چند مورد ازمزیت‌های پازل به‌عنوان یک اسباب‌بازی فکری

۱ پازل‌ها یک ابزار خودیادگیری صحیح هستند؛ هنگام قراردادن قطعه‌های پازل سر جای خودشان، کودک ممکن است هر قطعه را بارها چرخانده و تست‌های مختلف انجام دهد. این مساله یک راه یادگیری مناسب برای حل مشکل و تفکرانتقادی در کودک به شمار می‌آید.
۲ مهارت صحبت کردن؛ انجام بازی پازل فرصت مناسبی است برای توسعه‌ی مهارت‌های کلامی کودکان. وقتی کودک یک قطعه‌ی خاص را می‌خواهد، هم‌زمان برای خود تشریح می‌کند که به دنبال چه چیزی می‌گردد. برای مثال با خود می‌گوید حالا قطعه‌ی گرد می‌خواهم یا قطعه‌ی آبی و غیره. پازل به کودکانی که حرف زدنشان به تاخیر افتاده کمک می‌کند.
۳ تقویت مهارت ریاضی؛ پازل‌های اعداد، مفاهیم اولیه‌ی ریاضی را به‌خوبی به کودکان آموزش می‌دهند. بچه‌ها یاد می‌گیرند چگونه قطعات را دسته‌بندی و سازماندهی کنند. هم‌چنین توانایی مرتب کردن و برچسب‌گذاری قطعه‌ها را فرا می‌گیرند.
۴ هماهنگی چشم و دست؛ انجام بازی پازل‌های چوبی تمرین بسیار خوبی است تا آن‌چه چشم می‌بیند، ذهن تصمیم به انجام آن گرفته و دست آن را اجرا کند. علاوه‌ براین‌که موجب تشویق و ایجاد استقلال در کودک نیز می‌شود.
۵توسعه‌ی توان تحرک کودک؛ پازل‌ها یک بازی سرگرم‌کننده برای تقویت توان محرک کودک هستند. این بازی قدرت عضله‌ها و انگشتان دست کودک را افزایش می‌دهد تا بتواند اشیا را در دست گرفته و نگه دارد. نکته این‌جاست که با تقویت عضله، دست کودک بعدا توانایی نگه داشتن مداد را خواهد داشت.
۶ مهارت‌های اجتماعی؛ وقتی برای تکمیل کردن پازل کودکان باهم هم‌کاری می‌کنند، به طور طبیعی صحبت می‌کنند ، نوبت را رعایت می‌کنند و به یک‌دیگر کمک می‌کنند تا مشکل‌شان حل شود. تمامی این موارد مهارت‌هایی است که در اجتماع کسب می‌کنند.
۷توسعه‌ی پایداری؛ کودک تا وقتی پازل را تکمیل نکند، دست از کار نمی‌کشد. این نشان از پایداری و مقاومت اوست که می‌خواهد تا تمام شدن کار آن را ادامه دهد. وقتی پازل حل می‌شود کودک احساس موفقیت، استقلال و اعتمادبه‌نفس خواهد داشت.
۸ ایجاد قدرت تفکر انتزاعی؛ در ساخت پازل، کودکان به دنبال فضای مناسب برای قرار دادن قطعه می‌باشند. آن‌ها با استفاده از تفکر انطباق‌پذیر وانتزاعی روش‌های مختلف را پیدا می‌کنند.
۹ افزایش قدرت تخیل و خلاقیت؛ بازی با پازل‌های موزاییک، قدرت خلاقیت و تخیل را تقویت می‌کند. رنگ و شکل آن‌ها در تحریک سلول‌های مغزی موثر است. وقتی قطعه‌ها سر جای خود قرار می‌گیرند، حس تشویق و موفقیت در کودک تشدید می‌شود.

https://baranrehab.ir/%d9%85%d8%b2%db%8c%d8%aa-%d9%be%d8%a7%d8%b2%d9%84-%d8%a8%d9%87-%d8%b9%d9%86%d9%88%d8%a7%d9%86-%db%8c%da%a9-%d8%a7%d8%b3%d8%a8%d8%a7%d8%a8-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d9%81%da%a9%d8%b1%db%8c/

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *