چگونه کودک‌مان را به تمیز کردن و جمع‌آوری اسباب‌بازی‌هایش ترغیب کنیم؟

بچه‌های ۱۲ تا ۲۴ ماهه آن‌قدری کوچک نیستند که نتوانند اسباب‌بازی‌هایشان را مرتب کنند.
ما اینجا سه راه برای این‌که به او کمک کنید تا اسباب‌بازی‌هایش را تمیز و مرتب کند، به شما معرفی می‌کنیم.
میشل کامبولیس (Michele Kambolis)، مشاور کودک و خانواده می‌گوید: ۱۲ ماهگی برای کودک زمان خوبی جهت شروع مرتب کردن اسباب‌بازی‌هاست. اگر کودک‌تان مهارت‌های حرکتی‌ش خوب است، توان برداشتن چیزها را دارد و می‌تواند آن‌چه که به او می‌گویید را درک کند، بهتر است زودتر این کار را شروع کنید. چرا که بعدها آموزش عادات خوب به او در سنین بالاتر سخت خواهد شد. این‌که شما دوست نداشته باشید اسباب‌بازی‌های کودک‌تان را مرتب و تمیز کنید، تنها دلیل یاد دادن جمع‌آوری و تمیز کردن آن‌ها به او نیست. انتظار این را نداشته باشید که او در سریع‌ترین زمان این کار را انجام دهد. باید به او فرصت دهید. با کمی صبر و تمرین مداوم، بالاخره این کار جزو عادات او شده و سریع‌تر این کار را انجام می‌دهد.

این کار را با سرگرمی و بازی انجام دهید
مثلا می‌توانید موزیک برایش پخش کنید، یا این‌که از موزیک برای جمع‌آوری و تمیزی اسباب‌بازی‌ها در قالب بازی استفاده کنید. این مهم است که کودک از انجام دادن این کارها لذت ببرد. کامبولیس می‌گوید: اگر برای کودک‌تان مهم است که اسباب‌بازی‌اش را در جای مخصوصی بگذارد و نمی‌تواند این کار را انجام دهد، اشکالی ندارد. شما این کار را برایش انجام دهید. از آن‌جایی که کودک اسباب‌بازی‌ها را به عنوان چیزی جدانشدنی از خود می‌بیند، این نقطه‌ی شروع خوبی‌ست برای این‌که بتواند چیزی را که دوست دارد رها کند و کنار بگذارد.

با یادآوری نکات مثبت به او پاداش دهید
مثلا این‌که بعد از انجام دادن کار، بغلش کنید یا بگویید: بزن قدش!! و تکرار کنید که: چه خوبه که همه می‌تونن این‌جا راه برن و کسی پاش روی چیزی نره و زخمی نشه! و یا این‌که: ببین اسباب‌بازی‌هات چقدر راحت پیدا میشن. بعضی از کودکان نیز ممکن است نسبت به نمودارها واکنش نشان دهند، مثلا نموداری را برای تشویق به یک دیوار بچسبانید و هربار روی آن علامت بزنید. برایش زمان تعیین نکنید، اما اگر آن کار را انجام داد، چیزی را به او پیشنهاد دهید، مثلا رفتن به پارک.

واقع‌بین باشید
بعضی روزها ممکن است کودک‌تان حوصله‌ی جمع کردن و تمیز کردن اسباب‌بازی‌هایش را نداشته باشد، در این مواقع به جای این‌که خودتان به تنهایی آن‌ها را جمع کنید، به او کمک کنید که با هم این کار را انجام دهید. کامبولیس در این باره می‌گوید: شما در هر حالتی پاداش را به او بدهید، چون او کوچک‌تر از آن است که اندازه‌ی شما بفهمد و درک کند.

در هر صورت هر کودک دیر یا زود مسئولیت جمع‌آوری وسایل خود را برعهده می‌گیرد، فقط خانواده‌ها باید در این مورد صبور باشند.

 

منبع: https://www.todaysparent.com/
نویسنده: ملیسا کارتر (MELISSA CARTER)
مترجم: میترا امجدی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *