کرونا و کودکان: سرگرمی برای کودکان در خانه

خانه سازی کنید
تقریبا بیشتر بچه‌ها از ساختن پناهگاه با وسایل خانه لذت می‌برند. تخیلات کودکان با این بازی فعال می‌شود، از برنامه‌ریزی تا ساختن خانه برای آن‌ها هیجان‌انگیز و جذاب است. این‌که آن‌ها از چه مصالحی برای ساختن خانه‌شان استفاده می‌کنند و چه نقشه‌ای برای آن دارند، لحظه لحظه‌اش هیجان‌اگیز است. بعد از آماده شدن خانه‌ای که با همراهی شما ساخته شده، حالا نوبت بچه‌هاست که با اسباب‌بازی‌هایشان آن را تزئین کنند و در آن‌جا سرگرم شوند.

برای اسباب‌بازی مورد علاقه‌اش جشن تولد بگیرید
او قرار نیست دوستانش را در این مدت ببیند، پس لحظات شادی برایش فراهم کنید. این جشن می‌تواند یا یک مهمانی چای ساده باشد یا جشنی با یک کیک خانگی، بادکنک، موزیک و بازی. البته بهتر است از یک جشن کوچک شروع کنید چرا که ممکن است کودک شما تقاضای جشن‌های بیش‌تری داشته باشد و در این‌صورت شما می‌توانید جشن‌های ساده و مکرری برگزار کنید.

نقشه‌ی گنج بکشید
یک نقشه از خانه تهیه کنید و چیزهای مختلفی را در آن مخفی کنید، هر قطعه را به عنوان یک گنج بر روی نقشه علامت بزنید. اگراو به سن خواندن و نوشتن رسیده است، می‌توانید از کارت‌هایی که روی آن‌ها راهنمایی نوشته‌اید، برای پیدا کردن محل گنج استفاده کنید. برای مثال روی کارت بنویسید « من سردم و اگر باز بمونم بوق می‌زنم»، مسلما جواب یخچال است و فرزند شما باید گنج را در یخچال پیدا کند. در غیر این‌صورت نقشه را برایش توضیح دهید.

یک نقاشی با اندازه‌های واقعی
قطعات کاغذ A4 را به هم بچسبانید و یک صفحه نقاشی به اندازه فرش روی زمین درست کنید. به کودکتان بگویید روی این کاغذ بخوابد و شما با قلم خطوط خارجی بدن او را روی کاغذ بکشید. بعد انقاشی را به کودک بدهید. رنگ آمیزی، اضافه کردن لوازم تزئینی مانند برچسب‌ها از کارهایی‌ست که می‌تواند انجام دهد. هم‌چنین شما می‌توانید به او بگویید تا از میان لباس‌هایش برای نقاشی لباسی انتخاب کند.

سرگرمی با کاغذ
شاید ساختن اوریگامی یا دست‌ساخته‌های کاغذی هم برای شما و هم کودکتان خالی از هیجان نباشد. با کمی جستجو در اینترنت می‌توانید مدل‌های مختلفی از این دست‌ساخته‌ها را بیابید و با هم چیزهای جدیدی بسازید.

بازی‌های فکری
اگر در خانه بازی‌های رومیزی (انواع بازی‌های فکری و یا بوردگیم) دارید، بهترین بازی‌ها برای گذران وقت هستند. با این کار هم ذهن آن‌ها را درگیر می‌کنید، هم زمان زیادی می‌گذرد و کم‌تر حوصله‌شان سر می‌رود.

اجرای نمایش با کتاب مورد علاقه
به او کمک کنید تا با استفاده از وسایل خانه، اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌هایش هر آن‌چه که از کتاب مورد علاقه‌اش در خاطر دارد، برای شما به صورت نمایش اجرا کند.

باهم قصه بنویسید
از تخیلتان استفاده کنید و قصه بنویسید. لازم نیست که واقعی باشد، اجازه بدهید کودک از تمامی فانتزی‌ها، تخیلات و فکرهایش برای نوشتن این قصه کمک بگیرد. بعد از تمام شدن، شاید بتوانید به کمک کودک نقاشی‌هایی از قصه را بکشید.

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *