کرونا و کودکان: کارگاه کنترل و کاهش ترس در کودکان با نقاشی

این فعالیت برای کودکان ۵ سال به بالا پیشنهاد می‌شود و به کاهش اضطراب کودکان در فضایی که اخبار منفی موج می‌زند، کمک می‌کند. حتما تمام وسایلی را که در خانه استفاده می‌کنید یا در اختیار کودک قرار می‌دهید، ضدعفونی کنید و در هنگام فعالیت مراقب تماس دست کودک با چشم و دهانش باشید.

آن‌چه نیاز دارید:
ابزار رنگ‌آمیزی
کاغذ

از کودک خود بخواهید چیزهایی که او را می‌ترساند، نام ببرد. سپس چشمان خود را ببند و تصویر چیزی را که از آن می‌ترسد، تصور کند. ممکن است این ترس از یک موجود، شی، تاریکی یا بیماری باشد. بگویید چیزی که در ذهنش تصور کرده، نقاشی کند. سپس با کمک رنگ‌ها تصویری را که نقاشی کرده، خنده‌دار کند. مثلا اگر از عنکبوت می‌ترسد، برایش دماغ قرمز یا کلاه رنگی رنگی بکشد. سپس با هم به تصویر بخندید.
اگر کودک نتوانست تصویر ذهنی ترسناکش را نقاشی کند، بهتر است به دنبال موضوعاتی باشید که در اطراف‌تان وجود دارد. به عنوان مثال بیماری سرماخوردگی؛ می‌توانید تصویر ویروس یا عامل بیماری‌زا را با خلاقیت خود بکشید و بعد آن را در محاصره‌ی دارو یا مواد شوینده و محافظ قرار دهید. خنده‌دار کردن نقاشی‌ها و استفاده از رنگ‌های متنوع ، فعالیت‌ ساده‌ای‌ست که می‌توانید برای کنترل اضطراب و ترس انجام دهید.

اگر کودک از تاریکی می‌ترسد از او بخواهید اتاق خود را وقتی که چراغ خاموش است، تصور و نقاشی کند. به او کمک کنید که به یاد بیاورد چه چیزهایی در اتاقش قرار دارند. در حین نقاشی، کودک متوجه می‌شود که همه چیز در تاریکی دقیقا همان است که در روشنایی وجود دارد.

#کرونا_و_کودکان

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *