لازم نیست تعداد اسباب‌بازی زیاد باشد.

لازم نیست اطراف کودکتان را با اسباب‌بازی‌های زیاد و مختلف شلوغ کنید. بچه‌ها دوست دارند با وسایل غیرمنتظره‌ای که در اطرافشان هست، بازی کنند. به عنوان مثال، آن‌ها نسبت به یک دستمال رنگی، دسته کلید، گیره، بند لباس و … خلاصه هر چیزی که نزدیک دستشان باشد و توجه‌شان را جلب کند، واکنش نشان می‌دهند. بازی برای کودکان از هر فعالیت دیگری که فکرش را بکنید، برایش لذت‌بخش‌تر و جذاب‌تر است. بعضی وقت‌ها متوجه این موضوع می‌شوید که کودکتان خیلی روی اسباب‌بازی‌هایش تمرکز نمی‌کند. بهتر است او را مقابل اسباب‌بازی‌هایی که رنگی و پر سر و صدا هستند، قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید. شما خواهید دید که او نسبت به آن‌ها واکنش بیشتری نشان می‌دهد.

اسباب‌بازی‌های زیاد چه تأثیری بر کودکان دارد؟
پدر و مادرهای امروزی اتاق کودکان خود را پر از اسباب‌بازی می‌کنند، به گونه‌ای که دیگر هیچ جایی برای بازی کردن کودکان باقی نمی‌ماند. همین موضوع باعث شده که محققان در خصوص تاثیر اسباب‌بازی‌های زیاد بر کودکان تحقیق کنند. اگر یادتان باشد در زمان‌های قدیم به دلیل کمبود جا سیسمونی‌ها بسیار ساده و مختصر بود و حتی در اکثر موارد دختربچه‌ها با یک عروسک و پسربچه‌ها با یک ماشین اسباب‌بازی سر خودشان را گرم می‌کردند و هیچ وقت معترض نبودند و سطح توقعات بالایی هم نداشتند، بلکه همه دلخوشی‌هایشان همان یک اسباب‌بازی بود.
محققان دانشگاه “تولدو” مطرح کردند: اسباب‌بازی زیاد برای کودکان خوب است یا بد؟
براساس تحقیق جدید، کودکانی که اسباب‌بازی‌های بی‌شماری دارند پریشان‌تر هستند و از بازی لذت نمی‌برند.
به گزارش ایسنا و به نقل از تلگراف، این تحقیق توسط محققان دانشگاه Toledo در اوهایو ایالات متحده آمریکا با مشارکت ۳۶ کودک نوپا صورت گرفت. در این تحقیق به مدت نیم تا یک ساعت کودکان با چهار اسباب‌بازی و یا شانزده اسباب‌بازی در اتاق بازی کردند. آنان دریافتند وقتی کودکان با اسباب‌بازی‌های کمتری بازی می‌کردند بسیار خلاق‌تر بودند. هم‌چنین با افزایش دو برابری زمان بازی، استفاده از هر اسباب‌بازی نیز افزایش یافت. محققان نتیجه گرفتند والدین، مدارس و مهدکودک‌ها باید اسباب‌بازی کمتری در اختیار کودکان قرار داده و به طور مرتب آن‌ها را تغییر دهند تا کودکان خلاق‌تر شوند. محقق این تحقیق دکتر Carly Dauch اظهارکرد: این مطالعه به منظور تعیین تاثیر تعداد اسباب‌بازی‌ها بر کودکان نوپا و کیفیت بازی صورت گرفته است. تعداد بیشتر اسباب‌بازی که در این تحقیق ۱۶ اسباب‌بازی بود، با مدت زمان و عمق بازی تداخل ایجاد کرده و در نتیجه تعداد اسباب‌بازی‌ بیشتر منبع منحرف‌کننده خارجی ایجاد کرده است. در دوران کودکی، کودکان رشد می‌کنند اما ممکن است تسلط کافی بر کنترل سطح بالاتری از توجه نداشته باشند، در نتیجه تمرکز آنان توسط عوامل محیطی منحرف‌کننده مختل می‌شود. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد فراوانی اسباب‌بازی‌ها حواس‌پرتی ایجاد می‌کند.
وی گفت: کودک با مشاهده‌ی اسباب‌بازی در یک لحظه تمامی جنبه‌های آن را درک نمی‌کند و با افزایش تعداد زیادتری اسباب‌بازی، فرصت کشف اسباب‌بازی‌ها را از دست خواهد داد. هنگامی که کودکان اسباب‌بازی‌های ب‌یشماری داشته باشند، به طور طبیعی از آن‌ها کمتر مراقبت خواهند کرد و ارزش اسباب‌بازی را درک نمی‌کنند، چون همیشه جایگزینی برای اسباب‌بازی وجود خواهد داشت. تعداد اسباب‌بازی‌های کمتر باعث می‌شوند کودک با تدبیر بیشتری با آن بازی کند که نتیجه‌ی آن خلاقیت خواهد بود.
نتایج این تحقیق در نشریه Infant Behaviour and Development منتشر شده است.

منبع: ایسنا

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *