گربه‌های انفجاری

نظرتان راجع‌به یک بازی کارتی جمع‌وجور و بسیار ساده و بامزه و درعین حال رقابتی برای دورهمی‌ها و مهمانی‌هایتان چیست؟ بازی‌ای راجع به بچه گربه‌هایی که منفجر می‌شوند و باید برای در امان ماندن از آن‌ها و دیرتر منفجر شدن، رقابت کنید.

Matthew Inman, Elan Lee و Shane Small درسال ۲۰۱۵ بازی Exploding Kittens را طراحی کردند. یک بازی دو تا پنج نفره‌ که هر دست آن کمتر از پانزده دقیقه طول کشیده و برای بزرگ‌سالان، نوجوانان و حتی کودکان هفت سال به بالا قابل استفاده است. در این بازی کارتی ساده و سریع با مکانیزم‌های مختلفی هم‌چون مدیریت دست (Hand Management)، حذف بازیکنان (Player Elimination)، مجموعه‌سازی (Set Collection)، به یکدیگر ضربه زدن (تو پاچه هم‌دیگه کردن)، (Take That) و پیش رفتن با شانس (Push Your Luck) مواجهیم. بازی در نگاه اول، بسیار ساده و حتی کودکانه به‌نظر می‌رسد. تعدادی کارت با تصاویر و اسامی بامزه که هریک قابلیت و دستوری دارند که رویشان نوشته شده است، اما اکسپلودینگ کیتنز باوجود تصاویر فانتزی و کارتونی و اسامی طنزگونه کارت‌هایش برای بزرگ‌سالان نیز به اندازه‌ی کودکان جذاب و مهیج است.
نسخه ایرانی این بازی توسط گروه‌های بازی‌ساز مختلف با نام “گربه‌های انفجاری” تولید شده و حتی گروه نهالک همین بازی را با تم و داستانی متفاوت با نام “نمیریّه” عرضه کرده‌است. در بازی اصلی برای درامان ماندن از انفجار گربه‌های انفجاری، به کارت‌های خنثی‌کننده پناه می‌بریم؛ حال آن‌که در نمیریه از کارت‌های “اَجل معلق” گریزانیم و از کارت‌های “شفای عاجل” برای خنثی کردن اجل معلق استفاده می‌کنیم، درغیر این‌صورت از بازی حذف می‌شویم. کارت‌های دیگری نیز در این بازی وجود دارند که به ما کمک می‌کنند یک نوبت از کارت برداشتن در امان بمانیم، حریفان را وادار به برداشتن کارت‌های بیشتر کنیم، از دست حریفان کارت بربابیم و بتوانیم چند کارت بعدی را ببینیم یا حتی می‌توانیم دسته کارت‌ها را بُر بزنیم.
اکسپلودینگ کیتنز فقط وابسته به شانس نیست. این‌که در هر لحظه از چه کارتی استفاده کنیم، چه کارت‌هایی را برای بعد نگه داریم و چه کارتی را در صورت اجبار به حریف بدهیم در روند بازی بسیار تاثیرگذارند.
یادگیری بسیار آسان و نبود قوانین پیچیده، کوتاه بودن مدت بازی، رقابت مستقیم و تناتنگ و امکان شیطنت کردن و تاثیرگذاشتن بر بازی دیگران از عوامل جذابیت این بازی هستند.از ویژگی‌های مثبت دیگر این است که بازی حتی به شکل دونفره نیز قابل اجراست هرچند اوج جذابیت آن‌را با نفرات بیشتر(۴ یا ۵ بازیکن) شاهد خواهیم بود.
در رابطه با این‌که بین نسخه‌های مختلف این بازی که توسط گروه‌های مختلف تولید شده‌اند، کدام یک بهتر از دیگری‌ست و ارزش خرید بالاتری دارد، من قادر به نظردهی نیستم. چون فقط تجربه بازی با دو نسخه از آن را داشته‌ام اما دو نسخه مذکور امتحان شده شامل نسخه نهالک (نمیریه) و نسخه گروه آکوگیمز بوده‌اند که هردو با توجه به قیمت، کیفیت ساخت مناسب و قابل قبولی داشتند.
اگر قصد خرید یک بازی کارتی سبک و جمع‌وجور و ساده و سرگرم‌کننده برای خانواده یا دورهمی‌هایتان را دارید که برای بزرگ و کوچک قابل بازی باشد اکسپلودینگ کیتنز/گربه‌های انفجاری/نمیریه می‌تواند از گزینه‌های پیشنهادی مناسب باشد.

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *