Wonders Duel7 برای سنین ده سال به بالا

آیا خانواده کم‌جمعیت یا دوستان کم‌تعدادی دارید و همواره به دنبال سرگرمی‌ها و بازی‌های دونفره هستید؟ آیا از بازی‌های استراتژیک و رقابتی استقبال می‌کنید؟ آیا به ساخت یک تمدن و توسعه و گسترش آن در عرصه‌های مختلف نظامی،علمی و مدنی علاقه‌مندید؟ آیا از پیش تعدادی از بازی‌های مناسب برای دونفر هم‌چون جایپور و اسپلندور را امتحان کرده‌اید و اکنون به دنبال یک بازی جدید پرچالش‌تر و اندکی سنگین‌تر و حرفه‌ای تر هستید؟ دراین‌صورت سون واندرز دوئل توصیه ما به شماست.

در پی استقبال فراوان از بوردگیم سون واندرز، نسخه دونفره آن تحت عنوان سون واندرز دوئل در سال ۲۰۱۵ توسط Bruno Cathala و Antoine Bauza طراحی شد و توانست رتبه هفدهم جهان را از آن خود کند. تم این بازی دو نفره، تمدن سازی‌ست و بازی در سه دوره زمانی یا به اصطلاح سه عصر دنبال می‌شود. هریک از بازیکنان از طریق برداشتن کارت‌های مختلف از عصر اول، پایه‌های تمدن خود را بنیان می‌نهند و با پیش رفتِ بازی و اضافه شدن کارت‌های عصر دوم و سوم، تمدن خود را توسعه می‌بخشند. بازیکنان در این بازی سکه جمع می‌کنند؛ از طریق برداشتن کارت‌هایی هم‌چون معدن،چوب‌بری و … توانایی تولید منابعی هم‌چون چوب و سنگ و خشت و شیشه و پاپیروس را کسب می‌کنند تا بتوانند عجایبی هم‌چون اهرام مصر، مجسمه ابوالهول، معبد آرتمیس و… را بنا کنند و از مزایای آن‌ها برخوردار شوند؛ با جمع‌آوری کارت‌های علمی و تصاحب توکن‌های پیشرفت، یا برداشتن کارت‌های نظامی و حرکت بر برد جنگ و یا اضافه کردن کارت‌های شهرسازی هم‌چون حمام عمومی، عدالت‌خانه، پل و … به سرزمین‌شان و جمع‌آوری امتیاز، قدرت تمدن خود را در عرصه‌های علمی، نظامی و مدنی افزایش می‌بخشند.
هر بازیکن در نوبت خود می‌تواند یکی از این سه کار را انجام دهد: یکی از کارت‌های در دسترس را از میان مجموعه کارت‌های آن عصر که با الگوی مشخصی چیده شده‌اند، برداشته به تمدن خود اضافه کند یا یک کارت را برداشته و بسوزاند و به ازای آن سکه بگیرد و یا درصورت داشتن منابع کافی یک شگفتی بسازد .برای برد در این بازی سه راه وجود دارد:
۱- اگر یکی از بازیکنان شش نشان علمی مختلف به دست آورد درواقع به چیرگی علمی مطلق رسیده و بازی بلافاصله تمام شده و آن شخص برنده می‌شود
۲- اگر یکی از بازیکنان نشان نبرد را به پایتخت حریف برساند، درواقع به چیرگی نظامی مطلق رسیده، بازی بلافاصله تمام می‌شود و برنده می‌شود.
۳- اگر هیچ‌یک از دو حالت قبل روی نداد، بازی تا پایان عصر سوم و اتمام کارت‌ها ادامه می‌یابد. سپس امتیازهای هر بازیکن محاسبه می‌شود. دارنده بیشترین امتیاز برنده خواهد بود.
این که سه روش متفاوت برای پیروزی در این رقابت وجود دارد و بازیکنان می‌بایست تصمیم بگیرند که قصد تمرکز بر کدام عرصه یا عرصه‌ها را دارند، بار استراتژیک قوی به این بازی داده و در هر نوبت بازی، رقابت جذاب و پرچالشی را ایجاد می‌کند. درجه پیچیدگی این بازی رومیزی متوسط است و مدت زمان هر دست بازی حدود سی، چهل دقیقه است.
محتویات جعبه یک برد، یک نشان نبرد (به شکل سپر)، تعدادی سکه و توکن، دوازده تا کارت شگفتی، شصت و شش عدد کارت‌های عصرهای سه‌گانه، دفترچه ثبت امتیاز و دفترچه آموزش و برگه راهنماست.
جمع‌بندی
سون واندرز دوئل یک بوردگیم تمدن‌سازی جمع‌وجور دونفره است که مناسب نوجوانان و بزرگسالان (سنین ده سال به بالا) طراحی شده و به دوست‌داران بازی‌های استراتژیک و رقابتی توصیه می‌شود.
این بازی، توسط تعدادی از تولیدکنندگان داخلی (بوردگیم‌پلاس و فان تایمز) کپی شده و هر دو نسخه کیفیت ساخت مناسبی دارند.

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *