تولیدکنندگان اسباب‌بازی با پتانسیل‌های فناوری‌نانو در این حوزه آشنا شدند

کارگروه صنعت و بازار ستاد توسعه فناوری نانو میزبان پانزده شرکت تولیدکننده اسباب‌بازی بود تا در قالب نشستی به بررسی پتانسیل‌های فناوری‌نانو در صنعت تولید اسباب‌بازی پرداخته شود.
به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو، کارگروه صنعت و بازار ستاد توسعه فناوری نانو چندی پیش میزبان پانزده شرکت تولیدکننده اسباب‌بازی بود تا در قالب نشستی به بررسی پتانسیل‌های فناوری‌نانو در صنعت تولید اسباب‌بازی پرداخته شود. در این نشست، نخچی، دبیر انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی و بابایی به عنوان نماینده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حضور داشتند.
ابتدا پرج؛ مدیر برنامه توسعه سبد محصولات مصرفی نانو و دبیر این نشست به معرفی کلی برنامه‌ها پرداختند. پس از آن، نجیمی؛ دبیر کارگروه صنعت و بازار، ارائه کوتاهی با هدف آشنایی تولیدکنندگان با فناوری نانو داشتند.
نجیمی پس از اشاره به اهمیت اسباب‌بازی، هدف از آشنایی با فناوری نانو را آشنایی با یک فناوری بومی و دستاورد‌های آن در کشور دانستند. سپس معرفی کوتاهی از ستاد نانو، محصولات فناوری نانو ساخت ایران و حمایت‌های ستاد نانو داشته و در انتها نیز برنامه چالش و سازوکار تبادل فناوری را معرفی کردند.
در بخش بعدی از برنامه‌ها، باقری؛ مدیر مرکز توسعه نانوکامپوزیت، رنگ و رزین، به توضیح کاربرد‌های فناوری نانو در صنعت پلیمر و کامپوزیت به ویژه در تولید اسباب‌بازی پرداختند. این کاربرد‌ها در چهارحوزه رنگ‌های نانو، نانومواد و نانو افزودنی، رزین‌های نانو و نیز نانوکامپوزیت‌های پلیمری همراه با ذکر توانمندی‌های شرکت‌های فناور داخلی به تفصیل ارائه شد.
در بخش آخر از برنامه‌های مربوط به معرفی قابلیت‌های ستاد نانو و شرکت‌های فناور، موسوی‌زاده؛ مدیر مرکز نانوپوشش و پلاسما، ارائه کوتاهی را در مورد مهندسی سطح و کاربرد‌های نانوپوشش‌ها ارائه کردند.
موسوی‌زاده هم‌چنین تاکید کرد که تمامی این تجهیزات ساخت ایران هستند. در پایان ضمن اشاره به فناوری پلاسمای سرد اتمسفری و کاربرد آن در بهبود چاپ‌پذیری پلیمرها، به کاربرد پوشش‌های سخت مبتنی بر فناوری PVD و کاربرد آن در افرایش عمر قالب‌ها اشاره کردند. افزایش عمر قالب‌ها جزو مواردی بود که مورد استقبال اکثر تولیدکنندگان قرار گرفت.
جلسه پرسش و پاسخی میان تولیدکنندگان و شرکت‌های حاضر در جلسه برگزار و در مورد حمایت‌های ستاد از خرید تجهیزات به صورت لیزینگ توضیحاتی مطرح شد.
در بخش بعدی دو نماینده از شرکت‌های فناور، تابان اندیش برجیس و شمیم پلیمر به ذکر توانمندی‌های خود پرداختند. سلیمی با مروری بر اهمیت فناوری آنتی‌باکتریال در صنعت اسباب‌بازی و سلامت کودکان، توانمندی شرکت خود را در پیاده کردن این فناوری در قالب‌های مختلف ارائه کردند. در نهایت پروژه‌های موفق و گواهی‌های اخذ شده توسط شرکت به مخاطبان معرفی شد.
سپس نماینده شرکت شمیم پلیمر نیز به ارائه انواع کامپاند‌های تولید شده در شرکت با خواص مختلف ضدآتش، آنتی‌باکتریال، مقاوم به ضربه و غیره پرداخت. در آخر توکل؛ مدیرعامل شرکت شمیم پلیمر ضمن جمع‌بندی توانمندی‌های شرکت بیان کرد که کار تولیدکنندگان اسباب‌بازی، علاوه بر مشارکت در چرخه تولید، باعث ایجاد لبخند روی لبان کودکان نیز می‌شود.
پس از اتمام صحبت‌های مربوط به نانوفناوری، نوبت به ارائه چالش‌های تولیدکنندگان اسباب‌بازی رسید. در ابتدا نخچی دبیر انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی ضمن تشکر از برگزاری جلسه، درخواست ایجاد خدمات عمومی نانوفناوری به تولیدکنندگان اسباب‌بازی را مطرح کرد. پس از وی هرکدام از تولیدکنندگان ضمن معرفی خود، در مورد چالش‌هایی که در فرآیند ساخت دارند صحبت کرده و با مرور قابلیت‌های معرفی شده در جلسه، ابراز امیدواری کردند تا با پیگیری‌های انجام شده، راه‌کاری برای چالش‌شان پیدا شود. از جمله چالش‌هایی که در این جلسه مطرح شد می‌توان موارد زیر را نام برد: مشکل عمر قالب‌ها، مشکل استحکام محصولات، آنتی‌باکتریال کردن محصولات، کیفیت رنگ، حذف تیزی سطوح اسباب‌بازی وغیره.
در انتها گشتی‌آذر؛ نماینده واحد بررسی و نانومقیاس ستاد نانو، به ارائه توضیحاتی در مورد فرآیند ارزیابی محصولات نانو و گرفتن تاییدیه نانومقیاس پرداختند. در پایان تولیدکنندگان از نمایشگاه محصولات نانو ساخت ایران در محل ستاد نانو بازدید کردند.

https://snn.ir/fa/news/795060/%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%A8%D8%A7%D8%A8%E2%80%8C%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%BE%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%B3%DB%8C%D9%84%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C%E2%80%8C%D9%86%D8%A7%D9%86%D9%88-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%AD%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7-%D8%B4%D8%AF%D9%86%D8%AF

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *