۱۰ مهارت مهم که کودکان از لگو (LEGO) می‌آموزند.

لگوها یکی از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین و در عین حال آموزنده‌ترین اسباب‌بازی‌های موجود در بازار می‌باشند. مهارت‌هایی که کودکان از LEGO یاد می‌گیرند، مهم و باورنکردنی هستند. اگر شما تاکنون به جنبه فوق‌العاده آموزشی لگوها فکر نکرده‌اید، با ما در این مقاله همراه شوید تا از مزایای بازی با لگو بیشتر آگاه شوید. این مهارت‌ها عبارتند از:

۱- مهارت های حرکتی
بازی با قطعات لگو یک فرصتی عالی برای ایجاد مهارت‌های حرکتی در کودکان می‌باشد. حتما می‌پرسید چگونه؟ جواب آن را من به شما می‌گویم. وقتی یک کودک قطعات لگو را برمی‌دارد و روی هم می‌چیند، این کار باعث افزایش حرکت انگشتان و کمک به هماهنگی میان انگشتان و دست‌ها می‌گردد و قابلیت‌های حرکتی کودک را افزایش می‌دهد. تا حالا به این موضوع فکر نکرده بودید که درآینده، کودک مداد و خودکار را با همین انگشتان در دست می‌گیرد. پس وقتی کودک ساعت‌ها سرگرم بازی و خانه‌سازی با قطعات لگو می‌گردد، به تدریج عضلاتی که باید درآینده درهنگام نوشتن به کمک او بیایند قوی می‌شوند و او راحت‌تر و زیباتر می‌نویسد.اما چرا زیباتر؟! چون او یادگرفته است تا قطعات زیبا را چگونه در کنار هم بچیند تا یک خانه‌ی زیبا درست کند. پس در باطن خود در حال تمرین کار با انگشتان خود است تا هنری زیبا را خلق کند. خوش‌نویسی هم هنری‌ست که توسط همین انگشتان خلق خواهد شد.
۲- مهارت در تعاملات اجتماعی
کودکان در هنگام ساخت لگو و بازی با آدمک‌ها و قطعات لگو وارد یک دنیای رویایی می‌شوند که در آن به راحتی با قهرمانان، تبهکاران، حیوانات و حتی اعضای خانواده روبرو می‌شوند؛ خانه‌ها و مغازه‌ها را می‌بینند؛ در خیال خود در خیابان قدم می‌زنند؛ به خرید می‌روند؛ در پارک با بچه‌های دیگر بازی می‌کنند و همه این‌ها به مهارت‌های اجتماعی آن‌ها کمک می‌کند و از این طریق آن‌ها تعامل و نحوه ارتباط با دیگران را می‌آموزند. در اصل لگوها بر اساس ساختار یک داستان یا انیمیشن ساخته می‌شوند. مثلا کودکان یک آدم کوچولو گمشده در لگو را به اداره‌ی پلیس می‌برند تا خانه خود را پیدا کند. با این داستان‌سرایی‌ها ذهن اجتماعی کودک کاملا خلاق می‌گردد.
۳- مهارت در کسب اعتماد به نفس
وقتی کودک شما اثر هنری شگفت‌انگیز خود را که ساخت قطعات لگو می‌باشد، به پایان می‌رساند، آن را فورا به شما نشان می‌دهد. او کاملا نسبت به آن‌چه که ساخته است، احساس غرور می‌کند. پس ساخت لگو همان‌قدر که برای هماهنگی دست‌ها خوب است برای کسب انگیزه جهت رسیدن به احساس موفقیت هم خوب است. گاهی اوقات کودک داستان خود را در ذهن می‌سراید و با قطعات لگو داستان خود را خلق می‌کند و مانند یک مخترع با احساس افتخارمی‌گوید: “مامان …بابا…. ببینید چی ساختم! ببینید چقدر قشنگه”؛ این کارممکن است با ساخت یک آدم کوچولو شروع شود و وقتی شما کار او را تایید و تشویق می‌کنید، اعتماد به نفس او بالا می‌رود و به زودی او خواهد توانست آثار پیچیده‌تری را بسازد. شک نکنید این کودک در آینده خواهد توانست یک شهر بزرگ را بسازد.
۴- مهارت در پشتکار
گاهی در هنگام بازی با قطعات لگو  کودک دچار دلهره می‌شود. فرض کنید یک برج زیبا ساخته شده از قطعات لگو با یک حرکت اشتباه سقوط کند. حال فکر می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ در ابتدا این اتفاق ناامیدکننده به نظر می‌رسد. ولی من به چشم خود دیده‌ام بچه‌هایی که به طور مرتب با قطعات لگو بازی می‌کنند، ناامید نخواهند شد. در عوض، آن‌ها دوباره می‌سازند. بارها اتفاق افتاده شاهکار یک کودک خراب شده است. بعد از این اتفاق آن‌چه که یک کودک می‌گوید همه‌ی ما را شگفت‌زده می‌کند “اشکال نداره، من می‌توانم دوباره آن را بسازم!”و این یعنی یادگیری پشتکار و تلاش.
۵- مهارت در حل معما
یک کودک در هنگام ساخت لگو  چه از دفترچه‌ی راهنما استفاده کند و چه به طور کامل از تخیل خود استفاده کند، به هر حال یک معما را حل می‌کند. کودکان با جمع کردن قطعات کوچک در اطراف خود برای ساخت یک ساختمان یا هواپیما نظم را از دل هرج و مرج بیرون می‌آورند. آن‌ها عاشق حل معما هستند و یک سطل پر از قطعات لگو برای آن‌ها یک فرصت جدید برای حل یک معمای جدید است.
۶- مهارت در یادگیری علم
قانون “علت و معلول” یکی از اولین درس‌های علمی است که یک کودک در هنگام بازی با قطعات لگو یاد می‌گیرد. حتما کودکی را دیده‌اید که قطعات لگو را روی هم می‌گذارد تا یک برج درست کند. او عاشق بالاتر رفتن ارتفاع ساختمان خود است. او به تدریج ارتفاع آن را بالاتر می‌برد تا جایی که حتی به اندازه قد خود او می‌شود. او حالا از تجربه‌های قبلی خود می‌داند که یک نیروی اضافی باعث ریختن برج او می‌شود. پس با احتیاط، نفس خود را حبس می‌کند و قطعه‌ی بعدی برج خود را قرار می‌دهد. در اینجا نیروی اضافی “علت” و ریختن برج “معلول” آن است. علم عامل محرک نهفته در پشت همه خلاقیت‌هایی است که یک کودک دارد. پایه و اساس علم این است که یک ایده را مطرح کنیم و آن را ثابت کنیم. ذاتا لگوها به طور طبیعی دارای این ایده‌های علمی هستند. یک کودک به سادگی با یک ایده می‌آید و سپس آن را توسعه می‌دهد.
۷- مهارت در فناوری
با تعریفی ساده، فناوری استفاده از تکنیک‌های جدید برای انجام یک کار است. لگوها به کودکان می‌آموزند از مواد اولیه برای تکمیل یک کار استفاده کنند. خوب لگو به فناوری چه ربطی دارد؟ از کودک خود بخواهید از میان قطعات لگو یک وسیله‌ی جدید را بسازد که در دفترچه‌ی راهنمای آن لگو وجود ندارد. مثلا در یک لگو ماشین وجود ندارد. از کودک خود بخواهید با همین قطعات لگو یک ماشین برای شما بسازد. این‌جا نقطه‌ی عطف بازی با لگو است و کودک از پس آن بر خواهد آمد و نتایج این تجربه شما را شگفت‌زده خواهد کرد. کودکان در درون خود آن‌چنان ذهن خلاقی دارند که باورنکردنی است و لگو به شکوفا شدن استعداد آن‌ها کمک می‌کند. پس فناوری درون کودک خود را کشف کنید.
۸- مهارت‌های مهندسی
کودکان لگوباز، مهندسان آینده‌اند. آیا می‌خواهید یک پل بسازید؟ پس شما باید کشف کنید که چگونه ساختار پل مستحکم بماند. بچه‌ها به سرعت یاد می‌گیرند که برجی که فقط با یک ستون ساخته می‌شود به سرعت سقوط می کند. با سعی و خطا آن‌ها سرانجام می‌آموزند که باید یک پایه‌ی پایدار برای برج خود بسازند تا سقوط نکند و به‌تدریج آن‌ها با یک دنیای جدید روبرو می‌شوند. فکرش را بکنید. آن‌ها به زودی خواهند توانست اهرام مصر یا حتی برج ایفل را از طریق اصول مهندسی بسازند.
۹- مهارت در شکوفایی خلاقیت
هر سازه‌ی ساخته شده با لگو به نوعی یک هنر است و مرزهای این هنر وابسته به قدرت تخیل یک کودک است. خلاقیت کودکان در کنار صدها قطعه لگو شکوفا می‌گردد. آن‌ها می‌توانند از چرخ‌ها، شکل‌ها و حتی “آدمک‌های کوچولو” برای ساخت ایده‌های خلاقانه در ذهن خود استفاده کنند. این می‌تواند مفید، سرگرم‌کننده و یا حتی درمان‌کننده باشد.
۱۰- مهارت‌های ریاضی
حجم، کمیت، تناظر یک‌به‌یک، تقارن، الگوها و …همگی اصطلاحات و تعاریفی در ریاضی هستند که کودک در هنگام ساختن لگوها به‌صورت ناخودآگاه آن‌ها را فرا می‌گیرد. جمع و تفریق را فراموش نکنید. وقتی کودک شما یک تعداد محدودی از قطعات لگو را برای تکمیل کل پروژه‌ی خود در اختیار دارد، یاد می‌گیرد که هر یک از آن قطعات به حساب می‌آیند. او می‌آموزد که هر قطعه، تکه و یا آدمک لگو ارزش خاص خود را دارد و اگر یکی کم شود کار ممکن است به مشکل بخورد. اما نگران نباشید، زیرا همان‌طور که در قبل گفتیم ذهن فناور کودکان پس از آگاهی از کمبود قطعات به کار می‌افتد تا با استفاده از خلاقیت خود شاهکار خود را از یک مسیر جدید و نوآورانه به سرانجام برسانند و این همان درک جیره‌بندی است که خود یکی از مفاهیم مهم ریاضی است.

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *