن کتاب‌هایی که تصویرهایی رنگی و چند کلمه در یک صفحه دارند، به کودک‌تان در آشنایی با کلمات و فرم آن‌ها کمک می‌کند.
چند نمونه از اسباب‌بازی‌هایی که به بهبود مهارت‌های شناختی و ارتقا بازی بدنی کمک می‌کنند:
سه‌چرخه، توپ و قلاب بسکتبال، مجموعه‌های بولینگ، ماسه‌های مصنوعی، لوازم نقاشی، بازی‌ها و یا کتاب‌های *ببینید و بگویید*، بلوک‌های ساختنی و ساختمانی، شمردن اسباب‌بازی‌ها

ترکیب کردن بازی‌های مختلف با اسباب‌بازی‌ها می‌تواند برای رشد کودک‌تان مفید و در عین‌حال سرگرم‌کننده باشد.

منبع: www.educationalplaycare.com
مترجم: میترا امجدی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *