رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در تهیه و انتخاب اسباب‌بازی

۱- اسباب‌بازی‌های پلاستیکی باید صاف و برای لمس کردن مناسب باشند و از جنس شکننده نباشند، زیرا در صورت شکستن، لبه‌های آن تیز و برنده می‌شود.
۲- در اسباب‌بازی‌های چوبی، چوب باید کاملا صاف و سمباده کشیده شده باشد تا تراشه‌های آن در دست کودک فرو نرود.
۳- جنس اسباب‌بازی، به‌خصوص برای کودکان زیر دو سال، که همه‌چیز را به دهان می‌برند، باید قابل شست‌شو و ضدعفونی باشد.
۴-  وزن آن‌ها برای کودک قابل تحمل باشد و از لحاظ حجم در دهان کودک جای نگیرد.
۵- اسباب‌بازی‌های چینی و شیشه‌ای را نباید در اختیار کودکان کوچک‌تر از سه سال قرار داد.
۶- در اسباب‌بازی‌ها، پیچ و مهره‌های بازشو و سوزن و سنجاق و پیچ و قزن و غیره به کار نرفته باشد.
۷-  باید از به کار بردن مواد قابل اشتعال در اسباب‌بازی‌ها خودداری کرد. این نکته به‌خصوص در مورد اسباب‌بازی‌هایی که درون‌شان با کاغذ و پوشال پر شده است، اهمیت بسیار دارد.
۸-  اسباب‌بازی‌های پر شده، ضدعفونی شده و بهداشتی باشد.
۹- در اسباب‌بازی‌هایی که از شیشه استفاده می‌شود، باید لبه‌های آن گرد و صاف پرداخت شود.
۱۰- در مصرف پلاستیک باید از رنگ‌دانه‌ای (مستربچ) استفاده شود که رنگ‌دهنده نباشد.
۱۱- اگر در ساخت اسباب‌بازی میخ یا پیچ به کار رفته است، باید توجه داشت که در اسباب‌بازی فرو رفته باشد و قسمت‌های تیز و بُرنده آن‌ها بیرون نباشد.
۱۲- اگر در ساخت اسباب‌بازی فنر به کار رفته است، فنر باید در بدنه‌ی اسباب‌بازی جای داشته باشد به‌طوری که اگر «در برود» به دست و صورت کودک آسیب نرساند.
۱۳- چشم‌ها و اجزای صورت حیوانات و عروسک‌ها باید به خوبی چسبانده یا دوخته شوند زیرا اگر این قسمت‌ها محکم نباشند ممکن است کودک با ناخن و دندان آن‌ها را بکَند و فرو بدهد. این نکته را به‌خصوص در مورد اسباب‌بازی کودکان کوچک‌تر از دو سال باید بیشتر رعایت کرد.
۱۴- اسباب‌بازی‌هایی که کودک وارد آن‌ها می‌شود، مانند چادر یا خانه‌ی عروسک باید چنان باشد که کودک بتواند درِ آن‌ها را از بیرون و داخل به راحتی باز کند.
۱۵- نخ یا ریسمان اسباب‌بازی‌های کشیدنی باید بدون گره باشد و قطرش از یک‌ونیم میلی‌متر کم تر نباشد تا دست کودک را نَبُرد.
۱۶- اسباب‌بازی خاص کودکان کوچک‌تر از دو سال (که چیزها را به دهان می‌برند) باید به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد تا کودک نتواند آن را فرو برد.
۱۷- رنگ آن‌ها جالب و جذاب باشد. در اسباب‌بازی‌هایی که امکان دارد کودک آن‌ها را به دهان ببرد، یا با پوست و لباس بدن کودک در تماس است، باید در مواد رنگی آن‌ها از رنگ‌های استاندارد موادغذایی استفاده شود. مانند سازدهنی، دندان‌گیر، دست‌بند، گردنبند، عروسک‌های دست‌کشی و سایر وسایلی که در اثرعرق بدن و یا بزاق دهان، موجب رنگی شدن پوست بدن و یا پوشاک کودک می‌شود.
۱۸- عروسک‌هایی که موهای نایلونی دارند و هر نوع حیوانات پشمالویی که پشم‌شان از الیاف مصنوعی است، هم حساسیت‌زا هستند و هم به‌آسانی شعله‌ور می‌شوند.
۱۹- برای سر پا نگه‌داشتن حیوانات پشمالویی که در بدن آن‌ها میله‌های فلزی قرار داده‌اند، به‌خصوص گوش خرگوش‌ها که به‌وسیله‌ی این میله‌های فلزی راست می‌ایستد، کودک به‌تدریج پوشش حیوان را پاره می‌کند و با میله‌ی داخل آن، به خود یا هم‌بازی‌اش ممکن است آسیب برساند.
۲۰- حیوانات پشمالو در سنینی که کودک همه چیز را به دهان می‌برد، اسباب‌بازی خوبی نیستند، چون کودک به‌راحتی پشم‌های آن را با لیسیدن می‌خورد. گاه پس از معاینه پزشکی یا عمل جراحی از داخل شکم کودک پشم‌های اسباب‌بازی خارج شده است.
۲۱-  افزون بر اشیای نوک‌تیز، هر نوع شی‌ای که پیچ و مهره‌های کوچکی دارد، برای کودک خطرناک است. کودک یک ساله به راحتی پیچ و مهره و سرپوش قابلمه‌ها را باز می‌کند و می‌بلعد.
۲۲- جغجغه‌هایی که داخل آن‌ها سنگ یا توپک وجود دارد، ممکن است بشکند یا از هم باز شود، از این‌رو برای خردسال خطرناک است زیرا احتمال دارد در دهان کودک قرار گرفته و موجب خفگی او شود.
۲۳- دقت کنید در خردسالی نباید کیسه‌های پلاستیکی را در دسترس کودک قرار دهید، چون ممکن است آن را روی سر و صورت خود بکشد و هنگام تنفس زمانی که دَم و بازدم صورت می‌گیرد، جلوی مجاری تنفسی او را بگیرد و دچار خفگی شود.
۲۴- از بازی کودک با اسباب‌بازی‌هایش روی پله‌ها و یا پاگرد منزل جلوگیری کنید.
۲۵- از بازی کردن کودک با بندک (طناب) پرده‌ها جلوگیری کنید. گزارش‌هایی رسیده است که کودکانی بدین‌وسیله دچار خفگی شده‌اند.
۲۶- به کودکان زیر پنج سال اجازه‌ی دوچرخه سواری در خیابان یا کوچه‌های خلوت و حتی کوچه‌های بن‌بست را ندهید.
۲۷- مراقب باشید در زمین بازی ممکن است تاب‌ها با بچه‌های خردسال برخورد کند و باعث صدمات شدید گردد. در اطراف تاب‌ها می‌بایست فضای کافی وجود داشته باشد. گفته می شود برخورد کودک با گوشه‌ی صندلی تاب در این سرعت (تا ۳۸ کیلومتر در ساعت گزارش شده) همانند تصادف کودک با یک کامیون پنج تن است. بهتر است صندلی‌های تاب از لاستیک یا پلاستیک ساخته شده باشند، نه چوب و فلز.
۲۸- اسباب‌بازی‌های کودک را هر چند وقت بررسی و کنترل کنید. اسباب‌بازی‌هایی که با شکسته شدن نوک آن‌ها تیز شده، یا بعضی از وسایل چوبی که تراشه‌دار شده، یا قطعاتی که تَرک برداشته و یا سرِ چکشی که لق شده و … ممکن است به کودک صدمه و آسیب وارد کند.

منبع: https://bit.ly/362YC6L

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *