چه بازی‌هایی مناسب کودکان اتیسم هستند؟

به یاد داشته باشید که بازی طریقه‌ی صحیح ندارد. هدف از بازی بچه‌ها لذت بردن است، نه این‌که دقیقا مثل بقیه رفتار کنند. اجازه دهید فرزندتان خودش باشد. ایراد چندانی هم ندارد که فرزندتان با بقیه کمی متفاوت باشد.
مشغول کردن کودکان اتیسم به بازی نسبت به کودکان غیراتیسم می‌تواند چالش‌برانگیز و دشوار باشد. با این حال باید بازی هم به آن‌ها لذت بدهد و هم باعث پیشرفت برخی ویژگی‌های شخصیتی و یادگیری الگوهای سازگاری شود. در این‌جا ما به بازی‌های مناسب کودکان اتیسم اشاره نموده‌ایم.

به دنبال اسباب بازی هایی باشید که حس های آنها را تقویت می کند:
بسیاری از کودکان مبتلا به اتیسم دچار چالش‌های حسی هستند، به خصوص در حوزه‌ی موقیعت‌های تدافعی مشکل دارند. اسباب‌بازی باید حس لامسه‌ی آن‌ها را تحریک کند. کتاب‌های پارچه‌ای و با اشکال سه بعدی، بلوک‌های با حروف یا اعداد برجسته، اسباب‌بازی دارای قطعات بزرگ و کوچک و برجستگی، اسباب‌بازی موزیکال و تلفن‌های اسباب‌بازی بسیار مفید هستند.
اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب کنید که به توسعه‌ی مهارت‌های اجتماعی آن‌ها کمک کند:
آموزش همکاری به کودکان از طریق اسباب‌بازی بسیار موثر است. کودکان اتیسم دچار مشکلات ارتباطی هستند که آموزش به آن‌ها در یادگیری مهارت‌های سازگاری با دنیا بسیار مهم است. گاهی این سوال برای افراد پیش می‌آید که چه بازی‌هایی مناسب کودکان اتیسم است. بازی‌هایی که کل خانواده را درگیر می‌کند و مستلزم بازی چند نفره است، در این رابطه بسیار مفید هستند. به آن‌ها نوبتی بازی کردن و باختن را آموزش دهید. این کودکان در پذیرش باخت هم مشکل دارند. گاهی ببازید و از بردن سایرین خوشحالی کنید. همه‌ی کودکان باید این مهارت را فراگیرند. اما ناامیدی حاصل از باخت برای کودکان اتیسم شدیدتر رخ می‌دهد.
اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب کنید که مهارت‌های حرکتی آن‌ها را توسعه می‌دهد:
همه‌ی کودکان باید دارای این مهارت باشند، اما کودکان اتیسم در این زمینه دچار مشکل هستند. نقاشی و طراحی گزینه‌های خوبی هستند. نقاشی انگشتی حتی از نقاشی با مداد هم بهتر است. خرید یک دوچرخه یا سه چرخه نیز به ایجاد حس تعادل و هماهنگی دست و پا در آن‌ها کمک می‌کند. ترامپولین نیز جز اسباب‌بازی‌هایی است که در توسعه‌ی مهارت‌های حرکتی کمک شایانی می‌کند. اما از بی‌خطر بودن آن اطمینان حاصل کنید.
اسباب‌بازی‌هایی را بخرید که مهارت سازمان‌دهی آن‌ها را تقویت می‌کند:
کودکان اتیسم در مهارت‌های ادراکی و ابداعی ضعیف هستند. قدرت بینایی آن‌ها را به چالش بکشید و از آن‌ها بخواهید چیزی بسازند. در این راستا اسباب‌بازی‌هایی مانند لگو، اسباب‌بازی‌هایی که جدا و دوباره سر هم می‌شوند، پازل و بازی‌های فکری و خانه‌های عروسکی بسیار مفید هستند.همیشه سطح مهارت‌های کودک را در نظر بگیرید. اسباب‌بازی‌های کمتر پیچیده برای کودکان دچار اختلالات حسی یا ذهنی بهتر است. اسباب‌بازی‌های دکمه‌ای گزینه‌ی خوبی برای آن‌ها است. برای کودکانی با مهارت‌های قوی‌تر، اسباب‌بازی‌های مستلزم ساختن، کشف کردن، و سرهم کردن خوب هستند.
به دنبال اسباب‌بازی‌های ساخته شده برای فضای باز باشید:
ورزش برای همه کودکان مهم است، و کودکان مبتلا به اتیسم نیز از این قاعده مستثنی نیستند. کودک را تشویق کنید که با سایرین بازی کند. اگر نگران هستید، به جای بازی‌های رقابتی آن‌ها را به بازی‌های مستلزم همکاری دعوت کنید.
سعی کنید اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب کنید که شامل بازی والد / فرزند می‌شود:
این امر به ایجاد پیوند بین والدین و کودک کمک می‌کند. هم‌چنین می‌توانید در محیطی آرام و لذت‌بخش مهارت‌های اجتماعی را برای آن‌ها مدل‌سازی کنید. کودکان مبتلا به اتیسم افراد منحصر به فردی هستند که شایسته‌ی آموزش دیدن و دانستن هستند.
خیلی سخت نگیرید. لازم نیست همیشه اسباب‌بازی هدفی را دنبال کند و مهارتی را تقویت کند. گاهی اجازه دهید با اسباب‌بازی‌های ساده تنها لذت بازی را درک کند.
به یاد داشته باشید که بازی طریقه‌ی صحیح ندارد. هدف از بازی بچه‌ها لذت بردن است، نه این‌که دقیقا مثل بقیه رفتار کنند. اجازه دهید فرزندتان خودش باشد. ایراد چندانی هم ندارد که فرزندتان با بقیه کمی متفاوت باشد.

نویسنده : فایزه جان محمدی

منبع:سایت اتیسم

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *