بازی با اسباب‌بازی‌های قدیمی برای کودکان ممنوع

محققان انگلیسی با انجام آزمایش بر روی اسباب‌بازی‌های قدیمی در برخی مهدکودک‌ها و پرورشگاه‌ها دریافتند، این دسته از اسباب‌بازی‌ها حاوی مواد سمی و خطرناک برای سلامت کودکان خردسال هستند.
به گزارش بهداشت نیوز: برخی از خانواده‌ها از دریافت اسباب‌بازی‌های قدیمی به‌ویژه قطعات لگو، عروسک‌های پلاستیکی و ماشین‌های اسباب‌بازی از طرف دوستان و آشنایان، یا حتی خرید آن‌ها به قیمت‌های بسیار پایین‌ترازطریق اینترنت استقبال می‌کنند.
اما محققان هشدار می‌دهند که اسباب‌بازی‌های پلاستیکی قدیمی اغلب حاوی سطوح بالای مواد شیمیایی و سمی برای کودکان خردسال هستند.
محققان دانشگاه پلیموث (انگلیس) در مطالعه‌ی خود، ۲۰۰ اسباب‌بازی قدیمی که از منازل، مهدکودک‌ها یا پرورشگاه‌های جنوب غربی این کشور جمع‌آوری شده بودند را مورد آزمایش قرار دادند. این اسباب‌بازی‌ها شامل ماشین اسباب‌بازی، بلوک‌های خانه‌سازی، عروسک و قطعات لگو از جنس پلاستیک بودند. غلظت بالایی از عناصر خطرناک شامل آنتیموان، باریم، بروم، کادمیوم، کروم، سرب و سلنیوم در این اسباب‌بازی‌های قدیمی شناسایی شدند که برای کودکان خردسال در طولانی مدت، بسیار سمی و خطرناک است. تعداد زیادی از این اسباب‌بازی‌های قدیمی، مقادیری از بروم، کادمیوم یا سرب را منتشر کردند که بیش از حد قانونی مشخص شده در دستورالعمل ایمنی اسباب‌بازی شورای اتحادیه‌ی اروپا بود.
دکتر اندرو ترنر (Andrew Turner) محقق ارشد این مطالعه تاکید کرد: در این مطالعه از طیف‌سنجی اشعه‌ی ایکس (XRF) برای آنالیز حضور عناصر در اسباب‌بازی‌های قدیمی استفاده کردیم. نتایج به‌دست آمده نشان می‌دهد، در ساخت اسباب‌بازی‌های پلاستیکی جدید، مقررات ایمنی سخت‌گیرانه‌تری اعمال شده است، درصورتی‌که اسباب‌بازی‌های پلاستیکی قدیمی فاقد این دستورالعمل‌های ایمنی هستند؛ بنابراین توصیه می‌شود که والدین از خرید این اسباب‌بازی‌ها خودداری کرده و آن‌ها را به مراکز بازیافت تحویل دهند.

 

منبع: بهداشت نیوز

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *