Coup (کودتا) مناسب سنین بالای سیزده

در مقاله قبل مختصری راجع به بازی‌های مناسب مهمانی و دورهمی و ویژگی‌های یک پارتی‌گیم خوب صحبت شد، اما در نهایت برای انتخاب می‌بایست عوامل متعددی را در نظر گرفت. این‌که جمع شما چند نفره است و متشکل از چه گروه سنی‌ست؛ فاکتورهای کلیدی‌ هستند، اما دانستن سبک بازی‌های مورد علاقه یک  جمع نیز بسیار مهم است.یکی از رایج‌ترین ژانرهای بازی‌های مهمانی بازی‌های بلوف‌زنی هستند و کو (Coup) یکی از شناخته‌شده‌ترین بازی‌های این سبک است.
کو در سال ۲۰۱۲ توسط Rikki Tahta طراحی شد و نسخه ایرانی آن، کودتا؛ در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین بازی‌های دورهمی‌ در ایران است. این بازی کارتی، مناسب سنین بالای سیزده سال است و هرچند به شکل دونفره نیز قابل انجام است، اما با تعداد نفرات سه تا شش نفر جذابیت بیشتری دارد. کودتا شامل پانزده کارت و پنجاه توکن سکه است و هرچند هر دست بازی کمتر از پانزده دقیقه به طول می‌انجامد، بااین‌حال تجربه رقابت جذابی را برای بازیکنان به ارمغان می‌آورد.
در کودتا هریک از بازیکنان در نقش سران یکی از خانواده‌های بزرگ و صاحب‌نفوذ ایتالیایی هستند و قصد دارند رقیبان خود را از میدان به‌در کرده و به‌جای حکومت فاسد وقت، خود زمام قدرت را در دست گیرند.
پنج شخصیت در بازی حضور دارند (از هر شخصیت سه کارت وجود دارد دارد) و هر شخصیت، قابلیت‌های مخصوص به خود دارد. این شخصیت‌ها شامل: دوک (بزرگ‌زاده)، کُنتس (شاه‌دخت)، سفیر، آدم‌کش و کاپیتان (فرمانده) می‌باشند.
هر بازیکن بازی را با دوسکه و دونفوذ (دو کارت شخصیتِ به پشت گذاشته شده) شروع می‌کند و در نوبت خود می‌تواند از قابلیت یکی از نقش‌ها استفاده کند (چه کارت آن را داشته باشد و چه نداشته باشد اما اگر یکی از رقیبان، او را به چالش کشید باید کارت خود را رو کند و اگر کارتی که ادعا کرده بود را نداشت و فقط بلوف زده بود، یک نفوذ از دست می‌دهد، به این معنی که باید یکی از کارت‌های خود را به رو بگذارد و دیگر اجازه استفاده از آن را نخواهد داشت. با از دست دادن دو نفوذ و درواقع رو شدن هردو کارت‌مان از بازی حذف می‌شویم) یا می‌تواند از خزانه سکه بگیرد یا درصورت داشتن هفت سکه یا بیشتر علیه یکی از حریفان کودتا کند و از نفوذ وی بکاهد. بازیکنان به‌تدریج با از دست دادن نفوذشان یا به قتل رسیدن از بازی حذف می‌شوند و آخرین بازمانده برنده آن دست خواهد بود.
درصورتی‌که به بازی‌های سبک نقش‌مخفی و بلوف‌زنی علاقه‌مندید، کودتا را خواهید پسندید اما همواره این نکته را به یاد داشته باشید که بازی‌های بلوف‌زنی مناسب کودکان نمی‌باشند. از جمله بازی‌های دیگر در این سبک که در صورت علاقه به کودتا به شما پیشنهاد می‌شوند، می‌توان به شاه‌، دزد‌، وزیر و مسکرید اشاره کرد.

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *